Gde ste bili 9. marta 1991. godine
Danas se navršava 29 godina od prvih velikih demonstracija protiv režima Slobodana Miloševića. Protest na kojem se prema različitim procenama okupilo oko 100.000 građana u centru Beograda, organizovala je tada najjača opoziciona stranka Srpski pokret obnove, lidera Vuka Draškovića, a podržale su ga i druge partije.
Glavni zahtev skupa pod nazivom „Miting protiv petokrake” bio je smena tadašnjeg direktora Radio-televizije Srbije Dušana Mitevića i još četvorice urednika zbog uvredljivih komentara na račun opozicionih lidera.

Policija je od ranog jutra blokirala prilaze glavnom gradu u nameri da spreči dolazak demonstranata iz unutrašnjosti zemlje s obzirom na to da je miting bio zabranjen. Policijske snage krenule su oko podne u akciju razbijanja demonstracija iz pravca Francuske ulice i Ulice Vase Čarapića. Pripadnici policije koristili su suzavac, vodene topove i gumene metke, a u akciju je bila uključena i konjica.
Pred naletom policije, lideri opozicije i deo njihovih najbližih pristalica sklonili su se u Narodno pozorište gde im je vrata otvorila tadašnja upravnica Vida Ognjenović.

Jedan od simbola protesta od 9. marta 1991. godine jeste i fotografija na kojoj članica SPO Dragana Srdić Milojević sa tri podignuta prsta „prkosi” vodenom topu.
U sukobima koji su se sa Trga republike proširili na okolne ulice, život su izgubile dve osobe: učesnik protesta Branivoj Milinović (18) i policajac Nedeljko Kosović (54), povređeno je 58 policajaca i 86 građana, a uhapšeno 158 ljudi.

Hapšenje Draškovića, kasno poslepodne, bilo je okidač za akciju studenata iz Studentskog grada koji su 10. marta krenuli prema Terazijama.
Policija je studente dočekala na Brankovom mostu, ponovo su upotrebljeni suzavac i palice, a pošto su oni seli na ulicu, akcija policije je ubrzo prekinuta.

Protesti nekoliko hiljada studenata i građana nastavljeni su na Terazijama sve do 14. marta, kada su Drašković i svi uhapšeni oslobođeni, a Skupština Srbije usvojila ostavke direktora RTS-a Mitevića i dotadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Radmila Bogdanovića.
Iako analitičari govore o ograničenom dometu devetomartovskih demonstracija, saglasni su da je to bio prva velika akcija opozicije koja je uzdrmala Miloševićevu vlast.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.