Koja firma je za devet miliona evra kupila rakovički IMR
Nekadašnji gigant „Industrija motora Rakovica” AD prodat je za 1,1 milijardu dinara, iz stečaja, konzorcijumu koji čine Institut za izgradnju grada i akcionarsko društvo „Hempro” iz Beograda. Vlasnički udeo u obe ove firme ima Zvonko Bogeljić, suvlasnik Ekonomskog instituta iz Beograda.
Agencija za licenciranje stečajnih upravnika je 30. septembra organizovala prodaju IMR-a metodom javnog prikupljanja ponuda.
Vrednost preduzeća je procenjena na 2,9 milijardi dinara (24,6 miliona evra), a prihvaćena je ponuda od 1,1 milijardu dinara (9,3 miliona evra).
Procenjena vrednost od 2,93 milijarde dinara odnosi se na sedam pogona, magacine, skladišta površine 75.997 kvadratnih metara, i druge objekte. U „paketu” je i celokupna oprema fabrike za proizvodnju motora, traktora i kabina, alati i zalihe materijala za proizvodnju.
Kakve su namere budućeg vlasnika juče nismo saznali ni u jednoj od kompanija članica konzorcijuma. U Institutu za izgradnju grada rečeno nam je da direktor nije tu, dok su u firmi „Hempro” rekli da trenutno ne daju nikakve izjave u vezi sa tim, ali da ćemo informacije o njihovim planovima moći da dobijemo narednih dana.
Institut za izgradnju grada osnovan je u novembru prošle godine i bavi se istraživanjem i razvojem u ostalim prirodnim i tehničko-tehnološkim naukama. Prema podacima Agencije za privredne registre, stopostotni vlasnik ovog instituta je privredno društvo za proizvodnju predformi i boca od PET granulata – „Ekstra pet” iz Beograda. Jedini vlasnik ove kompanije je firma „Velkan trejding limitid” iz Nikozije (Kipar). Prema zvanično dostupnim informacijama kiparskog registra, direktor ove firme na Kipru je Zvonko Gobeljić, koji je suvlasnik Ekonomskog instituta u Beogradu sa udelom od oko 47 odsto.
„Hempro” je akcionarsko društvo za spoljnu i unutrašnju trgovinu sirovinama i proizvodima hemijske industrije, gumarske industrije, mineralnih đubriva, papira i celuloze, građevinske industrije, farmacije... Prema podacima Centralnog registra za hartije od vrednosti, Zvonko Gobeljić je najveći pojedinačni akcionar i u ovoj kompaniji, sa udelom od 66 odsto, dok je firma „Ekstra pet”, koja je vlasnik Instituta za izgradnju grada, suvlasnik sa udelom od 23 odsto.
Zanimljivo je da je preduzeće „Ekstra pet” vlasnik fabrike poljoprivredne mehanizacije iz Boljevca, što može da ukaže i na činjenicu da će novi vlasnik IMR-a nastaviti delatnost proizvodnje motora i traktora.
Ljubodrag Savić, profesor Ekonomskog fakulteta, kaže da su male šanse da novi vlasnik obnovi proizvodnju, već će, prema njegovoj oceni, najverovatnije na mestu fabrike izgraditi poslovno-stambeni kompleks.
– Niko više od domaćih vlasnika neće da se bavi proizvodnjom. Svi gledaju da što pre oplode novac, najčešće kroz sektor usluga, odnosno gradnju stambenog i poslovnog prostora – kaže Savić.
„Industrija motora Rakovica”, nekadašnji proizvodni gigant, upošljavala je više od 7.000 radnika. Pre oko pet godina spali su na 2.000 zaposlenih. Socijalni program je završen 2015. godine. Pred stečaj, na posao u fabriku dolazilo je između 400 i 500 radnika. IMR je u stečaju od 4. aprila 2017. godine.
Najvažnija imovina IMR-a je poslovni kompleks u beogradskoj opštini Rakovica, gde se u krugu fabrike nalazi 47 objekata, pored ostalog sedam povezanih hala sa 15 objekata i sedam magacina i skladišta na ukupno 75.000 metara kvadratnih.
Imovina IMR-a su i samački hotel i upravna zgrada u Rakovici, ali i izdvojeni proizvodni kompleks u zlatiborskom selu Šljivovica, odnosno kompleks na lokaciji Ljubiš. Kompleks u mestu Šljivovica prostire se na sedam hektara i 84 ara, a drugi u mestu Ljubiš, na 1.152 kvadrata. I ova dva kompleksa imaju kotlarnice, trafostanice, a na lokaciji u Šljivovici postoji i postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda.
Država nije uspela da kroz proces restrukturiranja spase ovo preduzeće i jedino što joj je ostalo jeste da likvidira još jednog giganta srpske privrede.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.