Utorak, 24.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Poklon lekaru od 462 evra više nije mito

U narodu je uvreženo mišljenje da lekara treba častiti nekim simboličnim darom
(Фото Д. Јевремовић)

Da li je korupcija ako pacijent lekaru odnese piće, parfem, bombonjeru ili, možda, neki skuplji poklon? Po svemu sudeći, sada je to sasvim legitimno. Jer, po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti koji je usvojen 3. aprila, lekari sada smeju da prime nenovčane poklone u vrednosti do 462 evra. Do te računice jasno se dolazi jer propisi predviđaju da zdravstveni radnici u Srbiji smeju da prime nenovčani poklon čija pojedinačna vrednost ne prelazi pet odsto prosečne plate, što je 2.726 dinara (23 evra), a ukupna vrednost ne prelazi prosečnu neto platu od 54.521 dinara (462 evra).

Dakle, po tome se više neće tretirati kao korupcija ako pacijenti lekare nagrade poklonima, ali i dalje ostaje stavka da nikako ne smeju da traže i dobiju novac. Sve ovo navedeno je u stavu 234. Zakona o zdravstvenoj zaštiti. Treba imati u vidu da, ukoliko zdravstveni radnik i zdravstveni saradnik ima sumnju u pogledu sukoba interesa ili prihvatanja poklona ili usluge, on je, prema propisima, dužan da o tome najkasnije narednog radnog dana obavesti etički odbor zdravstvene ustanove.

U Ministarstvu zdravlja objašnjavaju da su oni ispoštovali preporuku Agencije za borbu protiv korupcije i na ovaj način definisali ovu oblast.

S druge strane, u Udruženju „Doktori protiv korupcije” smatraju da je na ovaj način došlo do legalizacije bakšiša i da ova stavka u zakonu prevazilazi zdrav razum.

– Ljudi plaćaju zdravstveno osiguranje i nije u redu da se dozvoli da nose i poklone. Ovim propisom poništava se princip univerzalnosti i dostupnosti zdravstvene zaštite. Nije sasvim jasno koliko takvih poklona od 500 evra lekar sme da primi mesečno – pita se Draško Karađinović, iz ovog udruženja.

Prof. dr Višeslav Hadži-Tanović, predsednik Udruženja privatnih lekara Srbije, pojašnjava da je u našem narodu uvreženo mišljenje da lekara treba častiti nekim simboličnim poklonom. Čak i kada idu kod privatnika, pacijenti ponesu flašu pića ili buket cveća.

– Mislim da tako nešto niko ne može da zabrani pacijentu. To je znak pažnje. Ali, nije u redu da lekar, recimo, traži da mu pacijent kupi laptop. Ali, kod nas ima svega. Na primer, ima slučajeva da posle operacije pacijent lekaru donese kući ispečeno prase. Treba napraviti razliku između pažnje i prave korupcije. U bolnicama u Americi u kojima sam boravio lekari mogu da prime poklone u vrednosti do 100 evra, a sve što je skuplje od toga mora da se prijavi jer ne sme da se primi ili može da se da zajedničkom dobru. U Srbiji u nekim inostranim firmama ili bankama zaposleni mogu da prime poklon koji košta do 50 evra – pojašnjava Hadži-Tanović.

Treba napomenuti da je, po Krivičnom zakoniku, za primanje klasičnog mita u novcu predviđena zatvorska kazna. Za mito primljen nakon intervencije, koji nije unapred obećan, lekaru sledi od tri meseca do tri godine zatvora. Ukoliko je mito primljen pre intervencije za ono što je lekar morao da uradi, zatvorska kazna može da iznosi do osam godina. Za mito primljen pre intervencije za ono što lekar nije smeo da uradi doktor može da se osudi na 12 godina zatvora, a ukoliko je uhvaćen u korupciji predmet mita se oduzima.

Komentari82
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

L'enfant terrible
Čekajte, a šta ćemo sa namrgođenim medicinskim sestrama? Gde je za njih poklon? Predlažem da i ostalo medicinsko osoblje podnese zahtev za bar 15 evra.
ВлаДо
Чак и један еуро је мито ако неко мора да га да.Поклон је оно што се даје на крају,ако је неко задовољан и ако му је задовољство да га да.
Анка
Треба да буде забрањено узимати “поклон”, треба да свакоме буде јасно да на радном мјесту нема поклона, да сви раде за плату, и да се на томе све завршава. Шта ту има компликовано?
@живео мито
А СТАРЛЕТЕ? И њих додати на листу.
Jole
Svako se češe tamo gde ga svrbi, tebi su starlete očigledno bitne u životu.
Radmila Mišić
Sramota me je većine komentara. Blati se jedna profesija a kad lekari spakuje kofere i odu nekud gde ih cene, onda se smisli samosažaljiv izgovor da su tamo već plate. Proučite istorije Srbije pa razmislite da li su apotekar Ribnikar, lekar i biolog Josip Pančić, lekar A. Vinaver (sa sve rendgen aparatom) došli u Srbiju zbog već plate nego u Austrougarskoj? Sumnjam. Pre će biti da su išli tamo gde će ih ceniti i gde će se bolje osećati.
Ph.D.
Uz duzno postovanje, ne vidim gde se 'blate' doktori ili bilo ko drugi iz zdravstva koliko je ocigledno, najblaze receno, negodovanje na sokantnu vest o Zakonu kojim se prakticno promovise davanje 'poklona' lekarima/doktorima za obavljeni posao za koje su vec placeni od poslodavca. Takvi pokloni koji su se do 4tog aprila davali 'ispod stola' sada su legalizovni preko stola od tz. 'zakonodavaca' koji, sudeci po vecini komentara, NE dele i podrzavaju vrednosti i moralnu stranu naroda koje predstavljaju. Nista licno, objavljeni prilog nije o istorijskom zapisu iz proslog vremena vec o eventualnim posledicama legalizacije - korupcije!
Donko
Baksis je deo srpskog mentaliteta i srpske kulture koji se hiljadama godina negovao na tlu Srbije a dolaskom Turaka se jos vise intezivirao, prema tome ja sam za toga da se baksis potpuno legalizuje bez ikakvog limita i da se moze svakome dati od coveka koji skuplja djubrad preko policajca, salterskog sluzbenika, sudije pa sve do predsednika. Recimo zasto bi dao baksis doktoru a da ne dam pilicajcu koji mije oprostio kaznu ili salterskom sluzbeniku koji mi kaze da malo pricekam mesto da kaze dodji za deset dana i ne znam kakve to veze ima dali se baksis daje pre ili posle obavljenog posla.
Анка
Погрешно сам написала, Дарко умјесто Донко. Извињавам се, превише журим.
Анка
Дарко, полицајац не смије да ти опрости казну, шалтерски службеник мора да ти каже онако како је исправно. Без обзира како теби одговара или колико их ти “подмићујеш”. Правну државу граде исправни и честити људи, а не поклони и паре. То мора да постоји у свијести сваког човјека, јер сви зависимо од тога, и богати и сиромашни. Срамотно је да се част може купити, и да држава то легализује, умјесто да кажњава.
Prikaži još odgovora

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.