S-400 i „pancir S” stigli u Srbiju
Najmoćnije sredstvo protivvazdušne odbrane (PVO) u svetu, čuveni ruski raketni sistem S-400 „trijumf”, oružje čije razmeštanje ili prodaja postaju svetska vest, nalazi se u – Srbiji. Zajedno s hibridnim artiljerijsko-raketnim sredstvom „pancir S”, koji će, sada se može reći s velikom izvesnošću, Vojska Srbije imati u svom arsenalu, dopremljeni su vazdušnim putem iz Rusije na vežbu „Slovenski štit 2019”.
Prva faza ove vežbe održana je u septembru u Rusiji, kada su pripadnici VS bili u sastavu posluga na pomenutim sistemima. Nenajavljeno, druga faza vežbe upravo se održava u Srbiji, u rejonu aerodroma „Pukovnik-pilot Milenko Pavlović” u Batajnici i na poligonu „Pasuljanske livade”. I to ne samo na raketnim sistemima koje poseduje VS, već i na S-400 i „panciru S”.

„Cilj vežbe je obrazovanje i upotreba zajedničke grupacije PVO Vojske Srbije i Vazdušno-kosmičkih snaga Ruske Federacije u protivvazduhoplovnoj odbrani teritorije i snaga vojske od izviđanja i dejstva neprijatelja iz vazdušnog prostora, kao i obučavanje i uvežbavanje komandi i jedinica za pripremu i izvođenje operacije PVO”, objašnjeno je u saopštenju Ministarstva odbrane Srbije.
Zanimljivo je da je najavljena „zajednička taktička vežba sa bojnim gađanjem”, a u Srbiji ne postoji poligon za gađanja raketama PVO, čak ni lakim prenosnim sredstvima kao što je „strela 2M”, koja se ispaljuje s ramena. Vojska Srbije takva gađanja izvodi u Bugarskoj, na poligonu „Šabla” na obali Crnog mora.
Ruska vojna TV Zvezda objavila je snimak iskrcavanja S-400 i „pancira S” na aerodrom u Batajnici
Međutim, na poligonu „Pasuljanske livade” izvode se artiljerijska gađanja meta u vazduhu, koje vuče avion. Pretpostavlja se da će se tamo gađati topovima, ali ne i raketama, sistema „pancir S”.
Ovo sredstvo, koje svoje kvalitete pokazuje u ruskoj intervenciji u Siriji, moglo bi se naći i u Vojsci Srbije. Naime, u moru spekulacija o tome šta će se nabaviti za srpsku PVO, „pancir S” se iskristalisao kao najrealnije rešenje, a i njegova kupovina je obznanjena od strane dobro upućenih poznavalaca ove problematike. U tom smislu, čini se izvesnom mogućnost da će, za razliku od S-400, ostati u Srbiji.

Rukovodilac zajedničke vežbe je brigadni general Tiosav Janković, komandant 250. raketne brigade za protivvazduhoplovna dejstva VS. On se možda pred Rusima ne može pohvaliti najsavremenijom tehnikom, ali može odličnim rezultatima postignutim na gađanju u Bugarskoj u junu. Takođe, i svojim ratnim iskustvom iz vremena NATO agresije kada je bio u sastavu posluge sistema „neva”, koja je oborila američki F-16.
U Srbiju su S-400 i „pancir S” stigli u noći između srede i četvrtka, ruska vojna televizija Zvezda objavila je noćni snimak iskrcavanja S-400 iz transportnog aviona, dok je istovar „pancira S” obavljen po dnevnom svetlu. Vest da su ova sredstva dopremljena stigla je u četvrtak pre podne – iz Moskve.
„Divizion S-400 i baterija „pancir S” prebačeni su u Srbiju gde će prvi put učestvovati na vojnoj vežbi u inostranstvu”, saopštilo je Ministarstvo odbrane Ruske Federacije.

Iščekivanje savremenog ruskog raketnog sistema u Srbiji traje još od sredine devedesetih godina prošlog veka. Tada je bio aktuelan S-300, koji nažalost nije nabavljen pre NATO agresije iako su postojale neke mogućnosti, ali ni posle rata, bez obzira na to što su oficiri Vojske Jugoslavije slati u Rusiju na obuku na savremenim sredstvima PVO. Posle petooktobarskih promena vojna saradnja s Rusijom je zamrla, intenzivirana je pre nekoliko godina da bi sada dostigla donedavno nezamisliv nivo.
Za S-400 se može reći da je sredstvo koje ima i geopolitički značaj, osim Rusije koristi se u Kini, isporučuje se Turskoj, koja je zbog toga zategla odnose sa SAD i NATO, a za njegovu kupovinu opredelila se i Indija. Ostaje da se vidi kakva će biti reakcija Zapada na pojavljivanje S-400 u Srbiji, ovog puta samo na vežbi. Za analitičare će svakako biti nezaobilazna činjenica da se u susednoj Rumuniji nalaze lanseri američkog protivraketnog štita.
Salve raketa, rafali granata
Raketni sistem S-400 može da sa, pojednostavljeno rečeno, salvom raketa istovremeno gađa čak 36 ciljeva, i to na neverovatnim daljinama do 250 i visinama do 27 kilometara. „Pancir S” može da gađa raketama ciljeve na daljinama do 20 i visinama do 15 kilometara. Njegove granate ispaljene rafalno iz topa kalibra 30 milimetara pogađaju mete udaljene do četiri i na visini do tri kilometra.
Vučić će obići raketaše na vežbi
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je protivraketni sistem S-400 došao u Srbiju zbog vojnih vežbi „Slovenski štit 2019” i da će ići da ga vidi, prenosi „Sputnjik”. Predsednik Srbije je dodao da će obići i raketni sistem „pancir S”.
Подели ову вест









Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.