Bela odora Hrama Svetog Save
Zima je zvanično stigla u Srbiju prekjuče, u petak, 21. decembra, u 23 sata i 22 minuta – i to je bio najkraći dan u godini. One najvažnije atribute zime – hladnoću, vetar i sneg – žitelji Srbije su, međutim, već osetili nekoliko dana ranije. Troje ljudi je umrlo od smrzavanja, mnogi su se povredili na poledici. Magla i led napravili su haos u gradovima.
Ipak, snežna zima je tu pokazala i svoju lepšu stranu. Prekrila je i belim prebojila sve nesavršenosti, razrovane ulice, zapuštena dvorišta i oljuštene fasade, a od drveća napravila skulpture. Tako su se i neke od građevina u glavnom gradu, kao što je Hram Svetog Save na Vračaru, našle u čarobnom, bajkolikom okruženju, okićene pahuljama i ledenicama.
A. M.
BELEŠKE S PUTA: DUBAI
Grad luksuza i čudesa
Luksuz. U ovoj jednoj reči krije se čarolija grada koji danas poseti neverovatnih 16 miliona turista godišnje, a koji je do pre 100 godina bio obično selo ribara i lovaca na biserne školjke Sve što se ovde gradi, pravi se s jednom namerom: da posmatraču oduzme dah. I da bude najskuplje i najveće na svetu. Grad se ubrzano priprema za Svetsku izložbu 2020, a jedno od čuda u nastajanju je replika mogućeg naselja na Marsu
Tekst i fotografije: Sandra Gucijan
FORMULE ŽIVLjENjA
Saosećanje i uživljavanje
(Ilustracija: Srđan Pečeničić)
Saosećati sa drugom osobom je temeljni princip svakog prijateljskog odnosa, od ljubavi, preko prijateljstva, pa do prijateljskog odnosa prema nepoznatoj osobi. Zato je saosećanje vezivno tkivo svake zajednice. U novoj kolumni Zoran Milivojević upozorava da ponekad empatična osoba može zaboraviti na svoja osećanja, potrebe i interese, a takvo zapostavljanje sebe vodi u neurotičnu ljubav prema drugima
10 PITANjA: KAKAV MED JEDEMO
Falsifikatore niko ne zaustavlja
(Foto Piksabej)
Na tržištu Srbije samo je 20 odsto pravog meda, ne postoji nacionalna laboratorija za kontrolu pčelinjeg nektara, a dobro organizovani distributeri obrću ogromne zarade prodajući lažni. Za neke je med luksuzna hrana, za druge lek. Kakav je srpski med i ko ga falsifikuje, šta se to dešava s ovim proizvodom i gde da kupimo prirodni med objašnjava predsednik Pčelarskog društva Beograd Slobodan Čumić.
Branka Jakšić
POLITIKIN VREMEPLOV
Prve benzinske pumpe
(Fotografija iz Politikine fotodokumentacije)
Stubovi sa brodskom pumpom kojom je točilac iz bureta upumpavao gorivo nikli su u prestonici tek pošto su stigli prvi automobili. Prvi vlasnici automobila u Beogradu pošteno su se namučili da obezbede gorivo za svoje četvorotočkaše. U aprilu 1903. bonvivan i bogati naslednik Boža Radulović vozom je doterao u prestonicu„neseldorf b”, a u celoj Kraljevini Srbiji tada nije bilo nijedne benzinske pumpe. Boža je više vremena provodio obilazeći po Beogradu apoteke i drogerije kupujući benzin, nego što se vozio. Nevolje su prošle tek kada se na ulicama pojavilo više kola. Najpoznatiji točilac benzina u Beogradu bio je Boža Tvrdišić, slepi šofer.
Dragan Perić
OPŠIRNIJE U ŠTAMPANOM I DIGITALNOM IZDANjU
Подели ову вест




Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.