Delimični ustupci Kinezima u Pirejskoj luci
Od našeg dopisnika
Atina – Ostaje neizvesnost oko sudbine daljih kineskih investicija u pirejsku luku. Ministarstvo kulture dalo je „zeleno svetlo”, ali uslovno, samo za pretvaranje tri postojeća stara objekta u hotele.
Izjašnjavanje predstavnika kineske kompanije „Kosko” se tek očekuje iduće nedelje, ali dobro obavešteni izvori sumnjaju da će pristati na zatezanje sa grčke strane koje je dovelo u pitanje realizaciju već odobrenih investicija od 600 miliona evra.
Naime, kineska strana upozorava da se generalna investicija ne može pretvarati u neizvesne, delimične i da je spremna da se, ukoliko se ne nađe zajednički jezik, okrene drugim lukama.
Konkretno, reč je o već potpisanom sporazumu o obnovi i eksploataciji luke u Trstu i Đenovi koje bi za „Kosko”, umesto Pireja, mogle da postanu strateške kada je reč o izvozu kineske robe na Zapad.
Dakle, posle odbijanja centralnog arheološkog saveta da odobri izgradnju pratećih objekata za putničku luku jer je svojom odlukom ceo Pirej proglasio arheološkom zonom, Ministarstvo kulture pokušalo da je da, mada privremeno, rešenje nađe zaobilaznim putem i bar malo umiri „Kosko” koji je većinski vlasnik i koji je već uložio milijardu evra.
Ministarstvo je, tako, u saradnji sa Centralnim savetom za savremene spomenike izdejstvovalo odobrenje za rekonstrukciju zgrade Pagodas i njeno pretvaranje u hotel visoke kategorije, pod uslovom da se ne menja njen spoljašni izgled. Takođe, i dva napuštene skladišta mogla bi da se koriste kao budući hoteli.
Međutim, ovo ne rešava problem jer je reč samo o malom delu ukupne kineske investicije koja je trebalo da obuhvati nova skladišta, pristanište za kruzere i jahte, trgovački centar, sale za putnički saobraćaj i na kraju obezbedi tri hiljade novih radnih mesta. Izjašnjavanje kineske strane predviđeno je za utorak.
Подели ову вест








Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.