Čiji su inženjeri
Inženjerska komora Srbije, kako stvari stoje, biće nezavisna samo na papiru. Ministarstvo sada umesto nje dodeljuje licence inženjerima, a ubuduće će imati pravo da u upravni odbor ove strukovne organizacije imenuje svoje predstavnike.
Ove novine počele su da se sprovode izmenom Zakona o planiranju i izgradnji, u novembru prošle godine, a finiširane su najnovijim izmenama ovog propisa koji je vlada usvojila krajem marta. Smatrajući da se time degradira struka Inženjerska komora uputila je otvoreno pismo javnosti. Međutim iz ministarstva uzvraćaju da protivljenje izmenama Zakona o planiranju i izgradnji nema veza sa neslaganjem oko stručnih i strukovnih pitanja, već predstavlja pokušaj da se zadrže stečene pozicije za upravljanje pre svega značajnim sredstvima kojima komora raspolože, kao i upravljanje celom inženjerskom strukom i sa njom povezanim poslovima.
Latinka Obradović, potpredsednica Upravnog odbora Inženjerske komore Srbije za „Politiku” kaže da je samostalnost Inženjerske komore Srbije narušena prethodnim izmenama Zakona o planiranju i izgradnji kada je Ministarstvo građevinarstva preuzelo osnovni posao komore – izdavanje i oduzimanje licenci.
– Novim zakonskim izmenama, osigurava i da u upravnom i nadzornom odboru ove organizacije ima većinu svojih članova. upravni odbor komore imaće 12 članova, od kojih šest imenuje resorno ministarstvo. Predsednik i potpredsednik biraju se među članovima koje je predložilo ministarstvo. Brisanjem odredbe, da u organima komore predstavnici moraju biti „svi iz reda članova komore”, otvara se mogućnost da ministarstvo ubuduće delegira i svoje predstavnike koji nemaju inženjersko zvanje, niti znanje – kaže Obradovićeva.
Ona tvrdi da inženjerska struka nije konsultovana. Inženjerska komora je prema njenim rečima bezuspešno pokušala da zaustavi izglasavanje prošlogodišnjih izmena zakona, a početkom godine, od Ustavnog suda Srbije zatražena je provera ustavnosti donetog zakona.
– Predlog novog zakona u suprotnosti je sa direktivama Evropske unije, koje propisuju da strukovna udruženja moraju biti potpuno nezavisna čak i bez ikakvog prisustva državnih predstavnika, odnosno njihovog članstva u organima strukovnih organizacija. Na ovaj način, jasno se pokazuje namera podržavljenja i kontrole ove strukovne institucije – kaže Obradovićeva.
U ministarstvu pak naglašavaju da je cilj izmena Zakona o planiranju i izgradnji, da se omogući da komora bude servis inženjera i kuća koja radi na unapređenju položaja, standarda i etike u struci, a ne puka kasa koja se puni članarinom, i koju pojedinci koriste za ostvarivanje svojih ličnih interesa i privilegija.
– Ono što je doprinelo degradiranju struke upravo je postupanje prethodnih rukovodstava komore, predvođenim bivšim ministrom Dragoslavom Šumarcem, koji danas pokušavaju da sačuvaju svoje privilegije, protivljenjem izmenama Zakona o planiranju i izgradnji – navode u ministarstvu.
O tome kako je radila, dok su je vodili oni koji se protive izmenama zakona, podsećaju u ministarstvu, najbolje govori to što je Ministarstvo građevinarstva dva puta tokom 2017. i 2018. moralo da uvede nadzor nad zakonitošću rada komore, jer inženjeri nisu mogli da obavljaju svoje poslove zato što se lične licence komora nisu izdavale čak godinu dana.
– Do nadzora ministarstva, Inženjerska komora uglavnom se bavila raspodelom naknada za posao koji nisu radili. Umesto da organizuju unapređenje struke komora je blokirala izdavanje licenci, naplaćivala članarinu i „ucenjivala“ licencirane inženjere da moraju da plate članarinu da bi im opstala licenca, što nije imalo uporišta u zakonu, ali su to uspeli da sprovedu u praksi – objašnjavaju u ministarstvu.
Oni takođe podsećaju da, posle usvajanja prošlogodišnje izmene zakona, više od 30.000 inženjera u Srbiji više nije u obavezi da plaća 7.500 dinara godišnju članarinu, niti su uslovljeni članstvom u komori da bi mogli da obavljaju svoje poslove. Na taj način je članstvo u komori vraćeno na princip dobrovoljnosti, a ne prinude i iznude određenog broja funkcionera u komori.
– Predložene izmene Zakona o planiranju i izgradnji, imaju za cilj da se konačno inženjeri oslobode ovakvih uticaja, i to kroz promene u okviru načina izbora članova skupštine i upravnog odbora. Predlog zakona predviđa da u skupštini komore, kao najvišem organu upravljanja, sve struke budu podjednako zastupljene – kažu u ministarstvu.
Licence i strancima
Nove licence, koje sada izdaje Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, mogu da dobiju i stranci. Latinka Obradović, potpredsednica Upravnog odbora Inženjerske komore kaže da su uslovi za izdavanje, odnosno usklađivanje licenci strancima, bili propisani i ranije, ali su bili restriktivni i važili su samo pod uslovom reciprociteta. Od stranaca je zahtevano je da budu članovi strukovne komore u matičnoj zemlji i da polože deo stručnog ispita iz oblasti poznavanja domaćih propisa i standarda, a rok važenja usklađene licence bio je godinu dana.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.