Privremena licenca za Huavej
LONDON – Ministarstvo trgovine SAD izdalo je privremenu opštu licencu kojom će se obnoviti sposobnost kompanije „Huavej” da održava postojeće mreže i obezbeđivanje ažuriranja softvera na postojećim Huavej uređajima, prenosi Tanjug.
Licencom se umanjuju ranije nametnuta ograničenja američke vlade da zabrani prodaju tehnologije kineskoj kompaniji, preneo je Rojters.
Navodi se da privremena dozvola traje do 19. avgusta.
U četvrtak je stupila na snagu naredba američke administracije kojom se kineski telekomunikacioni gigant „Huavej Tehnolodžiz” stavlja na crnu listu u SAD.
Američko Ministarstvo trgovine saopštilo je da na takozvanu „Listu pravnih lica” stavlja Huavej Tehnolodžiz i još 68 podružnica, čime se toj telekomunikacionoj kompaniji zabranjuje da nabavlja komponente i tehnologiju od američkih firmi bez prethodnog odobrenja SAD.
Osnivač i izvršni direktor Huaveja: SAD potcenjuju kinesku kompaniju
PEKING – Osnivač i izvršni direktor kineskog telekomunikacionog giganta Huaveja, Ren Žengfej, izjavio je danas da SAD „potcenjuju” njegovu kompaniju.
„Američko političko osoblje dosadašnjim postupcima pokazuje da potcenjuje našu snagu”, rekao je Ren u intervjuu televiziji ČTV i drugim kineskim medijima.
On je istakao da kompanija ima alternativu za svoju nabavku čipova i da u tom smislu ne može da bude „izolovana” od ostatka sveta.
Ren je dodao i da će program 5G koji sprovodi kompanija ostati „nepromenjen” uprkos američkim merama, prenosi Beta.
Po pitanju tehnologije 5G, kako je naveo, druge kompanije će stići Huavej tek za dve, tri godine.
Huavej se nalazi na spisku preduzeća s kojima će američke kompanije moći da posluju samo ako za to dobiju dozvolu od vlasti.
Američke vlasti su juče pokušale da smire loptu odlaganjem uvođenja novih mera za 90 dana, čime bi se Huaveju i njegovim trgovinskim partnerima dalo vremena da se prilagode.
Analitičari upozoravaju: Epl bi mogao biti veća žrtva od Huaveja
NjUJORK – Pošto je američka administracija stavila kineski Huavej na crnu listu kompanija, veliki problem mogli bi da zadese i domaći Epl, upozoravaju analitičari, prenosi Tanjug.
Akcije Epla juče su pale za 3,3 odsto nakon upozorenja analitičara HSBC-a da će veće tarife na kinesku robu prisiliti kompaniju da podigne cene uz ozbiljne posledice za potražnju za Eplovim proizvodima, prenosi SeeBiz.
Analitičari Morgan-Stenlija upozoravaju da bi propast pregovora između SAD i Kine i visoke carinske tarife dugoročno mogle gurnuti globalnu ekonomiju u recesiju.
Ako se kineska vlada odluči na odmazdu, Eplovi proizvodi u Kini mogli bi biti zabranjeni, a zabrana bi mogla obuhvatiti i kineske dobavljače Epla, kao što je Fokskon. Prihode koje tako izgubi, kineska vlada lako bi mogla nadoknaditi putem subvencija, navodi SeeBiz.
Portal ocenjuje da će trpeti i veliki dobavljači Huaveja, jer će se smanjenje isporuka za kineskog diva odraziti na njihovim prihodima. Najviše štete će imati Kalkom i Koring, koji će izgubiti prihode od miliona telefona koje Huavej globalno prodaje.
Подели ову вест









Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.