Na mestu bivše Đumrukane kuća za „Kolo”
Ansambl narodnih igara i pesama Srbije „Kolo” konačno će dobiti kuću. Čuvari narodnog igračkog, pevačkog i muzičkog blaga Srbije skućiće se na mestu bivše Đumrukane u Karađorđevoj ulici 13 i to će biti njihova stalna adresa prvi put od osnivanja 1948. godine otkada nacionalni ansambl radi u privremenim prostorima. Kako će izgledati budući dom „Kola” na padini Kosančićevog venca i koliko će njegova izgradnja koštati biće poznato 5. novembra kada će biti objavljeni rezultati arhitektonskog konkursa za idejno rešenje zgrade za „Kolo”. Ono što je sada poznato iz raspisa konkursa – od arhitekata se očekuje da na parceli od 0,30 hektara pored stepeništa koje povezuje Kosančićev venac i Karađorđevu ulicu osmisle objekat do maksimalno 11.500 kvadratnih metara sa glavnim holom, muzejsko-galerijskim prostorom i suvenirnicom, velikom scenom sa gledalištem od oko 400 mesta, višenamenskom salom, krovnom terasom sa kafeom, istraživačko-edukativnim centrom, prostorima za izvođače, administraciju, tehničkim prostorijama, podzemnom garažom...
Nova zgrada mogla bi da počne da se zida krajem sledeće godine i taj projekat finansiraće republika, kaže Vladimir Dekić, direktor „Kola”.
– Novi objekat za nas znači i novi početak jer od osnivanja do danas nismo imali adekvatne uslove za rad i stalno smo se prilagođavali scenama koje nisu bile namenske za izvođenje narodne pesme, igre i muzike. Zato je raspisivanje konkursa za objekat u kojem ćemo stalno biti smešteni revolucionarno jer ćemo konačno dobiti scenu koja će ispunjavati sve uslove za izvođenje programa što nijedan ansambl u regionu još nema – ističe Dekić.
Od učesnika javnog nadmetanja traži se i da ožive sećanje na nekadašnje zdanje lučke Carinarnice izgrađeno oko 1835. godine kao jedan od prvih objekata koji je u tom delu grada u celosti zidan od čvrstog materijala, opeke i kamena, i gde je 1841. osnovano prvo pozorište u Beogradu – Teatar na Đumruku. Đumrukana je oštećena u bombardovanju Beograda 1944. godine, a srušena godinu kasnije u raščišćavanju grada.
Tu lokaciju u međuvremenu su okupirali brojni mahom nelegalni objekti iako je reč o ambijentalnoj celini Kosančićev venac – najstarijem sačuvanom delu Beograda izvan zidina tvrđave. Posebnu pažnju u oblikovanju kuće za „Kolo” projektanti bi trebalo da posvete očuvanju vizura na Kosančićev venac jer on sa Beogradskom tvrđavom, Karađorđevom ulicom i obalom Savskog pristaništa čini najvredniju i najprikazivaniju vedutu Beograda koja je već napadnuta agresivnom izgradnjom.
Arhitekte treba da ponude i ideje za uređenje susedne parcele u Karađorđevoj 15-15a gde bi mogao da se nađe javni objekat kulturne namene. Njihovi predlozi za parcelu od oko 0,28 hektara anketnog su karaktera i nisu obavezujući za naručioca konkursa.
Nagradni fond od 2,2 miliona dinara biće raspoređen na sledeći način: pobednik će dobiti milion dinara, drugoplasirani 600.000, trećeplasirani 300.000, dok će dva rada biti otkupljena za po 150.000 dinara. O izboru najboljih rešenja odlučivaće žiri čiji su članovi Vladimir Dekić, predstavnik naručioca i direktor „Kola”, Marko Stojčić, gradski urbanista, arhitekte i predstavnici Društva arhitekata Beograda prof. Mihailo Timotijević, Anđela Karabašević i Zoran Radojičić.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.