Gnevni glas generacije „Z”
Moja poruka svetskim liderima povodom klimatskih promena jeste: Mi ćemo vas posmatrati! Sve je ovo pogrešno. Ne bi trebalo da sam ovde, već u školi s druge strane Okeana. Ali vi, vi se okrećete ka nama mladima, u nama tražite nadu. Kako se usuđujete! Ukrali ste mi snove, detinjstvo vašim praznim rečima. Ali ja sam među srećnijima...
Ovim rečima Greta Tunberg (16), mlada švedska klimatska aktivistkinja, započela je svoj kratki (495 reči) potresni govor na samitu o klimi u UN početkom ove sedmice.
Devojka koja je krajem prošlog avgusta krenula u solo-klimatske proteste ispred švedskog parlamenta – odmah nakon promocije knjige njene majke, čuvene operske pevačice Malene Tunberg, o toj temi – stekla je u međuvremenu reputaciju „vođe nove generacije” mladih aktivista širom sveta.
Gretin govor u UN – inače šesnaesti na međunarodnoj sceni: od Katovica do Davosa, Brisela i Njujorka, izazvao je ovog puta oprečne reakcije međunarodne javnosti. Kandidatkinja za Nobelovu nagradu, s dijagnozom Aspergerovog sindroma, opsesivno-kompulzivnim poremećajem i selektivnim autizmom, za jedno krilo javnosti, održala je „sudbonosni govor – prekretnicu, poput obraćanja Abrahama Linkolna u Getisburgu 1863. godine. Za suprotno krilo Greta Tunberg je mlada osoba urušenog mentalnog zdravlja, zloupotrebljena zarad interesa izvesnih krugova odraslih.
U međuvremenu, Greta Tunberg je – za milione mladih koji mesecima širom sveta petkom izostaju iz škola da bi protestovali zbog klimatskog nemara moćnih – izrasla u inspirativnog, gnevnog pokretača novog formata društvenog aktivizma generacije „Z” (rođenih od sredine devedesetih godina prošlog veka naovamo). I to protiv sveta odraslih koji ne reaguju ni kolektivno, ni dovoljno brzo protiv čvrsto dokumentovanih dokaza o razornim posledicama industrijskog zagađivanja planete.
Mediji su ovih dana slabo komentarisali da je Greta Tunberg pred UN bila i lično vrlo iskrena: „Ja sam jedna od srećnijih”, rekla je devojka stisnute pesnice, napetog lica, gotovo uplakana. Greta je inače na Ist River stigla solarnim brodom prinčevske porodice Grimaldi iz Monaka, i to u pratnji oca Svantea, nekadašnjeg glumca.
„Greta može da ili sedi kod kuće i stvarno bude nesrećna ili protestuje i bude srećna”, rekao je tata Svante, koji je kao i majka Malena napustio karijeru da bi se posvetio promociji aktivizma Grete i lečenju njene sestre Beate koja takođe pati od Aspergerovog sindroma.
Kako je Greta Tunberg ušla u globalni medijsko-politički fokus bez presedana za maloletnu osobu zagonetka je za mnoge, pa tako i za njene vršnjake – klimatske aktiviste širom sveta: među njima i za Kelsi Džulijanu (22) iz Oregona, koja zajedno s još 20 tinejdžera od 2015. godine vodi legendarni sudski spor protiv Sjedinjenih Američkih Država zbog „fosilnog zagađivanja koje mladima oduzima ustavno pravo na život, slobode i imovinu”.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.