Petak, 18.04.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Gusle zavadile Srbiju i Crnu Goru

Na optužbe iz Podgorice da je prisvojeno crnogorsko kulturno nasleđe, srpsko Ministarstvo kulture odgovara da Beograd nije uzeo ništa tuđe
(Фото Анђелко Васиљевић)

Ministarstvo kulture i informisanja Srbije odbacilo je ocenu crnogorskog Ministarstva kulture da su organizatori nastupa guslara na prošlomesečnom otvaranju srpskog Kulturnog centra u Pekingu „posegnuli u konkretno kulturno nasleđe Crne Gore”.

Crnogorsko Ministarstvo kulture je prethodno saopštilo da su „nastupom guslara prilikom otvaranja Kulturnog centra Srbije ’Ivo Andrić’ u Pekingu, koji je bio obučen u crnogorsku narodnu nošnju, kao u krajnje eksplicitnom identitetskom obeležju, organizatori tog nastupa posegnuli u konkretno kulturno nasleđe Crne Gore, predstavljajući ga kao svoje”, prenela je RTCG.

Usledio je odgovor srpskog ministarstva: „Guslar koji je izveo svoju pesmu na otvaranju Kulturnog centra ’Ivo Andrić’ u Pekingu bio je odeven u nošnju koju su nosili i nose Srbi u Crnoj Gori i Hercegovini i to je činjenica koju nijedna nova identitetska konstrukcija ne može da izmeni. Deo srpskog nasleđa, i to veoma izrazit, poticao je i potiče iz Crne Gore i Srbija nije ni ovom prilikom uzela ništa tuđe.”

Pevanje uz gusle je kao deo nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije prošlog meseca upisano na Uneskovu Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva. Kad je reč o upisivanju gusala na Uneskovu listu, crnogorsko ministarstvo smatra da „to što je pevanje uz gusle za sada upisano na Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva kao deo kulturnog nasleđa Srbije, podrazumeva da Srbija prilikom prezentacije ovog nasleđa tretira sopstvenu guslarsku tradiciju i sve ono što uz nju ide, kao što su nošnja, simbolička značenja i izvornost i autentičnost tekstova guslarskih pesama”.

U crnogorskom saopštenju se dodaje: „Poštujući činjenicu da pevanje uz gusle pripada i kulturnom nasleđu Srbije, što je uostalom potvrđeno upisom na Uneskovu listu, smatramo da se prilikom prezentacije i promocije ovog nematerijalnog dostignuća ne bi smelo referisati na one njegove sadržaje i elemente koji pripadaju drugim narodima, odnosno kulturnom nasleđu druge države. Vođena takvim pristupom, Crna Gora će i ubuduće prezentirati pevanje uz gusle, kao deo sopstvenog kulturnog nasleđa, što će se posebno odnositi na period nakon što kandidatura Crne Gore, Albanije, Hrvatske i BiH bude prihvaćena od strane Uneska.”

Iz srpskog Ministarstvo kulture i informisanja odgovaraju, prenosi Tanjug, da je Srbija, prilikom nominacije pevanja uz gusle za Uneskovu listu nematerijalne kulturne baštine, podnela opsežnu dokumentaciju.

„Tokom dvogodišnje procedure, stručnjaci Uneska su vrednovali priloženi dosije i čitava procedura je bila javna. Upis na listu Uneska ne znači da tvrdimo da su Srbi izmislili gusle i guslanje, nego da je reč o temeljnoj i živoj baštini srpskog naroda, o čemu svedoče brojna udruženja i posećene guslarske večeri.” U srpskom ministarstvu ocenjuju da je Ministarstvo kulture Crne Gore „s više takta i skrupula trebalo da se oglasi u vezi s ovom temom”.

„Obaveštavamo ih da Srbija nije ’posegnula’ ni u čije kulturno nasleđe ’predstavljajući ga kao svoje’ i ohrabrujemo ih da pažljivije izuče nesporne etnografske i etnomuzikološke činjenice pre nego što posegnu za neprimerenom i neargumentovanom jetkošću. Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije i naše ustanove kulture spremne su da im u tom poslu pruže i odgovarajuću pomoć i podatke”, zaključuje se u saopštenju.

 

Komentari142
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Milan
Interesantno, Crnogorci-montenegrini su se uvek sprdali guslarima i sami to klasificovali kao nesto arhaicno i primitivno vezano za Crnogorce-srbe. Ne znam zasto se ljute, i onako ne bi znali sta da rade sa guslama i o cemu da pevaju uz gusle. Uvecini gulslarskih pesama je opevano junastvo Srpskog naroda odnosno Crnogoraca kao dela sire srpske zajednice.
Дејан.Р.Тошић
Милан@ Види се да Уметник Гусле гусла у Српским Опанцима! Какве везе опанци имају са Црногорцима? Не можете ићо кроз крш и краст, носећи КОЖНЕ Српске опанке! Да је у Кломпама гуслао па да разумем Холанђане, а овако је Министарство културе Србије све разјаснило.Срамота!
Дејан.Р.Тошић
Милан@ А још интересантнији јесте кад закључе да се Српске Гајде свирају са Српским опанком на ногама, а не у Шалварама.!
stanislavsr
Čuj gusle nas zavadile! Nije Milo i njegova histerična politika protiv svega sto zvuči kao Srbija ili srpsko!!
Petar
A ne milo i cetinjski zelenaši?
Miloš
Kultura jednog naroda se ne deli, ona je jedinstvena. Tako to ide. Montenegrini ako su rešili da pljunu na svoju istoriju poništavanjem Podgoričke skupštine, neka. Izgubili su pravi i na svoje kulturno blago pre toga, a red bi bio da se Boka vrati Austrougarskoj. Uostalom, u trenutku kad su gusle bile popularne, niko od Crnogoraca se nije drznuo da se proglasi za nešto drugačije od Srba, kao danas. Nema i jare i pare. To zna i dete od deset godina.
Славиша Гавриловић
Зашто да се Бока врати Аустроугарској. Па Бока нема везе са Црном Гором. Боку је ослободила јединица српске војске од Срба из Боке.
Radomir Istoricar i Geograf
Gusle je mozda vise crnogorsko a manje je Srpsko, jer su Crnogorci dosli u Evropu sa severa Afrike. Gusle je nastalo u prastaroj istoriji ljudskog roda u Afriku, zemlju mnogobrojnih zivotinja koje su ljudi lovili da bi opstali. Gusle je bilo samo jos jedan istrumenat, pored luka, strele, koplja i batine. Gusle je bio instrument za pravljenje stravicnog zvuka koji je plasio zivotinje, narocito Lavove i Hijene da bi se odbranio ulov. Nije poznato kada su gusle pocele da se koriste kao mucki instrumenat.
Дејан.Р.Тошић
Радомир@ Не схватате, не ради се о Гуслама, оне су заштићене у " УНЕСКУ" као Српски инструмент, већ се ради о Ношњи. А уметник носи Српски кожни Опанак, који није Црногорска обућа, јер не можете ићи кроз Крас Црногорски са Опанцима. Црногорци имају Чизме са тврдим ђоном у својој ношњи. А што су пре чизама назували то они знају, а није моје да о томе пишем.
B. Kezun
Gusle, nisu srednji rod (neutrum), nego imaju isti rod kao makaze, tzv. gramatička kategorija "pluralija tantum" . To važi i za druge predmete koji se sastoje iz dva dijela, što znači da se radi o množini, Radomire Istoričaru i Još. Treba pisati: "Gusle su možda više Crnogorske ........ itd.".. Pretpostavljam da se radi o t-neznanju, jer je to oprostivo - RUGANJE NIJE. Usput par stihova svima vama koji znate i neznate šta su gusle: "Gusle moje od javora suva Vas je Srbin ka svetinju čuva Jer bez Vašeg jeka i leleka Srbin nema ranama lijeka"

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.