Oko 245.000 ljudi u Srbiji ima dijabetes, a ne leči se
Upravo je to razlog zašto je Farmaceutska komora Srbije odlučila da prva standardizovana usluga u apotekama širom naše zemlje bude vezana za ovu bolest, kako bi se pacijentima ukazalo na važnost dobre kontrole dijabetesa, ali i da bi se osobama koje su u riziku za razvoj ove bolesti skrenula pažnja da do nje ne bi došlo.
– Uvođenjem elektronskog recepta, pacijenti koji su na hroničnoj terapiji mogu kod svog izabranog lekara otići samo dva puta godišnje, ali po lekove moraju doći u apoteku najmanje jednom mesečno. To znači da je između dve posete lekaru, farmaceut tu da brine o pacijentima i dostupan je za sve nedoumice. Farmaceuti u Srbiji mogu umnogome doprineti da pacijenti s dijabetesom vode kvalitetan i normalan život i spremni su da im ponude savet više u vezi bolesti – objašnjava magistar farmacije Jelena Stefanović Vojinović, specijalista farmaceutske zdravstvene zaštite.
Na uvođenju ove standardizovane usluge radilo se skoro godinu dana, a u apotekama se primenjuje od jula ove godine. Edukaciju je prošlo 800 farmaceuta, a cilj je da se veliki broj njih uključi u realizaciju projekta i da što veći broj pacijenata bude savetovan na ovaj način, ne bi li usluga dobila na značaju u svakodnevnoj apotekarskoj praksi.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.