Hanibalova armija pred kapijama Berlina
Nemačka, posredno i Austrija, i Švajcarska, suočeni su s talasom provokacija ekstremne desnice, ali i s daleko ozbiljnijom opasnošću koja preti od oružanog krila tamošnjih ultradesničara. Reč je o militantnoj organizaciji, poznatoj pod nazivom „Armija iz senke”, koja kuje planove za „Dan iks”, kada bi serijom atentata (koji bi bili pripisani rasno drugačijim osobama) izazvali haos i pripremili javnost za neku vrstu prevrata.
Znak za uzbunu dat je marta ove godine, kada je ekstremno desni terorista Brenton Tarant u džamijama na Novom Zelandu ubio 50 osoba. U svom manifestu naveo je da mu je jedan od svetlih uzora bila tajna organizacija ekstremne desnice u Nemačkoj i u Austriji koja broji na hiljade članova. Posle toga, u te dve zemlje je proširena istraga zavere koja je od ranije poznata, ali su njene dimenzije dosad bile marginalizovane.
Prema protokolu prvih saslušanja osumnjičenih za kovanje zavere (akt nemačkog saveznog javnog tužioca GBA 2 BJs 205/17-5a, u koji je „Politika” imala uvid), nadležnim organima je još 2017. godine bilo poznato da zaverenici nemačke ultradesnice – koje mediji nazivaju i Hanibalovom armijom iz senke, po operativnom nadimku njenog vođe – u tvrdom jezgru imaju nekoliko stotina članova, a njihova „mreža” hiljade simpatizera. Nemački i austrijski ustavobranitelji (pripadnici Savezne službe za zaštitu ustava i pokrajinske službe ovog organa u Nemačkoj, odnosno Savezne službe za zaštitu ustavnosti i suzbijanje terorizma u Austriji) kažu da su među njenim simpatizerima političari, predstavnici pravosuđa i bezbednosnih organa i da od njih preti veća opasnost nego od tvrdog jezgra, mada je ono „udarna pesnica” zaverenika.
Predstavnici nemačkih obaveštajnih službi – BND-a i vojnog MAD-a – izjavili su pred komisijom Bundestaga i sudskim organima da nema konkretnih podataka koji bi ukazali na terorističku zaveru, mada se u medijima pojavljuju informacije koje potiču upravo iz obaveštajnih izvora. Prema tim navodima, oružano krilo zaverenika mahom okuplja aktivne i bivše pripadnike elitnih jedinica vojske, policije, bezbednosnih i vojnoobaveštajnih službi. Nedeljnik „Fokus” nazvao ih je „ilegalnom armijom” koju bi predvodili kadrovi bivših ili još uvek aktivnih specijalaca, a uloga vojnika bi pripala civilima, obučenim u kursevima za komandose, na poligonima vojske u Nemačkoj, u Austriji i u Slovačkoj. (Prema izjavama zaštićenih svedoka, civili koji polože „ispit” nakon vojne obuke polažu zakletvu koja se zove „Vučji pakt” i dobijaju ambleme na kojima su prikazani mač i raširena vučja čeljust.)
Identitet ključnog zaverenika otkrio je berlinski dnevnik TAZ, navodeći ime i skraćeno prezime Hanibala: Andre S. Reč je o komandosu nemačke elitne jedinice KSK, slične britanskom SAS-u. (Zbog afere je kazneno prekomandovan u padobranske jedinice, ali je zadržao čin koji bi u Vojsci Srbije odgovarao starijem vodniku prve klase.)
Ćutanje nadležnih organa nastavljeno je i kada su potkraj 2018. godine otkrivene liste za odstrel više od hiljadu osoba iz javnog života. Na spiskovima se obreo i nemački ministar spoljnih poslova Hajko Mas, potpredsednica Bundestaga Klaudija Rot i kopredsedavajući stranke Levice Ditmar Barč, kao i novinarka Aneta Kaane, šefica Fondacije Amadeu Antonio, nemačke nevladine organizacije protiv rasizma, antisemitizma i neonacizma. Većina potencijalnih žrtava, međutim, nije zvanično obaveštajna o opasnosti koja joj preti.
Kristof Gram, šef nemačke vojnoobaveštajne službe MAD, ponovio je prošle srede, pred članovima Odbora za odbranu u Bundestagu, da nema detaljnijih saznanja o umešanosti pripadnika ustavobranitelja i konktraobaveštajaca u strukture „Armije iz senke”.
Paralelno sa obnovljenom istragom, u Nemačkoj su prošle nedelje navodno nepoznati ultradesničari organizovali seriju lažnih dojava o postavljanju bombi u zgrade javne uprave, u škole i u jedan dečiji vrtić. Evakuisano je šest gradskih kuća i opštinskih uprava – u Augsburgu, Getingenu, Kajzerslauternu, Hemnicu, Nojnkirhenu u pokrajini Sari i u Rendsburgu u pokrajini Šlezvik-Holštajn. Nadležni, ipak, smatraju da nema razloga za paniku i da je reč o provokatorima za koje nema dokaza da su Hanibalovi sledbenici.
S obzirom na pregršt informacija, moglo bi se postaviti pitanje – zašto ništa nije konkretno preduzeto?
Problematično je to što su vojne aktivnosti ultradesničara skrivene iza paravana legalne agencije za obezbeđenje „Ferajn uniter” koja širom sveta nudi usluge kao „Uniter difens”. Na Filipinima, na primer, obučava tamošnje specijalce, i navodne turiste iz Nemačke i iz Austrije, ako žele da provedu „aktivni odmor druge vrste”. U ponudi je snajperska obuka, a treneri su navodni asovi iz NATO elite.
Bečki dnevnik „Standard” otkrio je prošle nedelje da su Hanibal i „Uniter” kolektivno učlanjeni u dobrotvorni Red Lazara, u austrijskom zamku Krojcenštajn. Zaslužni članovi „Unitera” postaju Lazarovi vitezovi. Ova organizacija je zbog dobročiniteljstva predložena za Nobelovu nagradu.
Bečki izvor je izjavio za „Politiku” da informacije o Hanibalu i zaverenicima nisu u potpunosti dostupne Austrijancima. Hanibal, odnosno Andre S., lično je poznat i viđan u Austriji, ali nije obelodanjeno da li je to ime i prezime stvarno ili je reč o šifri. Prema saznanjima „Politike”, njegovo puno ime glasi Andre Šmit (Schmitt). Možda su nedoumice austrijskih obaveštajaca ostale nerazjašnjene zbog toga što je Hanibal eventualni doušnik obaveštajnih službi.
Nisu isključeni ni drugi razlozi. Na primer, na manifestacijama Terezijanske vojne akademije u Austriji Hanibal je fotografisan u društvu bivšeg austrijskog ministra odbrane Vernera Faslabenda i nekadašnjeg poglavara pokrajine Donje Austrije Ervina Prela, izvestio je bečki „Standard”. Reč je o istaknutim seniorima Narodne partije Austrije, čiji je član i sadašnji kancelar Sebastijan Kurc.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.