Petak, 25.04.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
CARSTVO ŽIVOTINjA

Svila iz čaure

Ženka leptira snese od 300 do 700 jaja iz kojih se pile svilene gusenice
Чауре које је гусеница себи направила (Фото Википедија CC BY-SA 3.0)

Raskošnu svilu, jednu od najlepših tkanina, stvara neugledna bela gusenica u svojim pljuvačnim žlezdama.

Pre više od 4.000 godina, Kinezi su otkrili prvu „prirodnu fabriku” svile. Bila je to svilena buba, robusna gusenica koja iz svog tela izlučuje tanane svilene niti, vlakna za skupocene, predivne, svetlucave, nežne tkanine.

Životni put svilene bube počinje od sivkastog leptira, čije ženke u prirodi polažu jaja na grančice duda. Jajašca su žućkasta, sitna i iz njih se legu bele neugledne gusenice. Veoma su izbirljive i halapljive. Jedu samo mlado i sveže dudovo lišće. Za svog života od oko 35 dana gusenice pojedu od 800 do 1.000 kilograma lišća duda. Hrane se šest puta dnevno, a „poste” jedino kada se presvlače.

U poslednjoj fazi razvoja gusenica se opreda nitima koje ispušta iz svojih pljuvačnih žlezda. To je sirupast sok koji se na vazduhu stvrdne u tanka svilena vlakna. Od njih gusenica pravi sebi čauru nalik na poveći kikiriki, udobnu kolevku u kojoj će se pretvoriti u lutku. Iz čaure će ponovo izleteti dežmekasti leptir.

Ali, odgajivači svilene bube to ne smeju dozvoliti. Ako se leptir jednom izvuče iz čaure, mora da je probuši, pa ona postaje bezvredna. Da bi se iz čaura izvukle valjane niti, život ovog vrednog insekta mora se prekinuti: čaure se stavljaju pod uticaj vodene pare, zatim u vrelu vodu, da bi se posebnim postupkom i mašinama iz njih odmotali svileni konci.

Končić svilene koprene, kojim se gusenica obavija sastoji se iz dve međusobno slepljene niti, prečnika od osam do 10 mikrona (jedan mikron je hiljaditi deo milimetra). Ima gusenica koje predu još tanje niti. Za končić japanske svile debljine jedan milimetar, potrebno je, na primer, 4.000 niti svilene bube, a isti takav končić kineske svile čini čak 12.000 niti koje je isprela gusenica.

Jedna gusenica isprede od 2.000 do 4.000 metara svilene niti. Međutim, samo se oko 800 metara može odmotati iz čaura i upotrebiti za svilu. Ostatak se ne baca, već se takođe korisno upotrebi u izradi tekstila.

Put svile

Svila je nekada bila privilegija vladara i bogatih ljudi, jer je bila veoma skupa. U Kini su otkrivene mnogobrojne grobnice u kojima je nađena odeća umrlih od svile veoma tankih niti i divnih boja. U Kini se nalazi i takozvani „Put svile” dug 7.000 kilometara kojim su trgovci još pre naše ere prevozili kinesku svilu za Egipat i zemlje Sredozemlja. Način pravljenja svile bio je tajna, a njeno odavanje najstrože kažnjavano. Ipak, tajna svilene bube je „procurila” zahvaljujući dvojici persijskih kaluđera, koji su prokrijumčarili njena jajašca u bambusovim štapovima. Preko Vizantije svilena buba je dospela u Evropu, da bi se zatim raširila po celom svetu.

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

артиљерац
Некада давно,пре 2 св.рата,Краљевина Југославија је била произвођач свиле.Било је довољно за наше потребе,па се и извозило.У Немачку.Свилена буба се гајила у Банату(било је пуно дудова) и у Македонији.Исти разлог. Сад се о томе приповеда.Чисте бајке.Имам родбину у Македонији,покојни ујак(умро је 1998 у 90-ој)ми је причао:Најслађе паре су нама сељацима биле од свилене бубе.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.