Tajnu municije za snajpere prodavali za 60.000 evra
Dvojica od četvorice, osumnjičenih da su prodajom projekata i drugih važnih tehničkih dokumenata koje pripadaju užičkom preduzeću „Prvi partizan”, a odnose se na proizvodnju oružja i municije kalibra 12,7 mm, S. D. i D. G. saslušani su juče u beogradskom Višem javnom tužilaštvu i branili su se ćutanjem. Tužilaštvo je predložilo da im se odredi pritvor do 30 dana. Preostala dvojica osumnjičenih, kako je za „Politiku” rečeno u tužilaštvu, biće saslušani danas.
U zajedničkoj akciji BIA, VOA i viših tužilaštava u Beogradu i Kraljevu, pre dva dana, uhapšena su trojica radnika užičkog „Prvog partizana” i državljanin Severne Makedonije Šefćet D. Osim makedonskog državljanina, policija je privela Borivoja G. iz Užica, bivšeg inženjera u tamošnjem preduzeću, Nebojšu I. iz Požege, konstruktora u pogonu za alate i mašine i Milovana M., aktivnog inženjera u „Prvom partizanu”. Četvorica osumnjičenih se, prijavom koja je podneta protiv njih, terete za zloupotrebu položaja odgovornog lica i davanje mita. Sumnja se da je trebalo da za ovaj posao okrivljeni radnici „Prvog partizana” dobiju 60.000 evra.
– Municija ovog kalibra koristi se u sukobima širom sveta i zato je toliko tražena. Iako je reč o jednostavnom proizvodu, svaki proizvođač, kao poslovnu tajnu, čuva podatke poput vrste baruta, materijala od kojih su napravljeni čaura, zrno i udarna kapisla ovog metka. Takođe, i detalji procesa proizvodnje bilo kog metka, bez obzira na njenu masivnost, svakako su nešto što svaka fabrika municije ne želi da podeli sa javnošću, odnosno mogućom konkurencijom. Ova municija proizvodila se isključivo u „Prvom partizanu”, a njenom prodajom ostvarivana je velika dobit – objašnjava „Politikin” sagovornik blizak istrazi.
Prema njegovim rečima na osnovu operativnih saznanja BIA i Višeg javnog tužilaštva u Beogradu i Kraljevu, dvojica sadašnjih i jedan bivši radnik „Prvog partizana” su iz firme tokom dužeg vremenskog perioda nedozvoljeno prisvajali i iznosili tehničku dokumentaciju, predavali je predstavnicima konkurentskih preduzeća i za to dobijali novac.
– Akcija otkrivanja i praćenja osumnjičenih trajala je nekoliko meseci, a počela je kada su istražni organi dobili informaciju da iz užičke fabrike municije „cure” poverljivi podaci – navodi naš sagovornik.
Do sada prikupljene činjenice, prema njegovim rečima, ukazuju na to da se Borivoje G. više puta nalazio sa Šefćetom D, vlasnikom skopske firme „Ars grup”, kako bi se sa njim dogovorio gde i na koji način da mu preda poverljivu projektno-tehničku dokumentaciju o proizvodnji municije kalibra 12,7 mm. Makedonski državljanin je, prema nezvaničnim informacijama, pomenutu dokumentaciju nameravao da iskoristi za izradu mašina koje bi proizvodile municiju navedenog kalibra u fabrikama u Makedoniji i Kataru, u kojima je Šefćet D. imao udeo.
– Saznanja kojima raspolažemo pokazuju da je za dogovoreni posao, Borivoje G. trebalo da dobije 60.000 evra. Polovina od dogovorene sume mu je, prema istim podacima, isplaćena sredinom prošlog meseca kada su se njih dvojica sastala u hotelu u centru Beograda – objašnjava naš sagovornik.
Istovremeno sa prekjučerašnjim hapšenjem Borivoja G. i makedonskog državljanina u Beogradu, po nalogu nadležnih tužilaštava u Požegi i Užicu, policija je u ovim gradovima uhapsila Nebojšu I. i Milovana M, zbog sumnje da su bivšem kolegi dali dokumentaciju o proizvodnji municije kalibra 12,7 mm za šta su dobili određeni novac.
Municija pomenutog kalibra, kako navodi naš sagovornik iz vojne industrije, koristi se za mitraljeze i snajperske puške velikog dometa i tražen je proizvod na svetskom tržištu naoružanja.
Pogon za izradu čaura kalibra 12,7 mm u „Prvom partizanu” otvoren je 2014. godine na mestu nekadašnjeg preduzeća „Gama”. Proizvodnja se obavlja u dve rekonstruisane hale, a vrednost investicija tada se procenjivala na 3,7 miliona evra. Proizvodi užičkog „Prvog partizana” izvoze se u 90 zemalja sveta, a veliki deo u SAD.
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.