Doktor uvek stiže punih ruku
Ugled našeg ginekologa dr Nebojše Kočanovića, inače na radu u Kopenhagenu, nesumnjivo je bio presudan za odluku danskih donatora da vrednu medicinsku opremu upute baš u Srbiju. Dva puta protekle godine savremeni aparati za ginekologiju, hirurgiju, urgentnu medicinu, interne bolesti, kardiologiju, anesteziologiju, ultrazvuk i laparoskopiju, inkubatori, citoskopski i bronhoskopski stubovi, kolonoskopi, bolnički kreveti, radna odela, posteljina i potrošni medicinski materijal poklonjeni su bolnicama u Šapcu, Jagodini i Ćupriji.
Vrednost prve donacije bila je oko 300.000 evra, a druge više od 100.000 evra. Ove godine u planu je da pomoć dobiju zdravstvene ustanove u Kladovu, Novom Pazaru, Leskovcu, Topoli i Ljuboviji, ali i u Trebinju u Republici Srpskoj.
– Veliku podršku ovim, a nadam se i budućim akcijama, dala je i naša ambasada u Kopenhagenu. Ambasadorka Jasmina Mitrović Marić svima je uručila zahvalnice, što ih je veoma obradovalo, a oni, verujte, znaju to da cene. Baš kao što vole i da znaju gde njihova donacija odlazi – kaže za „Politiku” dr Nebojša Kočanović, priznati stručnjak u oblasti robot-hirurgije u ginekologiji.
Doktor Kočanović je rođen pre 47 godina u Đakovici na Kosmetu, odakle se njegova porodica osamdesetih godina prošlog veka preselila u Ćupriju. Došao je na volonterski rad u Dansku, gde je ostao do danas. Oženjen je Milom Kočanović iz Ćuprije, koja je takođe lekar – radiolog, i sa kojom ima tri sina Bogdana, Obrada i Novaka.
– U porodici, još kao dete, učen sam da se drvo na drvo oslanja, a čovek na čoveka. Jedan od razloga zašto ovo radim jeste i pitanje moje dece „Tata, šta si ti lično uradio da bi Srbiji bilo bolje?” sa kojim ću se jednoga dana sigurno sresti. Smatram da svi mi koji možemo ličnim primerom u svim oblastima da doprinesemo boljitku naše zemlje, ne treba da čekamo poziv, već treba da budemo inicijatori promena nabolje – kaže naš sagovornik, koji ističe da veliku pomoć u ovom humanitarnom poslu ima od Marka Vasića iz Ćuprije, čija je supruga Ivana takođe radiolog. Medicinska oprema koja je poslata u Srbiju u proseku je stara između pet i 15 godina, ali je u izuzetnom stanju. Danci brzo zanavljaju aparate, držeći korak sa najsavremenijim tehnologijama. Ako su i postojali manji nedostaci, oni su otklonjeni u Srbiji. Trikotaža koju je poklonila firma „Berendsen Varde” praktično je nova, pošto je bolnica za koju proizvode u međuvremenu promenila model. Da oprema stigne do krajnjeg korisnika, kaže dr Kočanović, zaslužni su prijatelji iz medikotehnik odeljenja u Esbjergu i Koldnigu.
Manjak saradnika iz struke, koji bi mogli da više doprinesu zajedničkom cilju, najveći je problem sa kojim se suočava naš lekar. Svuda uglavnom nailazi na odobravanje kolega, ali kada se treba lično pokrenuti, obično stigne odgovor „nema se vremena”. Po slobodnoj proceni, iz Srbije u Danskoj danas radi između 70 i 90 lekara, a sa prostora bivše Jugoslavije znatno više.
– Bolnice u Srbiji najčešće kubure sa novcem za transport donirane opreme. Veliki problem predstavlja i prvi servis (atest), pa bolnice takođe moraju da „žongliraju” da bi našle pare da aparature puste u rad. Tu vidim priliku za Republički fond za zdravstveno osiguranje, koji bi mogao da prihvati ove troškove. Istakao bih da je Lekarska komora Srbije izrazila volju da plati troškove budućih transporta bolničke trikotaže – navodi dr Kočanović, koji volonterski pomaže kolegama na ginekološkom odeljenju u bolnici u Jagodini da upoznaju tehnologije rada na novoj opremi.
Подели ову вест





Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.