Sinod ne ugrožava autonomiju Bogoslovskog fakulteta
Izbor novog dekana Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta okončan je krajem prošle nedelje pa je tako jerej prof. dr Zoran Ranković, profesor crkvenoslovenskog jezika, odlukom saveta ove visokoškolske ustanove preuzeo obaveze koje mu imenovanje donosi. Podsećanja radi, profesor Ranković je izabran sa 22 glasa od 29 prisutnih članova pošto je prethodni dekan vladika braničevski Ignatije podneo ostavku na tu funkciju jer mu je Sveti arhijerejski Sinod uskratio blagoslov za obavljanje te dužnosti, navodno zbog toga što nije sproveo ranije odluke ovog crkvenog tela.
Zato novog dekana pitamo da li će sprovesti odluku Svetog arhijerejskog Sinoda koji je povukao blagoslov dvojici predavača, episkopu zapadnoameričkom Maksimu i docentu Marku Vilotiću.
– Valja znati da je procedura sprovođenja navedene odluke započeta onda kada je upućena prethodnom dekanu, a da su odluke Sinoda obavezujuće ne samo za upravu fakulteta nego za sve klirike, a samim tim i za lica na koje se odnosi. Isti princip se, primera radi, primenjuje i na odredbe statuta našeg fakulteta, Zakona o visokom obrazovanju ili Statuta Univerziteta u Beogradu.
Kakav je vaš stav o mišljenju Odbora za statutarna pitanja Univerziteta u Beogradu od 8. novembra 2019. „da je uticaj Svetog arhijerejskog Sinoda SPC, kao tela koje nije u okviru Univerziteta u Beogradu, na status zaposlenih na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu u suprotnosti sa Zakonom o visokom obrazovanju i Statutom Univerziteta”?
Statutom Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta je propisano da je fakultet pod punim duhovnim i kanonskim okriljem Srpske pravoslavne crkve, te da je vrhovni pokrovitelj ovog fakulteta, eks oficio, patrijarh srpski. Statutom je propisano da se radi o naučnoj i najvišoj obrazovnoj ustanovi u oblasti pravoslavnog bogoslovlja na Beogradskom univerzitetu i u Srpskoj pravoslavnoj crkvi, koja svoje učenje zasniva na Svetom pismu i Svetom predanju pravoslavne crkve. Takođe, propisana je i konkretna nadležnost Sinoda SPC pri izboru nastavnika, a to je da daje ili ne daje, odnosno uskraćuje odgovarajuće odobrenje za službu učenja. Po ovim statutarnim principima, prihvaćenim od strane univerziteta, fakultet radi od 2004. godine, kada je odlukom vlade dr Zorana Đinđića vraćen u sastav univerziteta. Od tada do danas je po ovom statutarnom principu prošao niz procesa akreditacija. Na osnovu ovakvog rešenja koje je u skladu s evropskom praksom i standardima, na identičan ili veoma sličan način u okvirima mnogih evropskih i svetskih univerziteta funkcionišu bogoslovski fakulteti onih crkava i verskih zajednica koji na njima postoje.
Da li je ugrožena autonomija Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta, bilo od strane onih koji se kritički odnose prema odlukama Sinoda, bilo od strane crkvenih organa kako to vidi deo akademske javnosti, ali i zaposlenih na fakultetu?
Uveren sam da pretežni deo akademske javnosti, uključujući i zaposlene na ovom fakultetu, koji na autonomiju Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta gledaju kroz prizmu onoga što je propisano statutom ovog fakulteta, kao i drugim propisima, ne doživljava ulogu Sinoda SPC kao „udar” na autonomiju ovog fakulteta. Od akademske javnosti se očekuje da svoje stavove uvek preispituju činjenicama i potrebom da se poštuju propisi. U tom smislu, Sveti arhijerejski Sinod SPC svojim odlukama nikako ne ugrožava autonomiju Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta. Kada se pitanje autonomije fakulteta posmatra takvom vizurom, problem leži, složićete se, na drugoj strani.
Deo profesora vaš izbor smatra nelegitimnim jer je izbore za novog dekana sproveo Savet fakulteta čiji članovi, kako navode, nisu izabrani na legitiman način, odnosno apsolutnom većinom glasova. O ovome je dopise fakultetu uputila i rektorka Univerziteta u Beogradu, prof. dr Ivanka Popović. Kako gledate na ove navode?
Nadležnosti Rektora BU su izričito propisane zakonom i odredbama Statuta BU. U tim opštim aktima nigde nije propisana nadležnost rektora BU da osporava odluke nadležnih organa Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta o izboru organa tog fakulteta. Po drugoj strani, rektor BU nema položaj nadzornog organa, niti položaj drugostepenog organa u postupku izbora organa Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta. Odredbama Zakona o visokom obrazovanju izričito je propisano da rektor univerziteta upozorava dekana i savet fakulteta samo na one odluke koje su suprotne tom zakonu ili statutu univerziteta. U konkretnom slučaju, izbor organa Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta, računajući i savet ovog fakulteta, isključivo je propisan odredbama statuta ovog fakulteta, a ne odredbama Zakona o visokom obrazovanju i Statuta BU. Ukoliko Rektor BU polazi od onoga što je propisano po tom pitanju, ne bi trebalo da postoji prostor za optužbe na račun ovog fakulteta od strane tog organa BU. Međutim, rektorka BU je iznela optužbe, da Savet Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta navodno nije izabran u skladu s propisima i da zbog toga ne može da ostvaruje svoje nadležnosti. Kada se uzme u obzir ono što je propisano, postaje jasno da se nameće sumnja, da je rektorka BU prekoračila svoja ovlašćenja kada je takvu kritiku iznela. Posebno je neprihvatljivo da se optužbe takve sadržine iznose bez prethodnog utvrđivanja činjenica iz odgovarajućih dokaza, te da se rektorka BU obraća samo pismima, u većini slučajeva, upućenih samo tadašnjem v. d. dekana, a ne i savetu ovog fakulteta. Autonomija Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta očito je ugrožena protivpravnim postupanjem koje sam opisao, pri čemu se javnost nepotrebno uznemirava i pažnja preusmerava na inače legitimno postupanje Svetog arhijerejskog Sinoda SPC. Javnost će, uveren sam, pravilno razumeti da je u pitanju nelegalni poseg u sferu odlučivanja o sastavu organa Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta, da bi se stvorio prostor da ti organi ne budu sastavljeni po izboru organa ovog fakulteta, kako je to propisano odredbama statuta ove visokoškolske ustanove.
Koji su prvi zadaci koji vas čekaju kao dekana, odnosno šta ćete vi postaviti kao svoje prioritete?
Potrebno je da sve započete poslove i projekte završimo i ovu kalendarsku, a potom i akademsku godinu uspešno privedemo kraju. Uporedo s tim trudom pravimo planove za proslavu stogodišnjice rada Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta, jednog od utemeljivača Beogradskog univerziteta, pripremamo se za novi ciklus akreditacije, planiramo razgovore o saradnji s drugim naučnim i obrazovnim institucijama. I, naravno, u duhu obeležavanja osmovekovnog jubileja autokefalije, s radošću iščekujemo i pripremamo liturgijsku i akademsku proslavu spomena najvećeg srpskog prosvetitelja Svetoga Save – patrona našeg fakulteta. Ali, pre toga, da svi naši studenti, sadašnji i svršeni, sa svojim nastavnicima sadašnjim, bivšim i umirovljenim s radošću dočekamo i proslavimo predstojeći praznik rođenja Isusa Hrista.
Подели ову вест









Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.