Gradska uprava ubeđuje Pančevce da pređu na gas
Pančevo – Iako je Pančevo prvi grad u Srbiji, koji već četvrtu godinu planirano finansijski pomaže građanima da u svoje domove uvedu gas, samo trećina njih je tu pogodnost i iskoristila. Kratkoročna mera pomoći iz Programa budžetskog fonda za zaštitu životne sredine, ka stanovništvu ide kao subvencija za gasni priključak, pa je 2016. i naredne godine, za tu namenu odvojeno dva miliona dinara, pretprošle iznos je uvećan na 3.600.000, da bi prošle dostigao pet i po miliona dinara.
Zeleni energent je intenzivnije počeo da zalazi u centar grada i obodna naselja pre dve godine, od kada se i smanjuje broj individualnih domaćinstava, koja se greju na one prljave – ugalj, drvo ili tečna goriva, a sve kako bi se raščistile guste koncentracije ozloglašenih suspendovanih čestica PM10 i PM2.5, te lakše disalo u zimskim mesecima. Istovremeno, uprava grada, osim utrošenih 15 miliona dinara, u više kampanja, nagovara Pančevce da promene navike, ponavljajući da se mera mora sprovoditi u kontinuitetu kako bi efekte osetili svi, ali je tek 201 domaćinstvo poslušalo preporuke nadležnih.
Izgradnja kvalitetne životne sredine, odnosno unapređenje kvaliteta života, kao i buđenje društveno-ekološke svesti, jedan je od osnovnih strateških ciljeva, naglašavaju u Gradskoj upravi, pa je Pančevo, ovde na snazi meru predviđenu Planom kvaliteta vazduha, po osnovu zakona o zaštiti vazduha, donelo kao druga lokalna samouprava u Srbiji i prva koja je počela da je sprovodi.
„Korišćenjem gasa kao osnovnog, a čistog energenta, osim što stvaramo kvalitetnu životnu sredinu, doprinosimo i ekonomskim uštedama domaćinstva. Analizirali smo ukupnu zainteresovanost i efekte i korist je višestruka. Zato ćemo nastaviti s realizacijom ove mere, i iz godine u godinu uvećavati sredstva za ovu subvenciju”, rekao je gradonačelnik Saša Pavlov, obilazeći nekoliko domaćinstava u blizini južne industrijske zone, s fabrikama koje su, kako je rekao, rizične po životnu sredinu, ali je i dodao da automatski merni uređaji koji beleže zagađenje ovog dela grada prikazuju mnogo manje vrednosti prekoračenja u zimskim atmosferskim uslovima nego što je to bilo prethodnih godina.
Neki od onih koji su poslušali preporuke nadležnih, prestali da koriste usluge odžačara i preračunali su da će im se preorijentacija na plin višestruko isplatiti, kažu, da su godinama muku mučili da pronađu, pre svega najisplativiji energent, da tek sada vide koliko je grejanje na čvrsta goriva skupo, zahtevno i nekomforno zbog skladištenja, a postaju i svesni – štetno je po zdravlje. Novi režim zagrevanja domova doneo im je znatno umanjene, čak prepolovljene račune, jer i topla voda teče iz slavina o istom trošku, a obaveze prema gasnom operateru vratile su se, napominju, od subvencije.
Investicija za uvođenje gasa podrazumeva menjanje kotla, projekat i prikupljanje potrebne dokumentacije, dok priključak refundira grad u punom iznosu od oko 50.000 dinara. Do sada, ovu pogodnost iskoristili su stanovnici naselja Gornji grad, Strelište, Vojlovica i Topola kraj industrijske zone, Misa, dela centra i nešto udaljenijeg Starog Tamiša, premreženih uličnom gasnom infrastrukturom „Srbijagasa”, koja će se i dalje širiti, a priključci biti subvencionisani i ubuduće iz gradske kase.
Подели ову вест



Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.