Utorak, 17.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
ISTRAŽIVANjE „POLITIKE”: MALOLETNIČKI KRIMINAL (2)

Zakon ne može ništa mlađima od 14 godina

Dešava se da trojica dečaka od po 10 ili 12 godina naprave „klan” i zlostavljaju druge đake u školi
Казнено-поправни завод у Ваљеву (Фото П. Павловић)

Broj krivičnih dela koja čine maloletnici, posebno onaj sa elementima nasilja, drastično je povećan pre nekoliko godina, a u poslednje tri zadržan je isti visok nivo.

Kako za „Politiku” kaže sudija Zoran Savić, predsednik Odeljenja za krivične postupke prema maloletnicima u Apelacionom sudu u Beogradu, povećan je i broj takozvanih povratnika, odnosno maloletnika koji su se više puta ogrešili o zakon.

Ima primera, navodi sudija Savić, da trojica dečaka od po 10 ili 12 godina naprave „klan” i zlostavljaju svoje vršnjake u školi. Reč je o deci ispod granice krivične odgovornosti kojima zakon ne može ništa. U poslednje vreme govori se o mogućnosti spuštanja starosne granice za krivičnu odgovornost ispod 14 godina. Deo laičke javnosti podržava ovaj predlog zbog sve brutalnijeg nasilja koje maloletnici čine, dok su nasuprot tome mišljenja stručnjaka da je reč o naopakoj ideji, koja bi dovela do uvođenja sve većeg broja dece u krivično-pravni sistem, što bi samo pogoršalo problem.

Čitava Srbija bila je zaprepašćena snimkom koji se prošlog septembra pojavio najpre na društvenim mrežama, na kojem se vidi kako u jednoj školi u Barajevu dve devojčice šamaraju i zlostavljaju svoju vršnjakinju, dok se druga deca oko njih smeju i navijaju. Policija je tada zbog nasilničkog ponašanja podnela krivičnu prijavu protiv dve devojčice uzrasta 14 i 15 godina.

„Mnogi slučajevi maloletničkog kriminala ne stignu do apelacije jer se okončaju sporazumima o priznanju ili se na presude ne uloži žalba, tako da naša statistika nije odraz stvarnog stanja. Maloletnički kriminal, prema našem iskustvu, dosta je povećan još pre osam ili deset godina, ali je u poslednje tri statistika bez većih promena. U godini gde mi beležimo ukupno 30 dela moguće je da ih je bilo i više od stotinu ali nisu dospela pred Apelacioni sud”, kaže sudija Savić.

Maloletnici, kako pokazuju podaci ovog suda, najčešće odgovaraju zbog krađa, nasilničkog ponašanja i nanošenja povreda.

„Povećan broj povratnika vidi se po tome što se maloletnicima tokom postupka sve više određuje pritvor. To se najčešće radi u slučajevima težih krivičnih dela ili kada je reč o onima koji su se već ogrešili o zakon”, objašnjava sudija Vučko Mirčić, član veća za maloletnike Apelacionog suda.

Sudije ukazuju da je veliki problem to što ne postoji ustanova u kojoj su maloletnici potpuno odvojeni od punoletnih počinilaca krivičnih dela.

„Specifične sankcije koje se izriču maloletnicima su najčešće vaspitne mere i mere bezbednosti. Zakon o maloletnim učiniocima krivičnih dela daje prednost svim drugim merama, dok se zatvorske kazne izriču samo kad se to ne može izbeći. Prednost se daje pojačanom nadzoru, školovanju i merama da se ta, najčešće vaspitno zapuštena deca, odvrate od kriminala. Dešava se i da centri za socijalni rad ukažu da je potrebno obratiti posebnu pažnju na nekog maloletnika, ali često te mere ne urode plodom. Posle toga, ta deca krenu da čine sve teža krivična dela”, navodi sudija Mirčić.

Eventualno spuštanje starosne granice za krivičnu odgovornost, saglasni su naši sagovornici, potrebno je razmatrati sa posebnom pažnjom. Umesto represije, svakako treba dati prednost preventivi. U rešavanje problema kako da zakon ubuduće tretira ovako mlade kriminalce potrebno je uključiti profesuru, pravnike, sociologe i lekare.

„Nekima se čini da su deca mnogo zrelija jer mnogo toga znaju i da zato treba spustiti tu granicu, ali moj je stav da je istina sasvim suprotna i da ne treba. Zrelost je individualna stvar. Često nam se dogodi da sudski veštaci kažu da neki maloletnik nema zrelost očekivanu za 14 godina, a on mora da odgovara jer je u uzrastu koji predviđa krivičnu odgovornost”, smatra sudija Savić.

U Americi, dodaje naš sagovornik, maloletnici mogu da budu osuđeni i na smrtnu kaznu. Neke zemlje imaju zakone koji za njih predviđaju znatno veće kazne zatvora. Granica krivične odgovornosti u Evropi uglavnom je svuda 14, dok je u Engleskoj 10 godina. U nekim državama, gde je spuštena granica krivične odgovornosti, vodi se računa da se maloletniku, dok sedi na klupi u sudnici, podmetne stolica ispod nogu da se, dok odgovara, ne bi osećao inferiorno zbog svoje visine.

Akcioni plan za poglavlje 23 predviđa izmene i dopune Zakona o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnopravnoj zaštiti maloletnika. Kako je za „Politiku” rečeno u Ministarstvu pravde, neophodno je izmeniti navedeni zakon u pogledu vrsta i načina realizacije i finansiranja vaspitnih naloga, kao i u pogledu usklađivanja sa ZKP-om.

„Ministarstvo pravde još nije primilo zvaničan predlog u vezi sa smanjenjem starosne granice, ali u svakom slučaju, ovo pitanje zahteva veliku opreznost prilikom procene. Takođe, potrebno je imati u vidu da postoji i predlog za izmenu Porodičnog zakona, koji predlaže ukidanje postojeće mogućnosti da maloletnici od 16 godina stupaju u brak. Može se doći u koliziju da neko krivično bude odgovoran sa 12 godina, a da mu nije data mogućnost stupanja u brak do navršene 18. godine”, navode u ministarstvu.

Rešavanje problema maloletničke delinkvencije nije samo pitanje spuštanja starosne granice krivične odgovornosti, već je to niz mera kojima treba bolje regulisati status dece, mlađih ili starijih maloletnika.

Komentari15
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Ljiljana K.
Sve više je roditelja kojima su se deca "našla" i koji za njih nemaju vremena, iz objektivnih i subjektivnih razloga. Država može, ako hoće, da reši problem. Besprizornu decu treba oduzeti od neodgovornih roditelja i smestiti u "sivi dom", a neodgovorne roditelje sankcionisati. Popravni domovi, kao i obdaništa, pa i starački domovi, su deo uredjenog društva.
Lillah
Neisprani mozak: radi se io tim problematičnim roditeljima koji obučavaju decu za prošnju, krađi i sl. Roditelje u zatvor ili na obavljenje društveno korisnog rada. Naravno, zvuči kao utopija.
dualno obrazovanje i nevaspitanje
Spustiti krivičnu odgovornost na 12 godina, strožije kažnjavati grupne napade (bande. šta drugo) iako su "deca". I prestaće da budu agresivni. Ako mogu da programiraju kao deca onda su dovoljno pametni da znaju šta rade. Grupa dece još kako mogu biti opasni, to s emora suzbiti ako nećemo da nam društvo potone u haos.
Boro
To je jos jedna tekovina evro atlanskih integracija. To je preslikano odande. Sve vlasti od 2000 preslikavaju kompletno uredjenje drzave po zapadnom modelu. U cilju potpunog preoblikovanja Srpskog drustva u atlansko. Dali je ikada srpska vlast pitala Srbiju dali ona to zeli. umesto toga ponavlja se stalno ,, strateski cilj Srbije je ulazak u evro atlanske integracije,, Ko je to odlucio? Jedino referendum ima legitimitet da odgovori na to pitanje. Niko drugi ni skupstina ni vlada ni predsednik.
Коста
Криви су првенствено политичари. Народ треба, мора, од оних који се кандидују на изборима да траже, да захтевају, да народу, јавно и конкретно ти кандидати кажу шта ће и како решавати горуће проблеме. Власт је у демократији одговорна да брани ред и мир својих грађана и да примењује законе који су за то потребни. Побогу, нико у демократији не може и не сме бити ИЗВАН закона, ни политичари, ни деца! То сви знају, али се превае блесавим, јер могу.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.