Posečena stabla na Ušću i Kalemegdanu
Za dva dana na Ušću i Kalemegdanu posečeno je više desetina stabala, od ukupno 155 koliko je u planu. Uporedo sa ovim poslom danas će u ova dva parka započeti i sadnja 300 novih četinara i lišćara za šta će biti zaduženi radnici „Zelenila”. Namenska sredstva, odnosno 25 miliona dinara kao deo nadoknade za posečena stabla, obezbedila su „Skijališta Srbije” i to u okviru realizacije projekta „Beogradska gondola”.
– Broj stabala koja će biti zasađena dva puta je veći od broja posečenih. Sve sadnice su visokog kvaliteta i „školovane” u rasadniku, čime se povećavaju šanse za njihov opstanak u teškim uslovima gradske sredine – saopšteno je iz „Zelenila”.
Pre dva dana na teritoriji opština Stari grad i Novi Beograd „Zelenilo” je započelo seču stabala, na planiranoj trasi buduće gondole koja će povezivati Kalemegdan i Ušće, ali ova akcija izazvala je burno negodovanje.
Zbog toga se juče oglasio i gradonačelnik Zoran Radojičić. Kako je istakao, umesto svakog drveta posečenog zbog planirane izgradnje gondole biće posađeno više novih.
– Seči stabala prethodila je saglasnost stručne komisije koju je oformio Sekretarijat za komunalne i stambene poslove, a koja je obavila uviđaj na terenu i utvrdila naknadu za posečena stabla. Ovu komisiju čine predstavnici „Zelenila” i Sekretarijata za zaštitu životne sredine. Na osnovu njihovog izveštaja, opštine Stari grad i Novi Beograd izdale su rešenje po kojem je „Zelenilo” otpočelo seču 108 stabala na Novom Beogradu i 47 na Starom gradu – istakao je Radojičić.
Gradonačelnik je dodao da je politika grada da se umesto svakog posečenog stabla posadi barem dva, kao i da svako pravno ili fizičko lice koje zahteva seču stabala mora da obezbedi novac za to.
Postupanje gradskih službi ipak se nije dopalo svima. Predstavnici opštine Stari grad sa predsednikom Markom Bastaćem na čelu juče su sa Kalemegdana odneli panjeve posečenih stabala i ostavili ih ispred Starog dvora.
– Osnovni cilj ove simbolične akcije jeste da se ukaže na neophodnost obustavljanja uništavanja Kalemegdana, kulturno-istorijskog dobra koje pripada svim građanima naše zemlje, koje su okupirale gradske vlasti. U trenutku kada je Beograd svrstan u jedan od najzagađenijih gradova na svetu, svaki park, svako drvo i svaka zelena površina su dragoceni, a dvojac koji je na čelu grada nastavlja sa projektima protivnim interesima građana – navedeno je u saopštenju ove opštine.
Ostavljanjem stabala pred Starim dvorom predstavnici opštine želeli su i da demantuju navode po kojima Stari grad na bilo koji način učestvuje u seči. Ova opština juče je održala i sednicu Veća na kojoj je donela odluku o ukidanju rešenja odeljenja za komunalne poslove i komunalnu inspekciju od 8. marta. Tim rešenjem je formalno data saglasnost za uklanjanje stabala na određenim katastarskim parcelama na teritoriji Starog grada.
– Donošenje ovakvih rešenja je po Statutu grada zakonska obaveza opštinskih službi. Dakle, nikakvu odluku nismo doneli mi, odluku o pravljenju žičare donela je Skupština grada, a ta odluka sa sobom nosi i seču stabala. Jedini odgovorni za ovaj cirkus su gradonačelnik i njegov zamenik, kao i odbornici koji su podržali ovaj suludi projekat. Pomenuto rešenje je samovoljno potpisao rukovodilac odeljenja i zbog toga je protiv njega pokrenut disciplinski postupak, koji podrazumeva i razrešenje – ukazano je u saopštenju Starog grada.
U ovoj opštini danas će biti održan i skup na temu odbrane Kalemegdana. Pozvani su građani da u 10 časova dođu u opštinu kako bi se, stoji u saopštenju, dogovorili oko strategije odbrane Kalemegdana
Konkretne korake zbog seče stabala najavili su i odbornici Saveza za Srbiju u Skupštini grada. Oni će podneti krivične prijave protiv gradonačelnika, njegovog zamenika Gorana Vesića i ministra trgovine, turizma i telekomunikacija Rasima Ljajića zbog, kako su istakli, štetnog projekta izgradnje gondole i seče stabala.
– Taj projekat ima pogubne ekonomske posledice. Njegova najveća šteta je što skrnavi dva najveća blaga Beograda, a to su pogled na Ušće i Kalemegdan. Zato će Radojičić, Vesić i Ljajić morati da plate štetu iz svog džepa – ukazao je Nikola Jovanović, šef odborničke grupe SZS-a koji je nadležne pozvao da zaustave ovaj projekat.
Odbornik SZS-a i nekadašnji gradonačelnik Dragan Đilas na pitanje da li ga seča stabala podseća na uklanjanje platana u Bulevara kralja Aleksandra u vreme dok je on bio na čelu grada, odgovorio je da ga ne podseća.
– Platani su tada posečeni na osnovu studija Šumarskog fakulteta i to nije bila ideja grada, već je to učinjeno zbog bezbednosti građana. U isto vreme pokrenuli smo akciju, kompanije u Beogradu i Beograđani finansirali su nove platane i kao što vidite oni i danas rastu – naglasio je Đilas.
U planu 5.000 novih stabala
U toku 2018, kako je saopštilo „Zelenilo”, Beograd je postao bogatiji za 4.500 novih stabala. Kako je dodato, za ovu godinu u planu je sadnja 5.000 novih.
Подели ову вест








Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.