Petak, 18.04.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Deklaracija SDA je nova priča o islamskoj državi

Milorad Dodik je rekao da SDA može da formira „Republiku BiH”, ali bez Republike Srpske, dok je Aleksandar Vučić naglasio da je deklaracija mnogo važnija nego što neko pokušava da predstavi
Програм СДА је исти као уочи избијања рата (Фото: EPA/Anja Niedringhaus)

Od našeg dopisnika
Sarajevo – Malo šta je u posleratnoj istoriji BiH izazvalo tako žestoke reakcije kao što Programska deklaracija Stranke demokratske akcije (SDA), usvojena na kongresu održanom u subotu u Sarajevu. Temeljne ideje u tom dokumentu su oživljavanje „Republike BiH”, sa Sarajevom kao glavnim gradom; nametanje upotrebe bosanskog jezika „kao zajedničkog identiteta svih građana BiH”, te želja za ukidanjem nadležnosti entiteta i dominaciju nad pravosudnim institucijama BiH, ali i reforma policije.

U vrhu prioriteta SDA jeste i NATO put Bosne i Hercegovine, koju Bošnjaci kroz realizaciju ideja navedenih u Deklaraciji očigledno žele da pretvore u „građansku”, unitarnu BiH, u čemu mnogi prepoznaju „plan za oživljavanje političkog islama”.

Zvaničnici Republike Srpske, kao i većina građana koji žive u tom entitetu, odbacili su Deklaraciju SDA i osudili njen sadržaj, ocenivši ga kao tipičan atak na ustavni poredak, poziv na sukobe i još jednu potvrdu da „oni koji su izazvali rat u BiH nikada nisu prihvatili mir”. Autorima Deklaracije upućena je i zajednička poruka iz Banjaluke u kojoj predstavnici svih nivoa vlasti u Srpskoj izražavaju potpunu posvećenost Dejtonskom mirovnom sporazumu i spremnost da čuvaju mir.

U tim porukama naglašeno je da „SDA može da formira 'Republiku BiH', ali bez Republike Srpske i njene teritorije”, što je zagovornicima prekrajanja uređenja BiH jasno stavio do znanja i srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik za kojeg je BiH „moranje za Srbe, koji su spremni da čuvaju mir, ali ne i da trpe torturu bošnjačke političke elite”.

Dodik je u jednoj od izjava za medije ocenio da je Programska deklaracija SDA koja predviđa „Republiku BiH” i koja je kao takva antidejtonska i antiustavna, rezolucija muslimanskog naroda u BiH i da poziva na ratne sukobe. „Mi to čitamo kao jasnu poruku kontinuiteta u izgradnji BiH na bazi Islamske deklaracije Alije Izetbegovića koja bi trebalo kroz, navodno, priču o građanskom uverenju da prevari Srbe i Hrvate i da se na taj način po onome što je rekao davno Alija Izetbegović – stvori zemlja muslimana, a onda da se uvede šerijat”, naveo je Dodik za RTRS i podvukao da „svima mora biti jasno da se Srbi nikada neće odreći Republike Srpske”.

Srpski član Predsedništva BiH ponovio je da predstavnici Republike Srpske, što nije slučaj i sa međunarodnim zvaničnicima u BiH, odlično shvataju poruke iz sarajevskih političkih krugova i da će se „znati suprotstaviti svakoj vrsti urušavanja mira i Dejtona”. „Srpska treba”, kaže Dodik, „da jasno iščita poruku koju je dobila od Sarajeva i da da jasan odgovor”.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić juče je rekao da ne želi da daje izjave na prečac dok ne pročita deklaraciju, ali je naglasio da se plaši da je ovaj dokument SDA mnogo važniji nego što neko želi da predstavi. „Na ozbiljan način ćemo se odnositi prema tom dokumentu. Mi smo zemlja garant Dejtonskog mirovnog sporazuma, nama su mir i stabilnost najvažniji”, rekao je Vučić i naglasio da je Dejtonski sporazum dogovor sva tri naroda i da svako drugo rešenje bez toga ne bi vodilo u najboljem smeru.

Model građanske države koji predlaže bošnjačka strana neprihvatljiv je i lideru HDZ Draganu Čoviću, jer je BiH „etnički podeljena zemlja kojom se jedino može upravljati kroz federalizam”. U intervjuu za „Večernji list” Čović je rekao da je „igra na kartu brojnosti i 'građanstva', da bi se osigurala dominacija jednog naroda – neprihvatljiva i rizična za BiH”.

Nakon završenog Kongresa, na kome je, kao jedini kandidat, reizabran za lidera SDA, Bakir Izetbegović je izjavio kako „nikada neće odustati od borbe protiv naziva Republika Srpska” koji je za njega – diskriminatoran. „Bode oči diskriminacija da se jedan entitet zove samo po jednom narodu. Kada ćemo šta raditi o tome ćemo odlučiti”, kazao je Izetbegović. Na ovu njegovu izjavu je reagovao Milorad Dodik, podsetivši ga da je „ime Republika Srpska upisano u međunarodni dokument, kakav je Dejtonski mirovni sporazum”.

Komentari9
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Верни Читалац
Sve u BiH treba sagledavati u kontekstu današnjih migracionih kretanja, a da ne govorimo o ratnim i posleratnim, i tek onda bi se moglo doći do valjanog zaključka šta se krije iza "građanske republike". Još uvek nedovoljno shvaćeno ozbiljno!
Ташко Васиљев
Деларација СДА је уствари стара прича (нова је наивнима) о "Зеленој Трансверзали", која "вјером у Бога" (наравно, искључиво Алаха) жели да налепи босански идентитет свима који нису муслимани потурајући назив Бошњаци за све друге нације. Доскорашње "Муслимане" сада заменише називом "Бошњаци" да би се налепио као национални идентитет осталима. Нешто слично се догађа на Космету, пуштајући у употреби нови термин "Косовари" (замена за неалбанце) као нацију "свих грађана" новокомпоноване државе.
Mališa
NATO je najbolje rešenje i za Bosnu i za Srbiju jer donosi mir,sigurnost, ravnopravnost i prosperitet. Obični ljudi žele da žive normalno i da se oslobode ovih nacionalnih luđaka.
Miloš
Za Srbiju, a i Bosnu je najbolje da se oslobodi NATO-a. Ljubav prema svojoj državi nema premca.
Dragoslav
Дакле, Југославија је била "вештачка творевина", па је, као таква, могла да се распарча. Зар Босна и Херцеговина није такође вештачка творевина! Само мирно и мудро.
Zorf
Šabane, nije baš tako... primer je Španjolska čiji, važeći, Ustav, usvojen 1978, nije zasnovan na građanima Španjolske nego na Španjolcima (los españoles), tj. Španjolskoj naciji (la nación española)...zašto je to tako, verovatno zbog burne istorije i svojevremeno sličnih izazova kao na ovim prostorima...

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.