Uklonjen opasan otpad iz Pančeva, Alibunara i Bavaništa
Pančevo – Sa ove lokacije uklonjeno je više od 260 tona opasnog otpada, sa još jedne u opštini Alibunar 44, a u Bavaništu će biti odneto 22 tone, s tim da se pretpostavlja da se u ciglani tog sela nalazi još 250 tona za koju tek treba da se utvrdi o čemu je reč. Ovo je jedno od mesta u kojem je na ovakav način zakopano na hiljade tona opasnog otpada, a zemljište zatrovano– rekao jer ministar ekologije Goran Trivan. On je sa predstavnicima nadležnih organa i institucija i u pratnji gradonačelnika Pančeva Saše Pavlova obišao sada raščišćeno privatno imanje na Novoseljanskom putu u Pančevu na kojem se gotovo dve godine nalazio opasan otpad, za čije nepropisno odlaganje i skladištenje je okrivljena firma „Eko 21”.
Opasno đubre otkriveno je sredinom marta ove godine u akciji koju resorno ministarstvo vodi u saradnji sa BIA i tužilaštvom, na tri lokacije – dve u Pančevu i u tunelima stare ciglane kod Bavanište u opštini Kovin. Nekoliko tona sumnjivih materija, industrijski kanisteri i metalna burad, kofe i kante sa emulzijama, korišćenim uljem i mazutom, nekoliko teretnih vozila, utovarivača i prikolica sa aparaturom, koja bi mogla poslužiti kao mešaona za tečni otpad, stajalo je po tvrdnjama prvih komšija za naš list, na otvorenom među njivama i baštama dve godine. Po nalogu tužilaštva, ekotoksikolozi Zavoda za javno zdravlje u Beogradu uzeli su uzorke zatečenih materija, i rezultati su pokazali da se uskladišteni otpad svrstava u opasan, jer sadrži ugljovodonike i vanadijum.
– Sve što je opasno odneto je. Ovde je ovaj otpad dosta dugo ležao i postojala je mogućnost da kontaminira zemlju. U prvoj fazi rasuti otpad je selektovan, upakovan, ispitan, obeležen i potom dolazi skladištenje i tretman. Oko deset odsto pripada hemijskom otpadu, koji ide u inostranstvo na spaljivanje, a ostatak je organski, razni naftni derivati i goriva, koji će biti tretirani kod nas. Ostaje nam hemijski otpad u Bavaništu, ali će njegovo izvlačenje iz tunela ciglane biti problematično – kazao je dr Slobodan Tošović savetnik ministra ekologije.
Državu izmeštanje, tretman i izvoz ovog mešanog otpada košta oko hiljadu evra po toni, a na naše pitanje zašto su prošli meseci dok je izmešten, ministar Trivan podseća na procedure sa čijim detaljima se ministarstvo susretalo, dok iskustva ne postoje, kao i da je trebalo obezbediti sredstva, jer u Srbiji nema kapaciteta za preradu opasnog otpada.
– Problem je što je nekome dobro plaćeno da transportuje i uskladišti i onda on ne uradi posao, a novac stavi u džep. To krivično delo je ključno i mora da se kažnjava. U lancu tretiranja opasnog otpada nema nevinih, dešava se i da se falsifikuju dokumenti da je otpad zbrinut na propisan način – rekao je ministar.
„Eko 21” je registrovan za obavljanje delatnosti skladištenja i tretmana opasnog otpada, ali je pokrajinski resorni sekretarijat, 2017. godine protiv nje podneo krivičnu prijavu za nezakonito tretiranje, odnosno odlaganje opasnog otpada, kada im je i oduzeta dozvola za rad. Krajem novembra Osnovno javno tužilaštvo u Pančevu podnelo je optužni predlog protiv Ljubomira Milićevića, vlasnika firme „Eko 21” za unošenje opasnih materija u Srbiju i nedozvoljenu preradu, odlaganje i skladištenje opasnog otpada.
Milićević nije dostupan državnim organima,pa je od Osnovnog suda je zatraženo da se postupak vodi bez njegovog prisustva. Prema zakonu za ovo delo zaprećena je novčana i kazna zatvora u trajanju od šest meseci do pet godina.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.