Sreda, 21.05.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Promocija ariljske maline u Roterdamu

Srbija predstavljena na najznačajnijem kongresu proizvođača bobičastog voća
(Фото Д. Јевремовић)

Na najznačajnijem svetskom kongresu „Global beri” u Roterdamu  prvi put u zvaničnom delu programa organizovan je okrugli sto na temu „Srbija ulazi u fokus” na kome su predstavljeni potencijali naše zemlje kada je reč o kvalitetu i proizvodnji bobičastog voća.

Promocija Srbije organizovana je uz podršku Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i FAO. Na kongresu je, pored ostalog voća, predstavljena i ariljska malina koja je, prošle godine, sertifikovana geografskom oznakom porekla (GI).

Ova oznaka povezuje visokokvalitetan proizvod sa specifičnim mestom porekla, čime garantuje kvalitet i unapređuje reputaciju proizvoda, što proizvođačima omogućava da ostvare veće prihode, a istovremeno je i garant potrošačima da dobiju najveći kvalitet proizvoda.

Miloš Milovanović, konsultant za agrarnu politiku FAO i koordinator FAO i EBRD projekata u Srbiji, istakao je da se globalna tražnja menja u pravcu konzumiranja zdravije, sveže hrane.

– U ovom trenutku Srbija uglavnom izvozi smrznuto bobičasto voće, a razlika u ceni između svežeg i zamrznutog je izuzetno velika – rekao je Milovanović dodajući da EBRD i FAO projektima, koje realizuju u Srbiji i Crnoj Gori, već nekoliko godina pomažu proizvođačima bobičastog voća da podignu standarde kvaliteta u celokupnom lancu snabdevanja i prošire svoj pristup izvoznim tržištima.

– Pored uvođenja geografske oznake porekla, neophodno je proširenje programa sa smrznutog na sveže ili sušeno bobičasto voće. Povećanje izvoza svežeg voća zahteva veće investicije, uključujući i uvođenje novih sorti malina i infrastrukture za hladno skladištenje – istakao je Milovanović.

„Global beri” svake godine okuplja nekoliko stotina ključnih igrača u ovom sektoru i dobra je prilika za povezivanje sa potencijalnim klijentima, ali i upoznavanje sa aktuelnim trendovima u industriji, od novih proizvoda do inovacija.   

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

NY
Odlicno..Kao i obicno u Srbiji se reaguje sa zakasnjenjem. Malina je najtrazeniji proizvod iz Srbije i naravno moze lakse da se proda kroz direktne kontakte sa kupcima iz Evrope. Odlicno ! Puno srece !

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.