Kineski „Ziđin”preuzeo RTB „Bor”
Kineska kompanija „Ziđin majning” danas je i zvanično preuzela Rudarsko-topioničarski basen „Bor”, koji će se ubuduće zvati „Ziđin Bor kuper”, a posle registracije i dobijanja saglasnosti vlade u imenu kompanije biće pridodata reč – Srbija.
Ovome je prethodila uplata od 350 miliona evra za dokapitalizaciju, što je bio uslov da Kinezi steknu vlasništvo od 63 odsto. Dodatnih 200 miliona dolara uplatiće u naredna dva dana. Taj novac služiće za izmirenje dugova RTB „Bor” prema javnim preduzećima, Poreskoj upravi, bankama. Najveći kineski proizvođač zlata i drugi po veličini proizvođač bakarne rude u narednih šest godina investiraće 1,26 milijardi dolara, od čega će 75 odsto uložiti u prve tri godine.
– Zahvaljujući kineskim investicijama u borski basen Srbija će biti treći najveći evropski proizvođač bakra, sa povećanjem učešća rudarstva u BDP-u na pet odsto, u odnosu na sadašnjih jedan odsto – rekao je juče ministar energetike Aleksandar Antić, posle potpisivanja ugovora o pristupanju novog člana, odnosno ugovora o preuzimanju.
– Uveren sam da je ovo jedan od najboljih procesa kroz koji je Srbija prošla u periodu privatizacije i strateških partnerstava. To garantuje da će se RTB razvijati, imati snažnu investicionu politiku, čuvati radna mesta i zapošljavati nove ljude – rekao je Antić.
Podsetio je da se „Ziđin” svojom ponudom na tenderu obavezao da će u narednih šest godina investirati u poboljšanje proizvodnje, otvaranje novih rudnika, povećanje efikasnosti, kao i da će znatno povećati proizvodnju.
– To je veliki iskorak, koji će kapitalno uticati da se RTB „Bor” stabilizuje kao jedan od najznačajnijih segmenata naše privrede. Ukoliko sve bude kao što je planirano, računajući i preuzimanje „Nevsuna”, odnosno prava na istraživanje u nalazištu „Čukaru peki”, u borskom basenu će se proizvoditi između 200.000 i 250.000 tona katodnog bakra – naglasio je ministar energetike.
Samo mesec dana pošto je pobedio na tenderu za RTB „Bor”, „Ziđin” je jesenas ponudio 141 milijardu dolara za preuzimanje kanadskog „Nevsuna”, koji ima prava na istraživanje nalazišta „Čukaru peki”, jednog od najbogatijih ležišta ruda bakra i zlata u svetu.
„Ziđin” se ugovorom o strateškom partnerstvu obavezao da sačuva 5.000 radnih mesta u RTB „Bor”. Planirano je da 320 miliona dolara bude uloženo u rudnik „Cerovo” i njegovo otvaranje. Kineski partner ima i ambiciozan plan za „Topionicu”, koja ima kapacitet proizvodnje 80.000 tona iz sopstvenog koncentrata, a trenutno proizvodi oko 43.000 tona.
Kinezi nameravaju da tri godine radi punim kapacitetom od 80.000 tona, a posle šest godina poslovanja da proizvodi između 120.000 i 150.000 tona. U ekologiju i rešavanje ekoloških problema uložiće 136 miliona dolara.
Kako će funkcionisati RTB „Bor”, odnosno da li će „Ziđin” dovesti svoj menadžment, juče nismo saznali, jer novinarima nije bilo dozvoljeno da postavljaju pitanja. Predstavljen nam je samo Džordž Fang, izvršni direktor „Ziđina” i stariji potpredsednik te kineske kompanije, koji će biti predsednik upravnog odbora borske kompanije. Sa njim je i potpisan ugovor o preuzimanju. Novi direktor biće Long Ji, koji je takođe juče bio u Beogradu. Da li će i koju će funkciju dobiti dosadašnji direktor Blagoje Spaskovski, nije poznato. Mada je on nedavno nagovestio da ostaje u RTB „Bor”, a da iz Kine dolaze generalni, finansijski i tehnički menadžer, kao i izvršni direktor.
Cela domaća struktura zadržava se u smislu koordinacije i kontrole procesa dok kineski partner ne utvrdi da li treba da postavi ovde i svoje izvršioce, objasnio je Spaskovski. On je ocenio da, ukoliko Kinezi procene da domaći kadar dobro radi i organizuje posao, neće dovesti više od 16 svojih menadžera.
Kompanija „Ziđin” u devet zemalja zapošljava 17.500 radnika, a prošle godine je bila na 22. mestu liste najvrednijih rudarskih kompanija u svetu. Godišnji poslovni prihod ove firme iznosi 10 milijardi evra, dok čista dobit grupacije, koja je listirana na berzama u Hongkongu i Šangaju, dostiže više od 230 miliona evra.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.