I Pariz zamrzava cene zakupa stanova
Gradske vlasti Pariza uvele su kontrolu cena iznajmljivanja stambenih nekretnina kako bi zaustavile snažan rast troškova života u francuskoj prestonici. Cene nekretnina skočile su u Parizu, po uzoru na zamajac i u drugim velikim evropskim gradovima usled rekordno niskih kamatnih stopa, dinamičnog privrednog rasta i uticaja veb-stranice Er-bi-en-bi za iznajmljivanje nekretnina za odmor, objašnjavaju stručnjaci, a prenosi portal „Lokal Frans”.
Nakon što je prethodni pokušaj ograničenja cena stanarina u Parizu između 2015. i 2017. godine odbačen na sudu iz tehničkih razloga, pariski gradonačelnik osmislio je novi mehanizam za pomoć porodicama srednje klase. Referentna stanarina biće određena za svako područje Pariza zasebno, a stanovi neće moći da se iznajmljuju po ceni koja bi bila viša za 20 posto od referentne, objasnio je Ian Brosa, zamenik gradonačelnika Pariza zadužen za stambenu politiku.
Visina stanarine biće određena za svako područje Pariza zasebno, a stanovi neće moći da se iznajmljuju po cenama koje su za 20 odsto više od referentne
Procenjuje se da su cene zakupa u Parizu u poslednjih 15 godina porasle više od 50 posto. Veliki gradovi širom Evrope i SAD uveli su niz mera kako bi zauzdali rast cena stambenih nekretnina, zbog kojeg sve više porodica iz niže i srednje klase napušta gradska jezgra. Pojedini gradovi pokušavaju da strože regulišu poslovanje platformi za izdavanje stanova limitiranjem broja dana na koliko se stanovi mogu iznajmiti, a neki – poput Berlina i Njujorka – uvode ili proširuju kontrolu cena stanarina. Inače, kako je „Politika” već pisala, gradske vlasti u Berlinu su takođe odlučile da „zamrznu” visinu stanarina u glavnom gradu Nemačke na pet godina. To je rezultat neprestanih žalbi koje stanovnici ovog grada upućuju vlastima, da nema stanova koje mogu da priušte, i to u gradu koji je nekad bio poznat upravo po niskim životnim troškovima.
U poslednjih deset godina stanarine su se i više nego udvostručile, a analitičari taj skok smatraju posledicom sve raširenije privatizacije nekada državnih nekretnina. S druge strane, neki krive i strogu građevinsku politiku u Berlinu, odnosno premali broj novih stanova u vreme kada populacija glavnog nemačkog grada ubrzano raste. U svakom slučaju, očekuje se kako će zabrana rasta stanarina gradu prouzrokovati legalne probleme, budući da stanodavci neće sedeti skrštenih ruku, već se vrlo verovatno boriti za svoja prava.
Ovaj zakon će se primenjivati na otprilike 1,5 miliona stanova, a na snagu će stupiti sledeće godine. Ipak, retroaktivno će se primeniti na sve ugovore o zakupu koji su sklopljeni od sredine juna do početka 2020. Ta je odluka rezultat žalbi građana da im stanodavci zbog najave novog zakona povećavaju stanarinu pre nego što zamrzavanje stanarina stupi na snagu.
– Imati krov nad glavom osnovna je ljudska potreba. Novim zakonom želimo da zaustavimo ozbiljan rast stanarina, koji je poslednjih godina postao trend, te uspostavimo kontrolu nad berlinskim tržištem nekretnina – objasnila je Katrin Lompšer, koja je zadužena za pitanje stanovanja u Berlinu.
Подели ову вест













Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.