EU produžava vek tehničkim uređajima
Evropska unija planira da uvede takozvano pravo na popravku, odnosno seriju predloga koji bi naterali proizvođače da prave kvalitetnije i samim tim dugotrajnije uređaje, za koje bi postojali rezervni delovi i koji bi mogli lakše da se popravljaju.
Britanski Bi-Bi-Si prenosi da je stvarno frustrirajuće da kupite novi uređaj koji je neupotrebljiv ako se pokvari nakon isteka garancije, već možete samo da kupite novi, zbog čega će uskoro građani EU i pojedinih delova SAD dobiti „pravo na popravku”.
Evropski predlog odnosi se na rasvetu, televizore i velike kućne aparate. Plan EU, koji razmatra i 18 američkih država, veoma je kompleksan i kontroverzan, a proizvođači ističu da su predložena pravila popravke previše striktna i da će otežati inovacije.
Međutim, aktivisti za zaštitu potrošača se žale da je Evropska komisija omogućila firmama da kontrolišu proces popravke, insistirajući da većinu uređaja moraju popravljati profesionalni majstori koje kontrolišu proizvođači.
– Time se nezavisnim majstorima ograničava pristup rezervnim delovima i informacijama, pa ne mogu sebi da priušte popravljanje – navodi Evropski biro za zaštitu životne sredine. Postoje brojni razlozi zbog kojih su se evropski zakonodavci odlučili za ovakav potez.
Recimo, između 2004. i 2012. godine, sa 3,5 odsto uređaja koji su se pokvarili u prvih pet godina upotrebe došlo je do povećanja na 8,3 odsto, a analiza je pokazala da je više od 10 odsto bačenih veš-mašina staro manje od pet godina.
Jedna druga studija pokazala je da će kvalitetniji model veš-mašine, posle dvadesetogodišnje upotrebe, smanjiti emisiju ugljen-dioksida, zbog odsustva potrebe za njenom zamenom.
Ali manje kvalitetni modeli moraće češće da se proizvode, na šta se troše dodatni resursi i oslobađaju gasovi sa efektom staklene bašte. Razlika tokom perioda od 20 godina iznosi 1,1 tonu ugljen-dioksida više u atmosferi.
Pojedini proizvođači plaše se da će neovlašćeni serviseri oštetiti uređaje koje pokušavaju da poprave i potencijalno ih učine opasnima.
– Razumemo političku ambiciju da se integrišu strogi aspekti energetske i resursne efikasnosti, ali smo zabrinuti da su neki zahtevi ili nerealni ili ne pružaju dodatnu vrednost – saopštila je kompanija „Digital Jurop”. Oni su naveli da nacrt zakona ograničava pristup tržištu i da odstupa od međunarodno prepoznatih praksa.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.