Nema plata, ali takse obavezne
Zrenjanin – Tranzicija još uvek zadaje udarce. Najčešći i najbolniji su oni koje primaju radnici. Tako je zrenjaninska putarska firma „Vojvodinaput” odavno prestala da radi, na kraju je i bankrotirala, a radnici još uvek nisu našli mir. Čak ni oni koji su se u međuvremenu zaposlili. Bez obzira na to što je sud presudio da zaposleni prime nadoknade za neisplaćene plate, niko to nije dobio. Ali, zato su izvršitelji „skočili” na imovinu radnika, jer oni duguju za sudske takse. Praksa, izgleda, pokazuje da je najvažnije da se namiri država, a radnicima kako bude.
Miodrag Štrbac se žali poput svog obespravljenog prezimenjaka Davida iz poznatog Kočićevog dela. Preduzeće „Vojvodinaput”, u kome je radio, zapalo je u probleme, najpre je iscrpljeno, pa onda i prodato, zatim ušlo u stečaj i na koncu bankrot, a njemu i njegovim drugovima ostalo je dužno skoro dvadeset plata. Bili su prisiljeni da tuže firmu u kojoj su radili pa ostali bez posla. Sud je presudio da im se isplati odšteta, koja, s kamatama, za Miodraga iznosi 403.000 dinara. Međutim, niko od radnika, pa ni on, nije dobio još ni dinara od raspodele imovine propale firme, ali su zato sudski izvršitelji počeli da prinudno naplaćuju njihove obaveze za sudske takse. Zrenjaninski Štrbac, koji je dobio otkaz nakon 15 godina rada u ovdašnjoj putarskoj firmi, kaže da nije imao para da plaća takse, a njemu, kao i drugim oštećenim radnicima, nije bilo logično da plaćaju takse, a novac koji im je dosuđen nije bio ni blizu. Jedan izvršilac mu je tražio 27.000 (19.000 za dug za takse, a 8.000 za usluge), drugi 16.000 (10.500 za dug i 5.500 za usluge).
– Nisu pristajali da plaćam na rate, a imam i rate za kredit. Znam da po zakonu ne smeju da mi uzimaju više od tri četvrtine plate, a odnedavno više od polovine primanja. Međutim, ne vredi. Sve mi pokupiše, pa nisam imao da platim vodu i neki dan su mi je isključili. Očekujem da dođu i električari da isključe struju. Zbog toga sam sa suprugom otišao u selo Sutjeska kod njenih roditelja – kaže Miodrag Štrbac i jada se da je opet moguće da ostane bez posla, jer je automobil za taksi službu, u dogovoru s udruženjem, počeo da otplaćuje na kredit.
U zrenjaninskom Privrednom sudu, gde se vodi postupak likvidacije „Vojvodinaputa” kažu da imaju razumevanja za radnike gde god je to moguće, a da se ne krše zakoni. Radnici, kao razlučni poverioci, imaju prednost i stavljeni su u prvi isplatni red u deobi imovine. Opet, u Osnovnom sudu, u vezi s taksama, kažu da se one moraju platiti u roku od osam dana, jer je takav zakon, ali da se izlazi u susret onima koji traže plaćanje na rate. Međutim, ima i onih koji to i ne traže ili ne predočavaju da imaju probleme. Milan Galonja, sudski izvršitelj na koga se Štrbac žali da je bio isuviše krut, veli da on izvršava sudske odluke.
– Radnici su revoltirani pa često neće da prime poštu ni rešenje i onda izbegavaju uplate. Ali zakon je zakon – kaže ovaj izvršitelj i dodaje da je i sam u tranziciji ostao bez posla.
Bezvoljni i razočarani Miodrag Štrbac jadikuje da bi on sve platio, ali da mu se da razuman rok i da dugove izmiruje u ratama.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.