Britanija odbila da zabrani „Huavej”
Vlada Tereze Mej odobrila je „Huaveju” ograničeni pristup mobilnoj mreži sledeće generacije, iako je nekoliko ministara bilo za to da se kineskoj telekomunikacionoj kompaniji potpuno zabrani učešće u izgradnji 5G infrastrukture, što, takođe, traži Vašington.
Britanska premijerka je, prema pisanju londonskog „Telegrafa”, predsedavala sednicom Nacionalnog saveta za bezbednost, na kojoj je u utorak doneta odluka da „Huavej” može da učestvuje u izgradnji delova mreže kao što su antene, ali ne i u komponentama koje čine srž mreže.
Protiv odluke su, saznaje „Gardijan”, bili šef diplomatije Džeremi Hant, ministar unutrašnjih poslova Sadžid Džavid, ministar odbrane Gevin Vilijamson i još neki ministri, ali se premijerka očigledno odlučila za koliko-toliko neutralan stav u ovom tehnološkom ratu između SAD i Kine.
I druge evropske zemlje su se našle u problemima. S jedne strane, pritiskaju ih SAD da zauzmu čvrst stav prema „Huaveju”. S druge, nisu voljne da ugroze privredne i diplomatske odnose s Kinom. Biće im lakše da donesu odluku sada, kada se i Britanija, kao članica anglofone obaveštajne alijanse zvane „Pet očiju”, odlučila za kompromis.
Odluka koja tek treba da bude zvanično saopštena, a potvrdili su je i drugi izvori, doneta je dva meseca uoči prve državničke posete Donalda Trampa Londonu.
Iako ni sama još nije izvršnom uredbom zabranila učešće „Huaveja” u američkoj 5G mreži, vagajući to kako bi se takva odluka odrazila na tekuće trgovinske pregovore s Kinom, američka administracija mesecima lobira kod saveznika da istisnu kinesku kompaniju zbog sumnje da njena oprema može da posluži Pekingu za špijunažu i da zato predstavlja rizik za nacionalnu bezbednost. Najveći svetski proizvođač telekomunikacione opreme ove tvrdnje negira, a njegov osnivač Ren Žengfej rekao je da bi pre zatvorio firmu nego dozvolio da ona posluži kao sredstvo za špijuniranje.
Američki državni sekretar Majk Pompeo je u februaru upozorio savezničke zemlje da će biti teže sarađivati sa onima koji budu dozvolili da kineska oprema bude integralni deo mobilne mreže od koje se očekuje da bude okosnica ekonomije 21. veka.
Britanske obaveštajne agencije su oprezno pristupile predočenim rizicima, ali nisu pozvale na potpunu zabranu. Jedan od tehničkih direktora Nacionalne obaveštajne službe Jan Levi rekao je za Bi-Bi-Si da je zaključio da bezbednosni rizici „Huaveja” više imaju veze sa „aljkavim inženjerstvom” nego sa potencijalnim „mešanjem države” (kineske).
Drugi direktor je rekao da ovakva odluka ne znači da je došlo do razilaženja saveznika u savezu „Petoro očiju” i naveo da je i ranije bilo različitih pristupa u široj zapadnoj alijansi prema „Huaveju” i drugim pitanjima.
Trenutno, oprema „Huaveja” ili nije prisutna ili se uklanja iz glavnih delova mreže u Velikoj Britaniji, ali se koristi u manje rizičnim segmentima. Telekomunikacioni operater „Vodafon” je rekao da bi potpuna zabrana te opreme predstavljala ozbiljan hendikep za Britaniju u ovom važnom tehnološkom unapređenju infrastrukture.
Portparol „Huaveja” je pozdravio vest da britanska vlada ide ka tome da im dozvoli učešće u izgradnji 5G mreže.
„Gardijan” piše da je odluka procurila u medije pre zvanične objave baš u trenutku dok se ministar finansija Filip Hamond sprema da otputuje u Kinu na forum o inicijativi „Pojas i put” i da bi zbog toga možda mogao da ima problema. Hamond je u februaru bio primoran da otkaže trgovinski sastanak sa kineskim vicepremijerom nakon što je ostrvski ministar odbrane nagovestio da će novi britanski nosač aviona 2021. biti postavljen u vodama na koje Kina polaže pravo, podseća britanski list.
Подели ову вест




Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.