Komitska zastava u trećem poluvremenu
Rukometni meč između Srbije i Crne Gore, odigran prekjuče na Evropskom prvenstvu u Gracu, dobio je nakon poslednjeg sudijskog zvižduka svojevrsni politički produžetak. Dan pošto su crnogorski reprezentativci na toj utakmici prvi put zaigrali u zelenim dresovima, što je deo srpske javnosti dočekao s negodovanjem, juče se pojavio snimak na kojem se vidi da su igrači te ekipe pobedu nad Srbijom s golom razlike slavili uz zastavu komitskog pokreta, takođe zelene boje. Reč je o pokretu koji vlasti u Podgorici nastoje da predstave kao borce protiv tobožnje „srpske okupacije” Crne Gore 1918. godine.
Na snimku, koji je prikazan i na crnogorskoj televiziji, vidi se kako u autobusu, na putu ka hotelu posle meča, rukometaši slave dok pevaju i šire sporni steg zelenaškog komitskog pokreta, koji je, predvođen generalom Krstom Popovićem, Božićnom pobunom 1919. bezuspešno ustao protiv odluke skupštine u Podgorici iz 1918. da se Crna Gora priključi Srbiji.
Ovaj prizor je u srpskoj ali i delu crnogorske javnosti pobudio sumnju da je izlazak rukometaša Crne Gore na teren u zelenim dresovima, koji takođe aludiraju na komite, bio samo provokativna uvertira za ovo svojevrsno političko „treće poluvreme”.
Na smišljenu provokaciju upućuje i to što se zbila u jeku protivljenja pravoslavnih vernika u Crnoj Gori nedavno usvojenom Zakonu o slobodi veroispovesti.
Da je meč u Gracu i za zvaničnu Podgoricu bio više od igre pokazuje to što su trijumf nad Srbijom svojim reprezentativcima čestitali predsednik i premijer Crne Gore Milo Đukanović i Duško Marković. Đukanović je tom prilikom ukazao da su rukometaši Crne Gore svoju prvu pobedu na kontinentalnim šampionatima izvojevali „sportski, hrabro i viteški” i to upravo „protiv velikog rivala”. Marković je pak naglasio da se posle prekjučerašnjeg meča „Crna Gora spominje širom Evrope, a njena zastava se ponosno vijori”.
Ali, osim zvaničnog stega te države, barem u Gracu, zavijorio se i sporni zeleni znamen koji nisu širili samo rukometaši u autobusu i u dvorani, već i navijači Crne Gore za vreme utakmice, što dokazuju i slike objavljene na društvenim mrežama. Pri tom, ta zastava je sastavni deo ikonografije pristalica revizionističke teze da je Srbija navodno okupirala Crnu Goru pre 112 godina, pa njome tako svake godine na Badnji dan mašu učesnici takozvanog komitskog marša na Cetinju povodom godišnjice Božićne pobune. Ta manifestacija se održava pod sloganom „Nikad više 1918”, a počast „herojima Božićne pobune” prošle godine je odao i premijer Marković.
Kada je reč o zelenim dresovima crnogorskih rukometaša treba reći da su ustaljene boje sportske odeće te reprezentacije crvena (osnovna) i bela ili crna (rezervne varijante). Budući da je na velikim sportskim nadmetanjima, poput Evropskog rukometnog prvenstva koje je počelo 9. januara, praksa da svaki nacionalni tim pre početka nadmetanja prijavi boje dresova u kojima će igrati, evidentno je zelena garnitura izabrana „s predumišljajem”, kako bi u njoj crnogorski igrači, popularni „lavovi”, premijerno zaigrali upravo protiv Srbije. Da se i u Crnoj Gori taj dres poistovećuje s ideologijom komitskog pokreta, potvrđuje i objava na fejsbuk stranici specijalizovanog rukometnog portala Handballme.me pre meča, u kojoj piše: „Motiva neće faliti – ’lavovi’ će samo večeras protiv Srbije igrati u zelenim komitskim dresovima – ajmo Crna Goro”. Nasuprot tome, neki drugi mediji su oštro kritikovali celu ovu ujdurmu, a portal Borba je čitav događaj okarakterisao kao fašizam, uz ocenu da su rukometaši promovisali „ustašku ideologiju tzv. komitskog pokreta koji je služio italijanskim okupatorima”.
I na ovom portalu se ukazuje da je do provokacije došlo u jeku protivljenja crnogorskom Zakonu o slobodi veroispovesti. Protestne litije protiv tog zakona nastavljene su i juče, pa su se tako na hiljade građana okupili u Podgorici, Beranama, Bijelom Polju, na Žabljaku, u Plužinama, Nikšiću, Danilovgradu i Baru, gde je litiju predvodio mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, prenose agencije. Istovremeno, Episkopski savet SPC je usvojio nacrt inicijative za ocenu ustavnosti spornog zakona pred Ustavnim sudom Crne Gore. Tim povodom, pravni zastupnik Sinoda SPC Miroslav Nikolić izrazio je za Tanjug očekivanje da će sud utvrditi pravnu neodrživost zakona pri čijoj izradi nisu usvojene preporuke Venecijanske komisije koje se odnose, pre svega, na imovinsko-pravna pitanja.
„Siguran sam da će, kada uporede odredbe tog zakona s unutrašnjim ustavnim kao i s međunarodno-pravnim standardima, sudije Ustavnog suda uočiti veliki broj odstupanja”, naglasio je Nikolić.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.