Dok se Smederevo guši nadležnosti na proveri
Smederevo – Ovih dana društvenim mrežama kruže fotografije plastenika iz sela Radinac, gde se nalazi i smederevska železara, koje prekriva debeli sloj crvene prašine. U njima, umesto povrća koje niko neće da kupi, meštani suše veš, da i on ne pocrveni. Iako nemaju dilemu da je otrovan vazduh njihova svakodnevnica i ozbiljna pretnja po zdravlje, sa strepnjom su iščekivali zvanične rezultate dvonedeljnog merenja kvaliteta vazduha, prvi put nakon sedam godina.
Očekivanja ih, nažalost, nisu izneverila – dnevne koncentracije kancerogenih PM čestica idu i do pet puta iznad dozvoljenih vrednosti. Ovo su pokazala očitavanja s merne stanice u Radincu, koja od 2012. godine nije bila u funkciji, a ponovo je puštena u rad polovinom januara.
Međutim, rezultati merenja neće biti direktno dostupni javnosti, osim ako ih neko ne zatraži od Agencije za zaštitu životne sredine. Kineski „HBIS”, kao vlasnik železare, o kvalitetu vazduha nerado govori, „Politika” do sada nije dobila odgovor na brojna pitanja. Ali pre nekoliko dana, o čemu se moglo saznati jedino s društvenih mreža, predstavnici te kompanije prisustvovali su sastanku sa članovima delegacije lokalnog pokreta „Tvrđava” i Agencije za zaštitu životne sredine.
Na pitanje aktivista šta je razlog crvenoj kiši koja pada u okolnim selima Kinezi su rekli da uzrok leži u problemu na konvertoru 2 u pogonu Čeličane koji će, kako su obećali, zameniti do 1. jula. Prašinu pravi postojeća aglomeracija, a rok za rešenje tok problema je 1. oktobar, kada će biti pušten u rad novi pogon u skladu s ekološkim standardima, rekli su iz „HBIS” na tom sastanku, prenela je „Tvrđava” na „Fejsbuku”. Filteri su takođe bili tema, a Kinezi su naveli da oni nisu sasvim funkcionalni, jer ih država nije adekvatno održavala nakon odlaska Amerikanaca, dok je upravljala železarom.
„Prema njihovim rečima, „HBIS” ih je vratio u stanje elementarne funkcionalnosti, a u narednih godinu dana imaju nameru da investiraju u poboljšanje sistema filtera”, navodi se na „fejsbuk” stranici ove lokalne organizacije, koja je predložila i hitne korake: vodene topove kao prečišćivače vazduha, zeleni pojas u krugu fabrike i delu tri okolna sela, izgradnju dve biciklističke staze do železare i da kamioni šljaku više ne prevoze bez cerada.

O aerozagađenju u Smederevu razgovarali su i predstavnici Udruženja „Protok21” ( crveni bedževi) s gradonačelnicom Jasnom Avramović. Oni su je podsetili da Plan kvaliteta vazduha, koji propisuje konkretne mere, urađen još u maju 2018. do danas nije usvojen, na šta je ona ocenila da se lokalna skupština prema tom dokumentu odnosi neozbiljno. Sudeći po saopštenju Crvenih bedževa, gradonačelnica je veći deo odgovornosti prebacila na druge gradske institucije, poput parlamenta, gradskog veća i nadležnih službi, tvrdeći da kroz svoje nadležnosti nema moć da realizuje sve potrebne akcije. Tako je, primera radi, navela da je ovog meseca predložila načelniku finansija da se odmah nakon rebalansa budžeta, koji se očekuje u februaru, opredele sredstva za konverziju tri kotlarnice u Smederevu i za subvencionisanje građana za priključak na gas. U njenoj nadležnosti, rekla je, nije ni pitanje neredovnog merenja zagađenosti, kao i budžeta koji železara plaća republici, a koji se gradu ne vraća.
Na insistiranje ovog udruženja Avramovićeva je obećala da će lokalna samouprava konkurisati na aktuelnom konkursu za sadnice resornog ministarstva, ali je nepotrebnim ocenila predlog da se u centru grada postavi „semafor zagađenja” koji bi u realnom vremenu obaveštavao građane o kvalitetu vazduha i na taj način im pomogao da se zaštite. Gradonačelnica je istakla da lokalni mediji nisu dovoljno uključeni u ovaj problem.
Oba smederevska udruženja najavila su da će pratiti obećanja i insistirati na rešenjima. Za sada je istekao rok koji je gradonačelnica dala za usvajanje Plana kvaliteta vazduha. Medijima je nedavno rekla da će skupština taj dokument usvojiti do kraja januara, ali sednica još nije ni sazvana.
Podaci na zahtev
Ni podaci o vrednostima PM čestica s merne stanice u naselju Carina ne očitavaju se onlajn, već ih agencija dostavlja po zahtevu. Prošle godine u tom delu Smedereva u 102 dana zabeleženo je prekoračenje dozvoljenih granica. Jedino se na mernoj stanici u centru grada podaci očitavaju iz sata u sat i dostupni su na sajtu SEPE. Oni pokazuju da Smederevci u centru svakodnevno udišu vazduh opasan po zdravlje i život.
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.