Ratnog zločinca smenjuju s čela sarajevskih „Toplana”
Od našeg dopisnika
Sarajevo – Aktuelni direktor sarajevskog preduzeća „Toplane” Enver Zornić, osuđeni ratni zločinac, izvesno će biti smenjen s te pozicije na koju je, kao kadar Socijaldemokratske partije BiH Nermina Nikšića, imenovan početkom septembra ove godine. Odluku o njegovoj smeni, prema nalogu Vlade Kantona Sarajevo, trebalo bi da donese nadzorni odbor „Toplana”.
Ratna uloga Zornića, zbog koje ga je u avgustu 1993. godine sarajevski Vojni sud osudio na deset godina i dva meseca zatvora, „isplivala” je na površinu nakon što je portal „Žurnal” objavio delove presude koji potvrđuju njegovo učešće u mučenju i likvidaciji Srba i Hrvata u ratnom Sarajevu.
U tekstu „Žurnala” navedeno je, između ostalog, da je Zornić „naredio ubistva Jagode Janković i Sretena Ninkovića”, te da su „pripadnici jedinice kojom je on komandovao ubili i Josipa Gogalu”, člana sarajevskog HDZ i tadašnjeg direktora Republičke uprave za prihode i budžet, koji se usprotivio hapšenju komšije Srbina Jovana Popovića .
Da bi prikrio tragove zločina, Zornić je, prema pisanju „Žurnala”, nabavio kanister benzina i naredio potčinjenima da zapale tela Gogale i Popovića. Po njegovoj naredbi, spaljena su i tela ubijenih Sretena Ninkovića i Dobrile Vuletić Subotić, te Jagode Janković, koja je bila i silovana.
Osim Zornića, presudom Okružnog suda u Sarajevu iz avgusta 1993. krivim za ubistva civila u sarajevskim naseljima i pljačku njihove imovine „proglašeno je još šest pripadnika Armije RBiH i izrečeno im je ukupno više od 54 godine zatvora”.
Objavljene navode iz presude Zornić negira i poriče svoje učešće u ratnim zločinima. U odgovoru na pisanje „Žurnala”, on tvrdi kako su optužbe protiv njega i proces koji je vođen 1993. godine „bili montirani”, te da je sadržaj objavljenog teksta „produženi pritisak i atak na čast i život njega i njegove porodice”, koji, kako navodi, ne prestaje od 1993. godine.
Zahtev Vlade Kantona Sarajevo za smenu Zornića, kao i sve negativne izjave koje su na njegov račun izrekli premijer tog kantona Edin Forto i pojedini članovi SDP-a, iz kog je već isključen, Zornićev advokat Kadrija Kolić ocenio je kao „pokušaj duplog kažnjavanja” njegovog klijenta.
„Bez namere da polemišemo o pravosnažno okončanom postupku iz ratnog perioda, odbacujemo bilo kakvu njegovu (Zornićevu) umešanost u radnjama krivičnog dela ubistva Josipa Gogale i drugih žrtava čija se imena eksploatišu u javnosti”, izjavio je Kolić, preneli su sarajevski mediji.
On smatra da je Zornić, zbog komentara premijera Forte da „lično nema nikakvu toleranciju prema zločinima”, kao i komentara predsednika kantonalnog odbora SDP-a Damira Mašića i drugih, „izložen neljudskom i ponižavajućem postupku i pokušaju duplog kažnjavanja”, što se, kaže, kosi sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.
Povodom slučaja „Zornić” oglasio se i Hrvatski narodni sabor (HNS), iz kojeg je poručeno da su vlasti, koje u Kantonu Sarajevo predvode takozvane građanske stranke, imenovanjem Zornića pokazale krajnje nepoštovanje žrtava Hrvata i Srba.
„Josip Gogala, bio je direktor Republičke uprave za prihod i budžet, ubijen je samo zato što je pokušao da spasi komšiju Jovana Popovića. Ta činjenica Zorniću, ali i bošnjačkom političkom rukovodstvu očito nije predstavljala prepreku, pa je nagrađen direktorskom pozicijom u javnom preduzeću”, navodi se u saopštenju HNS-a.
Avdo Avdić, autor „Žurnalovog” teksta, otkrio je i to da je Zornić, koji je poreklom iz Raške oblasti i rodbinski povezan sa ratnim komandantom Armije RBiH Seferom Halilovićem, „odmah po okončanju rata pomilovan”, te da „nije odslužio punu kaznu zatvora”.
Подели ову вест








Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.