„Crni petak” za Miću Jovanovića
Dok je na „Megatrendu” trajao „crni petak”, akcija tokom koje su novi studenti mogli da upišu fakultet po 25 odsto nižim cenama, osvanula je crna nedelja za vlasnika ovog privatnog univerziteta Miću Jovanovića. U razmaku od samo sedam dana objavio je da je prodao „Megatrend”, a potom i da se predomislio. Toliko je trebalo i da nesuđeni kupac Dejan Đorđević u Jovanovićevoj percepciji pređe put od „ozbiljnog” do, u najmanju ruku, neprihvatljivog poslovnog partnera.
Šta je to Jovanović zamerio Đorđeviću? Ono što su mnogi do sada zamerali „Megatrendu”, pa i samom vlasniku ovog univerziteta – sporne diplome. Nije siguran gde je i kako Đorđević stekao fakultetsko obrazovanje, pa ni doktorsko zvanje. A uz to, više nije mogao tačno da kaže ni da li novac za kupovinu univerziteta postoji u banci, ili samo u Đorđevićevim snovima. Sa kim ima posla, konačno je shvatio kada nesuđeni kupac nije uplatio ratu kredita od 75.000 evra.
S druge strane, Dejan Đorđević tvrdi da postoje i diplome, kao i da je postojala istinska želja da „Megatrend” uvede među prvih 500 univerziteta na prestižnoj Šangajskoj listi. Ono što nije postojalo jeste obaveza da izmiri tu ratu kredita, jer je reč o dugu napravljenom pre njegovog, sada već kratkotrajnog, gazdovanja fakultetom.
Lik i delo Dejana Đorđevića takođe su podigli prašinu u medijima. Gde se do sada krio taj doktor medicinskih nauka, koji je ujedno i diplomirani pravnik, uz to suvlasnik više kompanija u Evropskoj uniji i predsednik Borda direktora kompanije „Efas Evropa” sa sedištem u Berlinu? Kako ga do sada nisu primetili političari i postavili za eksperta u nekom ministarstvu?
Kako se novi serijal prodaje „Megatrenda” pretvorio u još jednu megasapunicu, čiji kraj ne može ni da se nasluti? Čitaoce nije iznenadio ovakav scenario, naročito ako se sete samo nekih crtica iz trideset godina duge i burne istorije ovog fakulteta, na kojom su utočište posle 5. oktobra pronašli profesori leve orijentacije.
Dok je nedavno povlačenje Miće Jovanovića sa čela ovog univerziteta u javnosti povezivano sa dokumentarnim filmom „Megadiplomac”, prvo njegovo povlačenje bilo je u aprilu 2015. godine. Tada je u žiži takođe bila afera lažne diplome – ali Jovanovićeve.
Naime, njegovom londonskom doktoratu u trag nije mogla da uđe ni administracija Londonske škole ekonomije i političkih nauka (LSE) ni Univerziteta u Londonu, a Jovanovića se nije sećao ni ugledni profesor Stiven Vud, koga je kontroverzni vlasnik „Megatrenda” u medijima navodio kao svog mentora. Baš u to vreme, ovaj univerzitet menja ime u „Džon Nezbit”, a njegov vlasnik odlazi iz zemlje. Tada je Jovanović predstavio Nezbita kao svog velikog prijatelja, a javnost ga je poznavala i kao specijalnog savetnika za obrazovanje u vladi predsednika SAD Džona Kenedija i kao specijalnog savetnika državnog sekretara Džona Gardnera u vreme predsednika Lindona Džonsona. Ovo drugo mu se često osporavalo.
Međutim, tri i po godine kasnije Jovanović se volšebno vratio na čelo univerziteta, a vratio je i staro ime univerziteta. Taj potez objasnio je željom da „Megatrendu” povrati i stari ugled. Tako je stavio do znanja da su mediji pogrešno protumačili njegovo povlačenje – razlozi njegovog odlaska nisu bili moralne, već zakonske prirode.
– Zakon o visokom obrazovanju, koji je nedavno usvojen, propisuje isti broj mandata kao i dosada, ali se ne računaju prethodni izbori – objasnio je Jovanović 2017. zašto je zapravo otišao s mesta rektora.
Dok su se naizmenično smenjivale afere i zapaljive marketinške kampanje – poput one kada su osvanuli bilbordi sa porukom „Šta ćeš ovde? Završi ’Megatrend’ i pali”, a još su bili sveži podaci o tome da je naša zemlja u vrhu po odlivu mozgova – javnost se zabavljala, a iza scene, ovaj privatni univerzitet imao je daleko veći uticaj nego što se činilo. Na njemu je predavao Žarko Obradović, istovremeno dok je bio ministar prosvete. Baš tada za zaštitno lice „Megatrenda” proglašena je pevačica Nataša Bekvalac.
U ovoj političko-obrazovno-estradnoj sagi najmanje je bilo reči o obrazovanju. A da se do danas malo šta promenilo svedoči i izjava aktuelnog ministra Mladena Šarčevića, od koga smo čuli poslovni savet. Preporučio je Jovanoviću da proda nekoliko fakulteta, a zadrži glavnicu. Briga o studentima nije ni pomenuta.
A Mića Jovanović je, u starom dobrom maniru, na medijske napise odgovarao – oglasima u novinama. Dakle, profesoru sa vilom na Azurnoj obali i privatnim avionom nisu potrebni di-džejevi, za koje je nedavno najavljivao novi obrazovni program, da bi napravio savršenu zabavu.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.