Hoćemo li moći da pretražujemo „gugl mape” na „huavej” telefonu
Rat između dva tehnološka giganta, kompanija „Gugl” i „Huavej”, možda neće toliko pogoditi korisnike koji već imaju telefone ovog kineskog proizvođača, ali će to i te kako osetiti oni koji kupe neku od narednih verzija huavej uređaja. Njima pre svega neće biti dostupna gugl prodavnica, niti će moći da preuzmu i koriste aplikacije kao što su dži-mejl, jutjub, mapa i slične.
– Oni koji već koriste huavej telefone, imaju instaliran android operativni sistem i koriste gugl servise moći će i ubuduće da ga koriste, ali će verovatno problem nastati kada pokušaju da ažuriraju neku aplikaciju – objašnjava jedan IT stručnjak.
U „Telekomu Srbija” kažu za „Politiku” da njihovi korisnici u ovom momentu nemaju razloga za brigu.
– Nastavićemo da pratimo situaciju, a sa našim partnerom, kompanijom „Huavejom” u redovnoj smo komunikaciji – navode u ovoj kompaniji povodom vesti da „Gugl” planira da uskrati „Huaveju” licencu za korišćenje android operativnog sistema.
Pomenuti IT strunjak sa kojim je „Politika” razgovarala smatra da „Guglu” sigurno nije u interesu da prekida saradnju sa „Huavejom”, jednim od najvećih proizvođača mobilnih telefona. Ali, moraju da poštuju odluku svoje vlade, koja je „Huaveju” i još 68 kineskih kompanija uvela sankcije jer ugrožavaju nacionalnu sigurnost i američke interese. Oni su na „crnoj listi” izvoza, čime im je onemogućeno da kupuju robu proizvedenu u SAD.
Da raskid ove saradnje nije u poslovnom interesu dve kompanije potvrđuje i jučerašnje „Guglovo” saopštenje u kome se navodi da će nastaviti saradnju sa kineskim „Huavejem” tokom narednih 90 dana, ubrzo nakon što su SAD privremeno ublažile neke trgovinske restrikcije uvedene drugom najvećem svetskom proizvođaču pametnih telefona, javlja tv mreža Si-En-Bi-Si.
Ovaj potez, kako ocenjuje američka televizija, predstavlja neočekivan i dramatičan zaokret tog američkog tehnološkom konglomerata.
„Gugl” je u nedelju objavio da će prekinuti veze sa „Huavejem” da bi ispoštovao odluku Vašingtona prema kojoj je kineski telekom gigant stavljen na takozvanu „crnu listu”. Međutim, ubrzo nakon toga, američko Ministarstvo trgovine saopštilo je da je izdalo devedesetodnevnu dozvolu američkim kompanijama iz sektora mobilne telefonije i provajderima širokopojasnog interneta da sarađuju sa „Huavejem” kako bi postojeća mreža ostala u funkciji i kako bi se korisnici zaštitili od bezbednosnih rizika. Ovo izuzeće omogućava „Guglu” da do 19. avgusta šalje softvere za ažuriranje huavej telefona koji koriste njegov operativni sistem android.
Slobodan Aćimović, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, smatra da odluka „Gugla” da uskrati „Huaveju” licencu za korišćenje android operativnog sistema neće na duži rok ugroziti „Huavej”.
Ova kompanija je već pozicionirana na američkom kontinentu i sa nekima od država već ima potpisane sve sporazume o razvoju mreže pete generacije.
– Možda će ovakva oluka kratkoročno uticati na korišćenje huavej telefona ali verujem da će Kinezi ubrzo osmisliti i instalirati novi operativni sistem. U Kini uostalom i nisu dostupni gugl, dži-mejl, viber, ali oni imaju svoju aplikaciju vi čet. Kina je napredovala i nije onakva kakva je bila pre 40 godina. U svakom slučaju ovo je politički indukovan rat i nijedan rat nije dobar – kaže Aćimović.
Međutim, strunjak za IT, sa kojim smo takođe razgovarali na ovu temu smatra da bi „Huavej” mogao da bude u velikom problemu, jer razvijanje operativnog sistema zahteva veliki rad i vreme. Za razvoj androida bila je potrebna decenija uz angažovanje više od 10.000 stručnjaka širom sveta.
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.