Nedelja, 15.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Novi zakon nije smanjio broj ubijenih žena

U 96,5 odsto slučajeva sud produžava hitnu meru zabrane prilaska koju je naredio policijski službenik. – Veliki broj lažnih prijava
С. Печеничић

„U ljubavi i u ratu sve je dozvoljeno, a kada prestane ljubav, tada u mnogim slučajevima počinje pravni rat koji se vodi pred sudom, tužilaštvom i drugim državnim organima. U tom pravnom ratu ima mnogo lažnih prijava nasilja”, rekao je advokat Ivan Simić na međunarodnoj konferenciji krivičara koja se održava na Tari.

Zakon o sprečavanju nasilja u porodici omogućio je da se hitnim merama protiv nasilnika spreči izvršenje nekog težeg krivičnog dela, kao što su teške povrede i ubistvo. Međutim, i pored toga, podaci pokazuju da broj ubistava žena u Srbiji nije smanjen.

„Primena Zakona o sprečavanju nasilja u porodici počela je 1. juna 2017. godine, a to je godina u kojoj je ubijeno 29 žena. Naredne 2018. stradala je 31 osoba u porodičnom nasilju u Srbiji. Prema podacima organizacije ’Sigurna kuća’, u 2010. ubijeno je 20 žena, a 2015. godine 25”, naveo je Simić.

Izneo je podatak da su sudovi u 96,5 odsto slučajeva produžili hitnu meru udaljenja učinioca iz stana i zabrane prilaska i kontakta sa žrtvom.

„Samo tokom prve godine primene zakona, hitna mera je produžena u više od 15.000 slučajeva, i to bez održavanja ročišta, kako je previđeno zakonom, tako da sudovi prilikom donošenja odluke nisu videli ni žrtvu ni onoga koji je prijavljen za nasilje”, rekao je advokat Simić.

Hitnu meru najpre naređuje policijski službenik kada izađe na mesto događaja, i to na period od 48 sati, a zatim se predmet šalje osnovnom tužilaštvu koje u najvećem broju slučajeva predlaže osnovnom sudu da trajanje hitne mere produži na 30 dana. Ukoliko prijavljeni prekrši hitnu meru – pozove ženu telefonom, pošalje joj tekstualnu poruku, priđe joj na ulici ili se vrati u zajednički stan – tada će mu prekršajni sud po sili zakona izreći zatvor do 60 dana.

„Kažnjavanje osobe koja u momentu izricanja mere nije učinila nijedno krivično delo, odnosno koja se smatra potencijalnim učiniocem krivičnog dela, jeste nešto što dira u osnovne principe krivice kao instituta pravnog poretka uopšte. Zakon sankcioniše mogućeg učinioca krivičnog dela, na osnovu procene policijskog službenika, što na neki način stimuliše simulirane i lažne prijave, koje u sebi sadrže neretko i motive koji svakako nisu u duhu ovog zakona”, kazao je advokat.

On smatra da u znatnom broju slučajeva žene lažno prijavljuju svog partnera kako bi on dobio status nasilnika, a da bi one, kako je rekao, stekle bolju početnu poziciju u postupcima razvoda braka, podele bračne imovine i starateljstva nad decom.

Predsednica Višeg suda u Pančevu sudija Stanka Simonović kazala je da lažnih prijava nasilja ima, posebno u situacijama gde je u toku brakorazvodna parnica, ali da građani nisu dovoljno upoznati s tim da po zakonu mogu da podnesu žalbu na rešenje osnovnog suda o određivanju hitne mere.

„Učinilac može da se žali u roku od tri dana od dana prijema rešenja osnovnog suda, koji je dužan da njegovu žalbu prosledi višem sudu u roku od 12 sati. Viši sud mora da odluči po žalbi u roku od tri dana. Postupak je hitan, jer ako odlučujemo o privremenom udaljenju iz stana, onda odlučujemo o pravu na stanovanje kao jednom od osnovnih ljudska prava”, rekla je Stanka Simonović i navela koliko je hitnih mera ukinuto upravo u Višem sudu u Pančevu od početka primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici.

Prema evidenciji Višeg suda u Pančevu, u 2017. godini, kada je zakon počeo da se primenjuje od 1. juna, ukupno su rešena 33 predmeta po žalbi. Od toga je odbijena žalba u 25, a preinačena hitna mera u sedam predmeta. U 2018. ukupno je bilo 72 žalbe, od kojih je odbijeno 39, a uvažena je žalba u 33 predmeta. U 2019. do današnjeg dana odlučivano je u 29 predmeta po žalbi, od kojih je u 11 predmeta žalba usvojena i time prestalo dejstvo hitne mere.

„Kada u predmetu vidim rečenicu: ’Razvod je u toku’, razmišljam da postoji mogućnost zloupotrebe hitne mere, da je cilj da žena poboljša svoj procesni položaj u brakorazvodnoj parnici. Naime, kada prvostepeni sud odlučuje o poveravanju dece, mora da ceni činjenicu da li je supružnik nasilnik ili ne”, kazala je Stanka Simonović.

Ona je naglasila da u svakom slučaju sud mora da ima u vidu cilj ovog zakona – sprečiti nasilje i blagovremeno i delotvorno zaštititi žrtvu i pružiti joj podršku.

„Zakon ne predviđa održavanje ročišta kada se odlučuje o predlogu tužioca za produženje hitne mere, pa ne postoji mogućnost neposredne komunikacije suda sa žrtvom i mogućim učiniocem. Jedini kontakt s njima ima policijski službenik, koji prvi izdaje naređenje o hitnoj meri. Tu bi trebalo nešto izmeniti u zakonskim odredbama. Kao sudija, ja moram da vidim mogućeg učinioca i žrtvu. To je, prema mom mišljenju, suština prilikom donošenja odluke. Naime, osnova za odluku je procena rizika – navela je Stanka Simonović.

Komentari18
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Miloš
Nekad je muškarac lupao svoju neposlušnu ženu po teru. Danas to ne bi mogao. A i da mu žena jeste neposlušna i da ga vara i zvoca mu, kako okriviti tog čoveka kome jednom dana pukne film jer je ovaj zakon, takav kakav je, prosto traži nove (da ne muške) žrtve. I da ima više nasilnika nego nasilnica (što je u suštini tačno), utisak da je ovaj zakon ustvari pogoršao muško ženske odnose. Što više se ovakve norme budu gurale, što više budemo slušali o LGBT pravima, narod će biti sve više bešnji.
kole
To nije zakon, to je aktivna beda u najosetljivijoj oblasti na svetu koja postoji...!! A zene, (mahom) solidarne, lazu bez treptanja, ne sanjajući koliko su očevi vazni za detetovu ravnotezu.... I šta ostaje ocu?? Šta?? Čak i ako je bio nenasilan - vrlo moguće da će takav postati...
Владислав Ђорђевић
Хвала Политици на чланку који сврешно потврђује оно шта сам ја и други мудри људи говрили пре две године, а то је да је тај закон по пореку, сврси и смислу мизандријски и лезбијско-феминистички и да му прави циљ није спречавање насиља у породици, него његова ескалација. Када се то има у виду онда се може закључити да је циљ закона испуњен! Породичних свађа и развода само је више. Браво!
Славица
За овакво стање криви су подједнако и жене и мушкарци, тј. цео људски род. Када би и мушкарци и жене више поштовали Божије законе и живели часно и морално, не би долазило до насиља, абортуса, развода, блуда и сличних грехова. Учите се мало од старијих људи, погледајте како су они живели сложно, мада је и онда било свачега.
Aleksandra
"мизандријски и лезбијско-феминистички" - jesi li ti normalan? Kakve bljuvotine protiv zenskog roda! Zasto Politika dozvoljava ovakve sovinisticke i homofobne komentare?!
Oroku Saki
Među supružnicima uglavnom nema ljubavi, a to što se naziva ljubav je ustvari požuda i strast. Kada ona nestane, onda ostane mržnja i dešava se to što se dešava.
Славица
Такви закони неће никада смањити насиље ни према коме у Србији. Требао би да се мења цео СИСТЕМ да би све добро функционисало. А пре свега људи би требало да се врате традиционалним вредностима и да почну да се упознају са Божијим законима и да их примењују у пракси. Иначе насиље никада неће престати, макар да нам најбољи стручњаци пишу законе!
Beogradjanin Schwabenländle
Све почиње са нормалним стамбеним условима за једну породицу у стану у коме ће свако да има свој " ћошак" у који може да се повуче када му догори до ноката, без обзира на разлог.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.