Spaseni konji i magarci smešteni u azil „Staro brdo”
Svih 19 izmučenih i pothranjenih konja bez ikakve dokumentacije, koje je nedavno zaplenila srpska veterinarska inspekcija, juče je dopremljeno na oporavak i lečenje u Azil za konje „Staro brdo” u Lapovu. Time je obavljena najveća akcija spasavanja zapuštenih atova koju je dosad izveo jedini azil ove vrste u regionu. Da 2015. godine nije formirano ovo utočište za konje i magarce, svih 19 plemenitih životinja suočilo bi se s neizvesnim krajem.
Kako objašnjava Violeta Jović, volonterka azila koji je ušao u petu godinu postojanja, dosad su na ovom mestu uspeli da udome i zbrinu oko 40 konja i magaraca koji su spasavani iz različitih situacija od zlostavljanja, zanemarivanja i odricanja prethodnih vlasnika koji nisu bili u mogućnosti da o njima brinu. Ovih poslednjih 19 konja bili su, međutim, žrtve međunarodnog šverca životinja, koji se, kako pretpostavljaju nadležni, obavlja preko Kosova i Metohije. Pokazatelji za to su makedonski čipovi koji su pronađeni na dva konja od 25, koliko ih je zapravo zaplenjeno u pomenutoj akciji veterinarske inspekcije krajem prethodne godine. Četiri najiznurenija su, nažalost, odmah uginula, a dva su hitno eutanazirana u karantinu kod Kraljeva, gde su im bili pruženi privremeni smeštaj i obavljene prve zdravstvene analize.
– Ta dva konja imala su veoma zaraznu infektivnu anemiju kopitara i morala su biti uspavana kako ne bi ugrozila ostatak grupe. Inspekcija je kontaktirala s našim azilom i ponudila da po simboličnoj ceni od po 15.000 dinara otkupimo preostalih 19 grla i pokušamo da ih rehabilitujemo i udomimo. Cena je i više nego prepolovljena jer se na svim tržnicama minimalno kreće evro po kilogramu. Uspeli smo da prikupimo novac od donatora i otkupimo sve konje, što je i bio uslov, ali sada nam treba još mnogo sredstava za dodatne preglede, lečenja, jer mnogi imaju bolesti kože, očiju i povrede koje treba zaceliti, a i veoma su pothranjeni pa ih moramo povratiti na normalnu težinu. Zato smo na „Instagramu” i „Fejsbuku” apelovali na donatore i ljubitelje životinja da nam pomognu – objašnjava Jovićeva i dodaje da su odmah juče po preuzimanju atova uspeli da udome osam životinja, a da im je cilj da svima pronađu adekvatan smeštaj.
Konje koje su otkupili poklanjaju udomiteljima kod kojih onda ostaju doživotno ukoliko se o njima adekvatno brinu. U ugovoru koji potpisuju stoji da je azil i dalje vlasnik grla i da, u skladu sa Zakonom o dobrobiti životinja, ima pravo da ih poseti i oduzme ako se udomitelji ne budu valjano o njima starali. Jovićeva ističe da većina mlađih životinja po oporavku pronađe dom, dok u azilu uglavnom do kraja ostaju oni stari i bolesni, koje niko neće.
– Azil sada nije u situaciji ni finansijski ni organizaciono da sve ove životinje zbrine, ali ne možemo da okrenemo glavu na drugu stranu i prepustimo ih strašnom kraju. Zato su nam hitno potrebni udomitelji, a jedan od uslova je da imaju iskustva u negovanju konja jer su ova grla imala težak život i pored ljubavi potrebna im je i iskusna ruka da ih neguje – ističe Jovićeva i dodaje da je vlasnik azila čovek iz Srbije, ali je ideju o osnivanju i brigu o konjima podelio s ljudima iz engleske organizacije „Zaboravljene šapice Srbije” (Serbia’s Forgotten Paws).
I šampion zbrinut u „penzionerskom” domu
U azilu su zasad trajno zadržali tri magarca i osam konja, od kojih su četiri mlađa, pa ih predviđaju za buduće programe hipoterapije i terapijskog jahanja, koje uskoro žele da organizuju za osobe s invaliditetom i smetnjama u razvoju.
– U našem „penzionerskom domu” od početka boravi i čuveni Gliser, nekadašnji šampion, pobednik beogradskog derbija 2000. godine, koji je nakon slave pao u potpuni zaborav. Bio je u jednoj od najvećih srpskih ergela „Karađorđevo”, ali je jednostavno postao višak i, kao većina grla u takvim situacijama, završio na licitaciji gde smo ga, uz pomoć prijatelja iz Engleske, otkupili – ističe Jovićeva.
Подели ову вест





Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.