Janko Katić – desna ruka vožda Karađorđa
Kada je knez Teodosije Marićević na Sretenje 1804. godine sazvao viđenije Srbe u jarugu skrivenu od turskog oka na imanju kod Orašca, na skup je pohitalo ono malo preostalih knezova koje janičari nisu smakli u seči. Među njima je bio i Janko Katić, desna ruka vožda Karađorđa. Od rodnog sela Rogače kod Sopota do Orašca, gde je tog dana podignut Prvi srpski ustanak, delilo ga je oko dva sata hoda.
U spomen na ovog velikog junaka koji je u borbi za oslobođenje Srbije poginuo 1806. opština Sopot danas zajedno sa SUBNOR-om Beograda, udruženjem koje gaji tradicije svih oslobodilačkih ratova, organizuje svečanost. Manifestacija je kod Katićevog spomenika.
– Janko Katić je, u krugu ljudi koji su organizovali Prvi srpski ustanak, bio najbliži Voždov saradnik, ali se o njemu malo zna. Zato i želimo da se više sazna o ljudima koji su učestvovali u oslobađanju Srbije. Najznačajniji vojvoda iz našeg kraja je Janko Katić, učesnik Prvog srpskog ustanka, ali nije i jedini. U ovoj borbi za oslobođenje od turskog ropstva ostalo je zapamćeno još troje Katića iz Rogače – priča Živorad – Žika Milosavljević, predsednik opštine Sopot.
Sa Karađorđem i Vasom Čarapićem, Janko je bio inicijator ustanka. Postoje zapisi da je bio najbliži Voždu i da bez razgovora sa njim Karađorđe nije ni započinjao ni završavao dan.
Zajedno su učestvovali u borbama na Rudniku, Batočini, Jagodini, Topčideru, u opsadi Beograda, osvajanju Požarevca, Smedereva...
Od ostalih vojvoda izdvajao se razboritošću i težnjom za pravičnom i pametnom upravom. Bio je i jedan od malobrojnih pismenih ustanika, dobar govornik i vešt pregovarač. Perfektno je govorio turski. Omiljen i poštovan u srpskom narodu, ali i među viđenijim ličnostima turske, ruske i austrijske uprave.
Meštani Rogače su mu, uz pomoć predsednika Žike, 2004. godine podigli dostojan spomenik, delo vajara Milanka Mandića, u centru Rogače, na nekoliko koraka od najstarije zgrade.
Okružen borovima, Katić nadgleda srce Rogače, mesta koje je u svakom od prethodnih ratova iznedrilo junake. Na tridesetak metara od ovog spomenika je obeležje podignuto poginulima u Drugom svetskom ratu, dok na blagom uzvišenju iznad centra u Crkvi Svete Trojice počivaju kosti 600 ratnika prvopozivaca palih na Kosmaju 1914.
– Svedočenje o Janku Katiću zasnovano je na knjizi koju je uradio Milivoje Katić, po dokumentima nađenim u arhivima. Za sada nema pouzdanih podataka na osnovu kojih se može utvrditi poreklo ove porodice. Narod ima nekoliko verzija. Prema jednom predanju, Katići su se doselili sa Starog Vlaha, iz jugozapadne Srbije, dok im je prvobitna postojbina bila Crna Gora. Prema drugoj verziji, poreklom su iz Hercegovine, a po trećoj – sa Kosova. Zna se da se Jankov otac Jovan u Rogaču doselio polovinom 18. veka. Većina istoričara smatra da je on imao tri sina, Marka, Janka i Stevana, ali ima i onih koji tvrde da je imao i četvrtog Nikolu – priča Živka – Cica Maričić, članica Opštinskog veća Sopota zadužena za kulturu i obrazovanje, o životu, poreklu, načinu ratovanja, ljubavima i pogibiji Janka Katića. Ona je i profesorka srpskog jezika i književnosti rodom iz Rogače.
Jedni smatraju da je Nikola Janku brat po majci, a drugi da je bio Jankov sestrić doveden u Katiće ili čak i „uljez” u ovoj familiji. U svakom slučaju, u Rogači su u to vreme živela dva čoveka po imenu Nikola Katić. O tome svedoče dva groba, jedan je u porti rogačke crkve. Taj Nikola bio je vojvoda, knez i sudija. Drugi Nikola sahranjen je na rogačkom groblju.
– Janko je imao i tri sestre. Jedna od njih, Perunika, bila je lepotica. Nju su ugrabili Turci i odveli u Beograd za Omer-agu. Ona je uspela da nagovori agu da joj dovede omiljenog brata. Tako je Janko kao dečak stigao u Beograd u sestrinu kuću. Izrastao je u naočitog mladića i tu je naučio turski i savladao vojničke veštine – priča Maričićeva.
Upravo na ovom mestu javljaju se i prve priče o Janku i njegovoj ljubavi. O tom delu njegovog života postoje dve verzije.
– Prema jednoj priči, Janko se zaljubio u Omer-aginu lepu sestričinu Emiru. Podržavala ih je Perunika, ali ne i Omer-aga. Jednom ih je uhvatio zajedno i isukao sablju da poseče Janka, ali su mu se isprečile Emira i Perunika. Za to vreme Janko je uspeo da pobegne u šumu, pa u Rogaču, a zatim da se priključi hajducima. Emira i on su se rastali, ali se nisu zaboravili. Ostali su u vezi pomoću poverljivih glasnika. Emira je, kažu, čak i krenula u potragu za njim. Nažalost, umesto Janka kod Šapca je naišla na njegovu posmrtnu povorku. Priča se čak i da se ubila iz Jankovog pištolja – objašnjava Maričićeva.
Prema drugoj verziji, Jankova ljubav zvala se Hani i bila je verena za sestrića Alije Gušanca, stvarnog gospodara Beograda. Njihovu ljubav sprečio je Ahmet-beg, Hanin zet.
Janko je, kažu, predvideo svoju smrt. Uoči borbe kod Šapca u jagnjećoj plećki video je da se sprema zlo. Njegovo predskazanje se ostvarilo. Nastradao je u selu Krnić kod Šapca. Ubio ga je Turčin prilikom predaje. Ne zna se koliko je imao godina jer nema proverenih podatka kada je rođen. Smatra se da je imao nešto više od tridesetak kada je stradao. Njegovi zemni ostaci prebačeni su iz Sibnice 1934. godine u Rogaču. Nalaze se u spomen-kosturnici u Crkvi Svete Trojice, koja sa brda kao bela vila nadgleda Rogaču.
Po predanju, Katići koji sada žive u Rogači naslednici su Jankovi, ali po nekim istorijskim izvorima postoji samo jedan njegov živi potomak. Reč je o ženi koja mu je rod po stricu.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.