Svaki drugi korisnik socijalne pomoći radno sposoban
Novčanu socijalnu pomoć u Srbiji je od 2016. do 2018. godine primalo oko 268.000 ljudi među kojima je približno 50 odsto radno sposobno, objavila je danas Državna revizorska institucija (DRI).
Na predstavljanju izveštaja o reviziji svrsishodnosti poslovanja „Materijalna podrška kao mera smanjenja siromaštva” državni revizori su ukazali da radno sposobni korisnici socijalne pomoći uglavnom dugo ostaju u sistemu socijalne zaštite.
U poslednje tri godine za naknadu za socijalnu zaštitu u Srbiji je prosečno godišnje planirano oko 26 milijardi dinara, a za novčanu pomoć je izdvajano 14,3 milijarde, odnosno 57,5 odsto, prenosi Beta.
U izveštaju DRI navedeno je da postojeći sistem socijalne zaštite ne dovodi do ostvarenja postavljenih ciljeva i zbog nedovoljne efikasne saradnje nadležnih organa propušta se prilika da radno sposobni korisnici socijalne pomoći izađu iz sistema socijalne zaštite.
Ocenjeno je da Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja nije preduzelo sve aktivnosti kako bi se smanjila zavisnost radno sposobnih korisnika socijalne pomoći od socijalnih službi.
Takođe, po nalazima revizora, centri za socijalni rad samo su delimično radili procenu socio-ekonomskog stanja radno sposobnih korisnika novčane socijalne pomoći, a resorno ministarstvo je samo delimično radilo nadzor nad trošenjem 14 milijardi dinara, koliko se godišnje izdvaja za novčanu socijalnu pomoć.
„Od 2016. do 2018. godine obavljen je nadzor samo četiri od ukupno 140 centara za socijalni rad. U ta četiri centra sa 2.699 korisnika novčane socijalne pomoći od 114 pregledanih predmeta 92 odsto rešenja je poništeno i vraćeno na ponovno odlučivanje”, navodi se izveštaju DRI.
Подели ову вест









Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.