Skoro polovina Turaka odobrava kupovinu ruskih raketa
Skoro polovina građana Turske odobrava odluku vlade da kupi ruske raketne sisteme S-400, koja je izazvala protivljenje NATO, pogotovo Pentagona, koji Ankari preti sankcijama. Alijansa strahuje da će Rusi sada prvi put biti u prilici da iznutra ugrožavaju najmodernije naoružanje saveznika.
U anketi Univerziteta Kadir Has u kojoj je učestvovalo hiljadu građana, 44 odsto ispitanika je izjavilo da podržava odluku vlade o nabavci raketa S-400. Protiv ruskog naoružanja se izjasnio svaki četvrti ispitanik (25 odsto) dok 31 odsto nema stav o tom pitanju. U zapadnim zemljama se već mogu čuti ishitrena nagađanja da je Ankara već počela da se udaljava od NATO-a, mada je ona i daje neraskidivo vezana za odbrambeni sistem Alijanse čiji je član od 1952. godine.
Rakete S-400 su ove nedelje počele da stižu u Tursku i to je praktično završen posao. U Ankari ističu da su spremni da kupe i američki „patriot” ukoliko dobiju povoljne uslove. Kako kažu diplomate „lopta je sada u američkom dvorištu” i ostaje da se vidi da li će administracija Donalda Trampa uvesti sankcije Ankari koje bi pre svega mogle da pogode prodaju američkih aviona F-35 Turskoj. Posle prvih isporuka delova ruskih raketa, u Beloj kući još vagaju i ne izjašnjavaju se.
U anketi ogromna većina građana, čak 81 odsto, izjavila je da „Amerika predstavlja pretnju Turskoj”, odnosno da je nepouzdan partner. Najveći problem u odnosima dve zemlje, pored sporne kupovine raketa S-400, je i to što Bela kuća podržava „ teroriste” zabranjene Radničke partije Kurdistana (PKK), kao i njenu sirijsku filijalu. To je kamen spoticanja između dve zemlje još od 2011. godine kada je u Siriju stiglo „arapsko proleće”. Pentagon naoružava sirijske Kurde pošto se od prvog dana istinski bore protiv džihadista „Islamske države”. Oni su, međutim, za Ankaru teroristi.
I pored nesporazuma sa glavnim saveznikom u Alijansi, većina Turaka (60 odsto) misli da njihova zemlja treba da ostane u NATO-u jer to garantuje bezbednost zemlje. Gotovo isti broj anketiranih smatra da Ankara treba da nastavi pregovore sa Briselom o ulasku u EU iako na tom putu poslednjih godina nailazi na mnoge rampe.
Polovina građana u anketi se izjasnila protiv normalizacije odnosa sa Izraelom koji, kako često ističu u Ankari, godinama „drži u zatvoru” Palestince u pojasu Gaze.
Dok većina većina podržava politiku zemlje koju diktira predsednik Tajip Erdogan u opoziciji smatraju da treba izvršiti radikalne promene. Šefu države se posebno zamera što je od ranije proklamovane politike „nula problema sa susedima”, praktično ostalo samo „nula prijatelja” u okruženju pogotovo na Bliskom istoku.
Prema anketi građane posebno brinu odnosi sa Grčkom odnosno Republikom Kipar. Više od 30 odsto misli da još ima nerešenih pitanja u Egejskom moru, iako su granice između dve zemlje iscrtane 1923. godine. U Ankari i dalje smatraju da Turskoj pripadaju neka grčka ostrva koja se nalaze uz maloazijsku obalu.
Odnosi sa susedima su na stalnoj proveri. Ankara već duže vreme nema ambasadora u Damasku, dok još nije uspostavila odnose sa Jermenijom i Republikom Kipar. Odnosi sa Izraelom i Grčkom su zategnuti pošto Turska sa njima ne može da nađe zajednički jezik oko mnogih bilateralnih i regionalnih pitanja.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.