Političke zavrzlame oko Novog Goražda
Novo Goražde – U martu ove godine navršile su se tri godine kako je Ustavni sud BiH doneo odluku o obaveznom ukidanju prefiksa Srpsko iz naziva opština i gradova u Republici Srpskoj. U tom paketu našla se i posleratna, Dejtonska opština Srpsko Goražde.
Da bi što lakše došla do novog, prihvatljivijeg naziva opštine, administracija lokalne uprave je tada sprovela anketu među građanima, kada je evidentirano čak devet predloga. Samobor, po srednjovekovnom utvrđenju i kuli hercega Stefana Vukčića Kosače, ime koje datira iz 1444. godine, Herceg Stari, jer je ovo područje u srednjem veku pripadalo Staroj Hercegovini, a iz istih razloga zabeleženi su i predlozi Herceg, Hercegovo i Staro Goražde. Mnogi su smatrali da bi novo ime Srpskog Goražda trebalo da bude Sopotnica, po mestu gde je Herceg Stefan 1446. godine izgradio svoju zadružbinu, hram Svetog Đorđa, a među predlozima su bili i Goražde Istok, Novo Goražde i Kopači, u kojima se ime opštine poistovećivalo sa geografskim odrednicama u odnosu na Goražde, odnosno po jednoj od ovdašnjih mesnih zajednica.
Umesto da prihvate jedan od pomenutih devet predloga, odbornici Skupštine opštine su tada isforsirali naziv Goražde Republike Srpske, što je po logici stvari odbijeno, kada je, kao privremeni, ovoj opštini dat naziv Ustiprača, po jednoj od mesnih zajednica.
Nakon toga opština dobija današnji naziv Novo Goražde, ali umesto konačnog rešenja, komplikacije se nastavljaju kada je, u paketu sa ostalih sedam spornih opština koje su u svom nazivu imale prefiks Srpsko, sve stopirano zbog famoznog „vitalnog nacionalnog interesa”, nakon čega se celi slučaj seli na Ustavni sud.
Tako evo već skoro godinu dana ova opština „ilegališe” sa usvojenim nazivom Novo Goražde, uz sugestiju iz Ministarstva uprave i lokalne samouprave Republike Srpske „da se malo strpe do konačnog rešenja u paketu sa ostalim opštinama”, a da do tada koriste pečate Ustiprače!
Po rečima načelnika ove opštine Ivice Jagodića, u celom ovom procesu promene imena do sada su čak četiri puta menjali pečate i kompletne normativne akte u opštini, svim ustanovama i firmama, a nemerljive su štete zbog gubitka korespondenata.
– Sve naše intervencije ne nailaze na odgovarajuću pažnju, pa se nalazimo u svojevrsnoj pat-poziciji. Svi nam kažu da će se to brzo rešiti, ali kako stvari stoje nadležni su nas jednostavno zaboravili, ili pak ne osećaju težinu tog našeg problema – kaže Jagodić.
Lokalni šereti su ovih dana predložili „solomonsko rešenje” koje bi, kako kažu, moglo zadovoljiti sve strane: Srpsko Novo Goražde kod Ustiprače!
No, ipak, na potezu je Ustavni sud, od koga se očekuje brža i, naravno, kompetentnija odluka.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.