Nagrada „Momo Kapor” uručena Neletu Karajliću
Za roman „Solunska 28” koji je, kako piše na koricama ove knjige „priča o jednoj kući, jednom gradu i dva sveta”, Neletu Karajliću juče je dodeljena nagrada „Momo Kapor”. Priznanje koje se već devet godina naizmenično dodeljuje za književnost i likovnu umetnost, Karajliću je pripalo po odluci žirija u čijem su sastavu bili književnici Muharem Bazdulj i Vule Žulić, kao i novinarka Dragana Marković, urednica „Odbrane”. Nagradu čine plaketa sa motivom školice, čestim elementom na Mominim slikama, kao i novčana nagrada u iznosu od 200.000 dinara, a sponzor dodele je preduzeće „Pošta Srbije”.
– Reč je o prvom delu ambiciozno zamišljene trilogije, u kojoj Dr Karajlić namerava da, pričajući priču o jednoj dorćolskoj adresi, ispriča uzbudljivu povest o sudbini Beograda i njegovih žitelja u predratnim, ratnim i poratnim vremenima – piše u obrazloženju žirija, koje je upotpunio Bazdulj rekavši da je besmisleno o Karajliću govoriti kao o „rokeru koji je zalutao u književnost”.
Reč je o drugoj knjizi Karajlića koji je u svet pisanja ušao pre nekoliko godina kada je objavio svoje autobiografsko delo „Fajront u Sarajevu”. A ako je verovati rečima da „pisac postaješ onda kad izađeš iz potrebe da govoriš sam o sebi”, nagrađena „Solunska 28” neoboriv je dokaz da ovog multitalentovanog Sarajliju više ne možemo nazivati samo muzičarem, komičarem, glumcem… već da mu se mora priznati i da je vrstan pisac.
– Verovatno je došlo vreme da mi, prestari za rokenrol a premladi za umreti, uđemo među one koje nazivamo književnicima i da u toj branši počnemo da dobijamo nagrade. Led je probio kolega Dilan dobivši Nobelovu nagradu, a ja mu se pridružujem s Mominom. Razlika je samo u tome što nagrada koju ja imam nosi ime čoveka koji je generacije svojim delima činio srećnijim, dok je Bobova nagrada nazvana po onom ko je izmislio sredstvo za uništavanje – rekao je Karajlić kome je priznanje uručio Matija Bećković, predsednik Upravnog odbora „Zadužbine Momčilo Momo Kapor”.
Momina supruga Ljiljana Kapor objasnila je da joj je drago što je deveti dobitnik ovog priznanja Karajlić jer ga, kako kaže, sa velikim piscem i slikarom povezuju mnoge stvari počev od samog rođenja, pa sve do ove knjige. „Solunska 28” je, kako ona kaže, „divna beogradska priča” i početak Karajlićeve „Beogradske trilogije”, dok je Moma, podseća ona, napisao „Sarajevsku trilogiju”.
Na sličnosti sa svojim uzorom u književnom svetu osvrnuo se i autor knjige čije je pravo ime inače Nenad Janković.
– Hvala Momi jer da on nije tako rano ušao u moj svet ja bih danas možda bio auto-mehaničar. Postoji među nama dvojicom neka tajna veza. Obojica smo za slobodnu misao i dugačak jezik bili nagrađeni putovanjem iz Sarajeva u Beograd bez povratne karte. To putovanje maksimalno smo iskoristili. Misao nam je postala još slobodnija, a jezik duži – poručio je Karajlić.
On je, prisećajući se svog detinjstva, rekao da je sa porodicom letovao na Pelješcu i da su u toku tih putovanja prolazili pored ostrva Otok života, dok je njegova majka, „sa visokom dozom uvažavanja kao da se radi o nekom sakralnom objektu, govorila „Ovde letuje Momo Kapor”. Karajlić kaže da mu je čast da bude u istoj rečenici sa ovim velikim stvaraocem, a kamoli da dobije nagradu sa njegovim imenom.
– Osećam se kao neko ko to nije zaslužio, iako se ovogodišnji žiri očigledno ne slaže sa mojim mišljenjem, a ja im se neću protiviti – našalio se Karajlić. On je dodao da mnogo vremena mora proći da bi postigao stil poput Mominog, njegovu lakoću pisanja i baratanja rečima. Ono što je on činio u svojim delima čine Mesi i Ronaldo na terenu – duhovito je primetio Karajlić.
On je, u duhu kultne komedije „Top lista nadrealista”, završio svoj govor rekavši: „Uveren sam da ću, ako nastavim vredno da radim i vežbam da pišem, jednog dana i ja kao Momo Kapor letovati na Otoku života”.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.