Subota, 21.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Završe fakultet, a žive od „srednjoškolskih poslova”

Da mladi prihvataju svako radno mesto potvrđuje i podatak da je gotovo polovina fakultetski obrazovanih osoba angažovana na poslovima za koje je potrebna niža kvalifikacija od one koju su stekli školovanjem
Ни завршетак школовања многима од њих неће донети олакшање (Фото Д. Јевремовић)

Svaka peta mlada osoba u Srbiji posao je našla preko konkursa, četvrtina njih se zaposlila preko prijatelja i poznanika, a 11 odsto zahvaljujući partijskoj knjižici. Ilustrativni dokaz teze da mladi ne biraju posao jeste i podatak da mnogi, tačnije trećina zarađuje radeći poslove ispod svojih kvalifikacija – mada su oni sa fakultetskom diplomom imali još manje sreće jer gotovo polovina tih akademski obrazovanih osoba angažovana je na na radnom mestu za koje je potrebna srednja škola.

Više od polovine mladih promenilo bi sadašnji posao, pre svega zbog niske zarade, loših uslova rada i nesigurnosti radnog mesta.

Ovo su samo neki od brojčano najzanimljivijih podataka izvedenih iz istraživanja Fondacije „Centar za demokratiju” pod nazivom „Mladi i dostojanstven rad”, realizovanog na reprezentativnom uzorku mladih osoba, starosti od 16 do 30 godina, u četiri regiona Srbije. Istraživanje koje je tokom jula obavljeno u saradnji sa filijalama Nacionalne službe za zapošljavanje takođe je pokazalo da 39 odsto ne prima naknadu za prevoz na poslu, 42 odsto ih ne prima naknadu za prekovremeni rad, a gotovo isti procenat njih nema plaćen topli obrok. Svaki peti zaposleni ne ostvaruje prava iz socijalnog osiguranja, a svakom četvrtom je uskraćeno pravo na plaćeno bolovanje ili plaćen godišnji odmor.

– Položaj mladih u Srbiji znatno je nepovoljniji od položaja ostalih starosnih grupa i daleko nepovoljniji od položaja njihovih vršnjaka u zemljama članicama Evropske unije. Mladi veoma teško nalaze posao, a kada ga i nađu najčešće je to posao ispod njihovih kvalifikacija, privremen ili povremen i slabije plaćen od onih koje obavljaju stalno zaposleni. Kada se proglašavaju tehnološki viškovi mladi su prvi „izbor” poslodavca, jer postoji uverenje da će se stariji radnici teže zaposliti od mladih. Zato su stope zaposlenosti mladih dvostruko niže od odraslog stanovništva, dok je stopa nezaposlenosti mladih dvostruko veća od stope nezaposlenosti odraslih – kaže Sarita Bradaš, psiholog i autorka ovog istraživanja.

Dodaje da posebno zabrinjava podatak da skoro svaka peta mlada osoba niti radi, niti je u obrazovnom procesu. Na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje duže od godinu dana nalazi se više od trećine ispitanih mladih, a dugoročna nezaposlenost najviša je među nezaposlenima sa najvišim obrazovanjem, koji imaju zvanje mastera ili doktora nauka. Gotovo polovina najobrazovanijih nalazi se na birou duže od godinu dana.

Ova studija pokazala je i da su prilikom ulaska na tržište rada mladi najčešće angažovani u neformalnoj ekonomiji. Uglavnom rade na crno, odnosno na određeno vreme, a veliki broj njih obavlja privremeno-povremene poslove. Stopa neformalne zaposlenosti mladih (od 15 do 24 godine), prema podacima Ankete o radnoj snazi, u 2017. bila je 30 odsto i gotovo dvostruko veća od stope neformalne zaposlenosti odraslih (25–54 godine). Prema podacima iz Izveštaja o trendovima na tržištu rada zapadnog Balkana, više od polovine mladih bilo je privremeno zaposleno.

– Najviše zaposlenih na neodređeno vreme radi u javnom sektoru u Beogradu i Vojvodini, ima završene master ili integrisane studije (spojene diplomske i master studije) i muškarci su. Poslednji dostupni podaci zvanične statistike pokazuju da mladi imaju za 20 odsto niže mesečne zarade u odnosu na starije radnike. Osam od deset ispitanika prima zaradu koja je niža od republičkog proseka, dok petina mesečno zarađuje manje od minimalne zarade. Na tržištu radne snage najveća je potražnja za radnicima koji obavljaju jednostavne i malo plaćene poslove, pa ne treba da čudi što najobrazovaniji odlaze – oni znaju da život nema reprizu – konstatuje naša sagovornica i dodaje da više od trećine zaposlenih i nezaposlenih ispitanika planira odlazak iz Srbije.

Visina zarada mladih radnika zavisi od pola, obrazovanja, regiona zemlje u kojem žive i sektora u kojem rade. Polovina mladih koji rade neprijavljeno je u najniže plaćenoj kategoriji, dok su najviše zarade onih koji imaju ugovore na neodređeno vreme. Najveće plate imaju zaposleni u Beogradu, dok polovina zaposlenih u Šumadiji i zapadnoj Srbiji, kao i u južnoj i istočnoj Srbiji, mesečno zarađuje manje od 30.000 dinara.

Najniže zarade i najmanje poslova ima u južnoj i istočnoj Srbiji, zbog čega se mladi masovno sele ka velikim gradovima i sela ostaju pusta. Zabrinjava podatak da je dvostruko više mladih žena nego muškaraca u najnižoj platnoj kategoriji.

Među zaposlenim ispitanicima tek svaki četvrti je član sindikata. Najviše „sindikalaca” ima među fabričkim radnicima i zanatlijama, slede stručnjaci i inženjeri, a najmanje ih je u trgovačkim i uslužnim zanimanjima.

Komentari44
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Aleksandar
Ne, da zivimo vec zivotarimo
Slavčez
Pa naravno kad posao dobijaju oni koji su kupili diplomu.
milan
kad pogledate ko je na celu drzave sve vam je jasno.partije su leglo neznanja bahatosti kriminala.lova,lova,lova do krova, bez rada bez znanja,bez znoja.samo li primete da ste pametni,sledi sikana.zaboga ugrozavate ih.sta je radio ministar rada?bio jorgovanki kosovarki sofer.kad muskarac propadne ide u sofere ili policajce.u serbiji postane ministar rada.sad su soferi i panduri glavne face,kad zena propadne,zna se sta postane.u srbiji starlete(kurve) su tv voditeljke,minis-tarke poslanice,ambasadorke,poslovne pratnje,heroine.da se coveku zgadi.to je program zapada za unistenje nacionalnih vrednosti drzava.kog je to predsednika u yu drzavama izabrao narod.nijednog.samo milosevica1988.on pametniji od njih.e nece da moze da budes pametan.ima da budes glup.pa postave vazale da pljackaju i zaglupjuju naciju i jos uz njinu kontrolu=savremeni kolonijalizam
milan
kad pogledate ko je na celu drzave sve vam je jasno.partije su leglo neznanja bahatosti kriminala.lova,lova,lova do krova, bez rada bez znanja,bez znoja.samo li primete da ste pametni,sledi sikana.zaboga ugrozavate ih.sta je radio ministar rada?bio jorgovanki kosovarki sofer.kad muskarac propadne ide u sofere ili policajce.u serbiji postane ministar rada.sad su soferi i panduri glavne face,kad zena propadne,zna se sta postane.u srbiji starlete(kurve) su tv voditeljke,minis-tarke poslanice,ambasadorke,poslovne pratnje,heroine.da se coveku zgadi.to je program zapada za unistenje nacionalnih vrednosti drzava.kog je to predsednika u yu drzavama izabrao narod.nijednog.samo milosevica1988.on pametniji od njih.e nece da moze da budes pametan.ima da budes glup.pa postave vazale da pljackaju i zaglupjuju naciju i jos uz njinu kontrolu=savremeni kolonijalizam
Боба
Тужно је што је перспектива омладине код нас по свему што се види лоша тренутно а и у догледној будућности. Корени тога су дубоки а леже и у неадекватном систему школовања али још више у поремећеним друштвеним вредностима, деиндустријализованој економији, малом тржишту рада, партијском запошљавању, што све заједно доводи до недостатка понуда за посао, малих примања код већине - недовољних за иоле пристојан живот код оних који и успеју да се запосле. Зато имамо велики проблем исељавања омладине. Ово се може решити једино повеаном бригом за омладину - нуђењем повољних услова школовања и студентских кредита као некад уз враћање програма запошљавања младих макар на пар година у јавном сектору и стимулисања истог у приватном. Са радним искуством је далеко лакше наћи посао. И све ово наравно тешко да може да промени све набоље у друштву које се рекламира као извор јефтине радне снаге за углавном мануелне послове. Само улагање у трансфер технологије а не шрафцигер погоне може донети напредак.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.