Ulica prvo zaštićena, pa – porušena
Subotica – Kada je u julu Vlada Republike Srbije Ulicu braće Radić u centru grada proglasila za nepokretno kulturno dobro, stručnjaci i građani zabrinuti za očuvanje urbanističkih vrednosti radovali su se što konačno postoji ulica u kojoj neće moći da se ruši i da se zidaju višespratnice.
Radost je bila kratkog veka.
Mašine „DG kompani” u oktobru započele su rušenje tri kuće u središtu ulice, od broja 41 do 45, i to na osnovu izmenjenog plana detaljne regulacije koji je skupština grada usvojila 10. oktobra. I dok je pripremanje i stavljanje zaštite nepokretnog kulturnog dobra za ovu ulicu trajalo godinama, sada je sve to potrto odlukama donetim u poslednja tri meseca.
Ulica braće Radić od 2005. nalazi se pod prethodnom zaštitom, te je od tada za svaku intervenciju bila potrebna saglasnost Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture. U poslednje dve godine tim stručnjaka zavoda pripremio je obimnu dokumentaciju o svakoj kući u ulici i prosledio je Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture. Nakon nekoliko njihovih sugestija i ispravki, to je prosleđeno Ministarstvu kulture, koje je ovaj materijal stavilo na sednicu vlade. U „Službenom glasniku” od 12. jula 2019. objavljeno je da je Ulica braće Radić nepokretno kulturno dobro kao prostorna kulturno-istorijska celina. Unutar ove celine, urađeno je i posebno vrednovanje objekata duž ove ulice, jedne od najlepših u gradu.
Gotovo u isto vreme, 8. jula, Sekretarijat za građevinarstvo grada Subotica objavljuje javni poziv za izmenu Plana detaljne regulacije za ovu ulicu. Izmenjeni plan daje drugačije vrednovanje pojedinih kuća, dozvoljavajući njihovo rušenje. Ovako izmenjeni plan usvojila je skupština grada 10. oktobra i na taj način, uprkos tri meseca ranije donetoj odluci Vlade RS, dozvolila rušenje pojedinih objekata u ulici koja je nepokretno kulturno dobro. Ovakva izmena plana išla je naruku „DG kompani”, koja je ranije otpočela kupovinu privatnih kuća na ovom potesu, a samo dve nedelje od donošenja gradske odluke i krenula u njihovo rušenje. Inače, većinski vlasnik ove kompanije je Ivan Dulić, a manjinski njegov sin Modest, bivši gradonačelnik Subotice, dok je drugi sin Igor direktor kompanije.
Dr Leda Šiling, direktorka Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture u Subotici, kaže za „Politiku” da nije sporno da je ova ustanova naknadno pokrenula proces drugačijeg vrednovanja nekih objekata zbog njihove dotrajalosti, ali da je i sama zatečena situacijom da mimo odluke Vlade RS postoji gradska odluka koja dozvoljava rušenje u prostoru koji se smatra nepokretnim kulturnim dobrom. Izmena plana doneta je na osnovu predloga nekog od saradnika međuopštinskog zavoda.
Istovremeno, reagovao je i Republički zavod za zaštitu spomenika kulture. U dopisu Međuopštinskom zavodu u Subotici, u koji je „Politika” imala uvid, zaključuje se da je potrebno odmah zaustaviti rušenje nepokretnih kulturnih dobara u Ulici braće Radić, a investitoru naložiti da sve vrati u pređašnje stanje. Takođe, najavljuje se da će o svemu biti obavešteno i Ministarstvo kulture. Republički zavod iznosi i kritike na dozvoljenu visinu gradnje, kao i da su za nove objekte propisani potpuno proizvoljni uslovi.
Подели ову вест





Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.