Pritisci Ugljanina i Sarajeva povezani i sa pitanjem KiM
Usred potresa koji je u Bosni i Hercegovini izazvala deklaracija Stranke demokratske akcije o stvaranju Republike BiH, ponovo se juče oglasila i SDA Sandžaka Sulejmana Ugljanina iznoseći nove optužbe na račun Srbije. Ovog puta iz Ugljaninove partije poručili da se nad Bošnjacima u Sandžaku sprovodi „agresivna diskriminacija” prilikom upisa dece u vaspitno-obrazovne ustanove. Na roditelje dece bošnjačke nacionalnosti, kako je navedeno, vrši se „strahovit pritisak” kako bi „odustali od svog maternjeg – bosanskog jezika”.
Ugljanin je izjavio da je ove godine broj učenika koji su upisali nastavu na bosanskom jeziku u Novom Pazaru dijametralno suprotan nacionalnoj strukturi stanovništva. „Do toga je dovelo, između ostalog, to što su zaposleni u vaspitno-obrazovnim ustanovama u većini slučajeva upisivali bošnjačku decu na nematernji – srpski jezik, bez znanja njihovih roditelja.”, rekao je Ugljanin, prenosi Tanjug
Šef SDA je. inače, u poslednje vreme poslao više poruka o povezivanju Sandžaka sa takozvanom državom Kosovo i Albancima, a spoljnopolitički analitičar Nemanja Starović povodom ovih istupa, ocenjuje za „Politiku” da u jednom delu međunarodne zajednice i dalje preovladava mišljenje da bi Srbija trebalo silom da privoli nekom, krajnje nepovoljnom, rešenju za KiM.
„Baš zbog toga se vrše pritisci na svim tačkama, ne bilo da se radi o Kosovskoj Mitrovici, Podgorici, Sarajevu ili Novom Pazaru”, izjavio je Starović. Dodao je da pomenuta deklaracija SDA u BiH, kao i najnovije optužbe Sulejmana Ugljanina, nesumnjivo predstavljaju deo tog procesa. Međutim Starović naglašava da zakonska rešenja, kao i pozitivna praksa na planu zaštite manjinskih prava u Srbiji daleko prevazilaze sve evropske standarde.
„Shodno tome Ugljaninovi zahtevi za internacionalizacijom ovog pitanja ne mogu proizvesti bilo kakve ozbiljnije konsekvence”, naglašava naš sagovornik. Ovakvim izjavama, kako kaže, Ugljanin samo potvrđuje da uvek predstavlja eksponenta neke strane sile, što o njemu govore politički rivali iz redova njegovog naroda. Na taj način, nastavlja naš sagovornik, on zapravo trguje interesima Bošnjaka od kojih je većina opredeljena za mir i izgradnju bolje budućnosti.
Da deklaracija SDA predstavlja nastavak rada na ukidanju Republike Srpske upozorava politikolog Dejan Mastilović koji za naš list dodaje da se pri tome na Sandžak sada utiče više iz Prištine nego iz BiH i da je to povezano sa međunarodnim faktorom. „Velika Britanija, Amerika i Nemačka, još od oformljenja Republike Srpske pokušavaju da je oslabe i uspele su pre svega uz pomoć visokih predstavnika. Oni su ukidali Republici Srpskoj jednu po jednu nadležnost. Ostali smo bez vlade, vojske, a umalo i bez policije. Sada pokušavaju da nam uzmu i tu nezavisnost koji imamo, a već dugo svojataju naš jezik i pismo. Cilj je unitarizacija i potpuna islamizacija BiH ”, smatra Mastilović dodajući da se u BiH intenzivno „uvoze Arapi”.
U okolini Sarajeva, kako kaže, grade se zatvorena naselja u kojima oni žive, a u njih ne može ući ni policija. Takođe, u više od 40 mesta u BiH žive vehabije koje su naseljene u opštinama na zamišljenoj granici sa RS. Kada je reč o Sandžaku, podseća da Sulejman Ugljanin češće ide u Prištinu na konsultacije nego u Sarajevo, kao što bi bilo očekivano. Mastilović ističe i da je pre nedelju dana Ugljaninova stranka zatražila „specijalni status za Sandžak”, a da je prošle godine, u razgovoru sa šefom misije OEBS-a Andreom Oricijem Ugljanin tvrdio da se Srbija odnosi neprijateljski prema Bošnjacima u Sandžaku. Ubrzo potom Bošnjačko nacionalno vijeće je pozvao Bedžeta Pacolija da ih poseti u svojstvu „ministra spoljnih poslova Republike Kosovo”.
Predsednik Srbije razgovaraće sa predstavnicima RS
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče da će, povodom Deklaracije Stranke demokratske akcije (SDA) o stvaranju Republike BiH, „i dalje biti uzdržan”, čekajući odgovore zvaničnih institucija Republike Srpske i svih stranaka iz RS. Posle obilaska spomen-sobe „Kosmetske žrtve” u Beogradu predsednik je rekao da će posle reakcija institucija i partija iz RS razgovarati sa njihovim predstavnicima kako bi pronašli „neku vrstu zajedničkog imenitelja”.
Komentarišući stavove kandidata za predsednika Hrvatske Miroslava Škora o odgovornosti Srbije za dešavanja 90-ih godina, Vučić je rekao da bi voleo da je od predsedničkih kandidata čuo nešto o budućnosti. „Sve se tiče toga da mrski Vučić donese na tanjiru svoju i glavu Srbije za sve što se dešavalo u prošlosti kako bi navodno mogli da sarađujemo u budućnosti. Oni za tu saradnju nisu mnogo zainteresovani a mi razmišljamo o budućnosti, ali bez ucena o prošlosti, pogotovo od onih koji imaju najmanje prava da nas ucenjuju time”, kazao je predsednik Srbije.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.