Loženje na drva i ugalj „krivac” za zagađenje vazduha
Košava koja je ovih dana duvala i do 60 kilometara na sat nije uspela da pročisti vazduh u gradu koji je juče, prema svim merenjima, bio veoma zagađen. Popularni portal „Er vižual” koji pokazuje kvalitet vazduha u realnom vremenu juče oko podneva svrstao je Beograd na zapanjujuće prvo mesto na listi najzagađenijih gradova na svetu, dok se na ovom spisku od gradova u regionu blizu nas našao jedino Zagreb koji je bio na drugoj poziciji.
I sajt „Beoeko” Gradskog zavoda za javno zdravlje pokazivao je da ima razloga za zabrinutost. Na njemu je juče oko podne stajala sličica ljubičastog čovečuljka koji u rukama drži tablu sa natpisom „jako zagađen”. Takav vazduh inače može izazvati ozbiljne tegobe i kod osetljivih grupa, ali i kod zdravih ljudi, pa su u Zavodu preporučili izbegavanje svih fizičkih aktivnosti napolju i skraćenje boravka na otvorenom. Još jedan – zdravstveni – razlog da ostanemo kod kuće.
Ni aplikacija „Sepa” Agencije za zaštitu životne sredine nije juče pokazivala optimističnije rezultate. U podne se, prema njihovim podacima, najteže disalo na Novom Beogradu, Vračaru, Starom gradu i u Obrenovcu gde je vazduh ocenjen takođe sa „jako zagađen”. Ni prostor oko Mostarske petlje nije mogao da se podiči da je čistiji jer je poneo titulu „zagađen”. U toku dana se taj broj zagađujućih materija smanjio, ali je to bilo daleko od poželjnog i kvalitetnog vazduha koji nam treba.
Mnogi su se pitali otkud toliko zagađenje kada je veliki broj firmi ne radi i znatno je manje vozila na ulicama, a upravo su ovo neki od glavnih „krivaca” za to što se često nalazimo na listi najzagađenijih gradova u svetu. Bilo je sumnje i da je ponovo „proradila” deponija Vinča, ali je to vrlo brzo demantovano jer je stanje na ovom najvećem gradskom smetlištu uobičajeno.
To znači da nije bilo jačih dodira metana iz unutrašnjosti deponije i vazduha i većeg zadimljenja. Ako je suditi po rečima stručnjaka, izgleda da su ovo zagađenje izazvali šporeti i ložionice na čvrsta goriva.
– Ovih dana je pojačano grejanje pa je to najverovatnije razlog zbog čega je došlo do ovakvog zagađenja. Osim toga, padao je i sneg pa je došlo i do zadržavanja prašine na tlu, koju je potom vetar razneo. A to je i razlog zagađenja na potezu od Beograda do Novog Sada – rekao je Filip Radović, iz Agencije za zaštitu životne sredine.
Zagađenost se u toku dana menjala i došlo je do smanjenja koncentracija. Prema procenama stručnjaka, jučerašnje stanje vazduha u gradu moglo bi da se promeni sa porastom temperatura i kada se smanji grejanje.
Trenutno se u Srbiji oko 60 procenata stanovništva greje na individualna ložišta. Koliki je taj procenat u Beogradu nije poznato, ali najveći broj žitelja prigradskih opština kao osnovno gorivo za grejanje i dalje koristi drva i ugalj. Slika se, doduše, dosta promenila u poslednje dve godine kada je jedan broj sugrađana prešao na gas, odnosno pelet, ali izgleda da to još nije dovoljan broj.
Brojni zdravstveni problemi
Suspendovane čestice PM 10 dobile su naziv po veličini – one imaju manje 10 mikrometara. Poređenja radi, ljudska dlaka je „široka” 100 mikrometara. Zbog toga one lako prodiru u pluća. Njihov sastav je mešovit pa se u njima nalaze čestice dima, čađi, kiselina i delova teških metala. Udisanje ovih čestica može da izazove brojne zdravstvene probleme od alergija, bakterijskih i gljivičnih infekcija, respiratornih problema…
Čestice PM 2,5 su četiri puta manje od prethodnih. Nastaju loženjem čvrstih goriva, u toku požara, nalaze se u izduvnim gasovima automobila i aviona. Izazivaju teška plućna oboljenja.
Подели ову вест








Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.