Švajcarskom formulom do realnih penzija
Mada se još čeka da vlada javno saopšti novu formulu za usklađivanje penzija od naredne godine, penzioneri koji su ostavljali komentare „Politici” skeptični su prema švajcarcu. Brinu da usklađivanje 50 odsto sa zaradama i isto toliko s rastom inflacije predstavlja dalje osiromašenje ove višemilionske populacije.
Iako je većina njih već imala iskustvo s švajcarskom formulom, jer su se penzije tokom 2000. upravo tako usklađivale, ne veruju da će ovog puta biti isto kao tada. Sigurni su da penzije neće učestvovati sa 60 odsto u prosečnoj zaradi, jer u novoj formuli tako nešto nije predviđeno.
Upitan imaju li penzioneri razloga za toliku brigu, Nikola Altiparmakov, član Fiskalnog saveta Srbije, kaže za „Politiku”, da se švajcarska formula, koja podrazumeva usklađivanje 50 odsto sa inflacijom i 50 procenata sa rastom zarada, koristi u velikom broju evropskih zemalja.
– Ova formula omogućava sa jedne strane da se ne smanjuje realna kupovna moć penzija (indeksacija za inflaciju) i dodatno da se realna kupovna moć uvećava (indeksacija sa zaradama) kako bi i penzioneri osetili efekte privrednog rasta i povećanja životnog standarda u budućim godinama. Analize fiskalnog saveta pokazuju da bi ova formula bila ekonomski održiva u dugom roku i ne bi predstavljala finansijski teret, ili rizik za budžet u narednim decenijama. Odredba, koja je nekoliko godina bila na snazi u Srbiji u prošloj deceniji, kojom je pokušavano da se garantuje određeni odnos prosečnih plata i penzija – bila je prvenstveno rezultat kratkovidih političkih kompromisa i nije odražavala dobru penzijsku praksu niti dugoročno održivo rešenje – ističe on.
Prosečna penzija, dodaje, zavisi od mnogo elemenata. Ona uključuje i invalidske penzije, koje su bile predmet brojnih zloupotreba u poslednjih nekoliko decenija, kao i veliki broj prevremeno penzionisanih radnika ili porodičnih penzionera. Zato nije dobra praksa pokušavati da se veštački ograniči odnos prosečne penzije i plate, ali je moguće penzionerima pružiti dodatne garancije u smislu ograničavanja minimalnih rashoda za penzije u BDP.
– Tako je na primer moguće propisati, i Fiskalni savet se za to zalaže, da se, ako bi švajcarska formula u narednim godinama dovela do toga da ukupni rashodi za penzije padnu ispod 9,5 ili 10 odsto BDP, omogući vanredno usklađivanje penzija kako bi se zaštitio socijalni položaj penzionera, odnosno kako bi se obezbedila međugeneracijska solidarnost i osiguralo da tekuće generacije radnika ne izdvajaju manje od 10 odsto BDP za penzionere. Što bi bilo u skladu sa evropskim prosekom i evropskom praksom – ističe Altiparmakov.
Milan Nenadić, predsednik Saveza penzionera Vojvodine, kaže da je u ovom času najvažnije da se formula donese, jer je već dugo nema, a da bi po njima idealno bilo da se penzije ubuduće usklađuju ili s rastom inflacije 50 odsto i isto toliko s rastom BDP-a, ili s rastom zarada od 60 odsto i 40 procenata rast inflacije.
– Kako god da vlada odluči biće dobro, samo ne treba očekivati da će penzije ne znam koliko mnogo biti veće, jer je reč o usklađivanju po pola, a ne za ceo iznos rasta zarada ili rasta inflacije – kaže on.
Ne odustaju, dodaje, ni od ideje da se za 700.000 najstarijih nađe način da budu obeštećeni za umanjene penzije u protekle četiri godine. On kaže da članovi saveza nisu za vođenje sudskih sporova ni pred domaćim, ni pred stranim sudovima, već da država predloži način kako da vrati umanjeno.
Nenadić očekuje da bi penzioneri u četvrtom kvartalu ove godine, s obzirom na dobre finansijske rezultate, trebalo da dobiju povećanje penzija, jer od prošle godine nikakvih korekcija nije bilo.
I Miša Radović, predsednik Udruženja sindikata penzionera Srbije, pozdravlja odluku da penzionerska populacija konačno sazna kada će dobijati veće penzije i za koliko. On kaže da je švajcarski model dobar, ali brine da ne bude samo mrtvo slovo na papiru, ili da ga vlast stavi van snage čim im zafali para u budžetu.
Radović podseća da je im je iz Ministarstvo rada tokom jula stigao odgovor u kome ih obaveštava da se prema članu 4 Zakona o isplati privremeno umanjenih penzija, one isplaćene u skladu s ovim zakonom te se smatraju konačnim, pa nema pravnog osnova da se penzoionerima isplati razlika između iznosa penzija utvrđenog rešenjem pre stupanja na snagu ovog zakona.
I pred toga ovo Udruženje, kaže on, neće odustati od tužbi Strazburu za vraćanje umanjenih penzija, jer je reč stečenoj imovini koju niko nema prava da uzima.
Подели ову вест








Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.