Lideri u nauci odavno nas povezuju sa svetom
Beograd će narednog četvrtka ugostiti 400 naučnika, nobelovaca, državnika, biznismena, književnika i umetnika koji nose titulu naumnijih osoba na planeti. Na konvenciji „Svetski umovi” najpametnije mozgove u Narodnom pozorištu udružiće Rolf Dobeli, biznismen i književnik, koji je pre dvanaest godina u Cirihu osnovao istoimeno udruženje, koje danas čini oko 1.000 članova. Prvi put skup će izaći van granica matične Švajcarske, a Dobeli najavljuje da time uvodi i novu praksu organizovanja susreta svake druge godine u Beogradu. Kako je došlo do te novine i šta u Srbiju naredne sedmice donose „Svetski umovi” Rolf Dobeli otkriva za „Politiku”.
Ističe da će stručnjaci svetskog renomea iz svih delova sveta u Narodnom pozorištu izložiti mnoštvo odličnih prezentacija, uz fantastične diskusije između lidera u nauci, biznisu i umetnosti koji se onda mogu međusobno povezati. Upravo u tome i jeste poenta postojanja organizacije „Vorld majnds” jer, kako Dobeli ističe, promena koju žele da postignu na globalnom nivou je stvaranje mostova između nauke, biznisa i umetnosti.
– Naučnici, biznis lideri i umetnici žive i rade svako u svom svetu, dok stvarni napredak dolazi uglavnom iz saradnje i njihovog povezivanja – ističe Švajcarac koga je magazin „Tajms” proglasio za „gurua samopomoći kojeg Nemci obožavaju”.
Takav epitet stekao je kada je 2011. objavio bestseler „Umetnost jasnog razmišljanja”(The Art od Thinking Clearly), pa nije ni čudo što je u međuvremenu postao član i prestižnog međunarodnog društva pisaca PEN, Fondacije „Edž” koja okuplja svetske intelektualce i Kraljevskog društva umetnika.
Za naš list ističe da misija „Pametnih umova” nije da povezivanjem stručnjaka iz raznih sfera podstakne interdisciplinarnost, već ih usmeri ka antidisciplinarnosti.
– Misija „Pametnih umova” je da razumemo svet uz pomoć nauke i umetnosti koji su dva načina da se to postigne. Umetnost može ponuditi perspektivu o svetu koja je zaista prosvećena, dok naš glavni fokus ostaje na nauci. Svetski poznati naučnici i umetnici neverovatno su maštoviti i kreativni. To su dve osobine koje ih povezuju. Umetnici vole da budu na našim skupovima jer im prija da razmenjuju stavove i mišljenja sa istraživačima i tu, takođe, vidim povezanost i svrsishodnost njihovog upoznavanja – objašnjava Dobeli i dodaje da je na polju umetnosti, nauke i tehnologije Srbija zemlja „svetske klase”.
Napominje da zna za Srbe koji menjaju svet u mnogim oblastima i da naša zemlja ima naučnike i preduzetnike širom sveta. Dodaje da Srbija i „Svetski umovi” sarađuju dugi niz godina.
– Nauka ima dugu tradiciju u Srbiji, a fascinirani smo bogatim intelektualnim potencijalom celog regiona. U proteklih nekoliko godina na godišnjim simpozijumima „Svetskih umova” učestvovali su i Aleksandar Vučić, predsednik Republike Srbije, kao i premijerka Ana Brnabić. Tu se rodila ideja da povežemo naše zajednice – otkriva Dobeli.
Подели ову вест





Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.