Mašina za veš mogla bi da traje i 20 godina
Mašine za pranje veša trenutno se koriste na svim tržištima u proseku oko 11 godina. Ali prema mišljenju stručnjaka, ovi uređaji morali bi da služe u domaćinstvima i do dve decenije, kada na snagu stupe novi propisi, koji idu u korist evropskim potrošačima.
Kako piše „Dojče vele”, električni aparati moraće ubuduće lakše da se popravljaju, što propisuje nova direktiva Evropske unije o ekološkom dizajnu. Kako bi im produžili rok trajanja, proizvođači u EU ne samo da će morati da navode tačne podatke o potrošnji energije nego i da drastično poboljšaju mogućnost popravki uređaja poput mašina za veš i sudove, frižidera, monitora, sijalica... Od njih se zahteva, podsećaju, i da obezbede delove za popravku najmanje deset godina od dana proizvodnje. Pretpostavlja se da će upravo poslednji zahtev biti najveći teret za ovu industriju.
Kako se navodi, ako bi mašine za veš bile korišćene u Evropi samo godinu duže nego sada, to bi imalo isti pozitivan učinak na klimu kao 133.000 manje automobila na putevima. Međutim, „Dojče vele” naglašava da se „nova uredba ne odnosi na prenosne računare i ’pametne’ telefone”. Osim njih, nova direktiva ne obuhvata ni klima-uređaje i male kućne aparate, poput mašinica za brijanje, miksera, tostera…
U pregovorima o ovim propisima učestvovalo je i nemačko ministarstvo za energetiku, koje se zalagalo za to da jednostavne popravke mogu da obavljaju sami korisnici (ne gubeći bravo na reklamaciju), dok bi komplikovanije kvarove i dalje rešavali serviseri.
Evropska unija praktično planira da uvede takozvano pravo na popravku. Plan EU, koji razmatra i 18 američkih država, veoma je kompleksan i kontroverzan, a proizvođači ističu da su predložena pravila popravke previše striktna i da će otežati inovacije. Međutim, aktivisti za zaštitu potrošača se žale da je Evropska komisija omogućila firmama da kontrolišu proces popravke, insistirajući da većinu uređaja moraju da popravljaju profesionalni majstori koje kontrolišu proizvođači. Time se ostalim serviserima ograničava pristup rezervnim delovima i informacijama. Između 2004. i 2012. godine, sa 3,5 odsto uređaja koji su se pokvarili u prvih pet godina upotrebe došlo je do povećanja na 8,3 odsto.
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.