Kon: Podržaćemo svaku odluku vlasti koja vodi smanjenju kontakata
Epidemiolog Predrag Kon izjavio je danas da vlasti Srbije donose odluke u saradnji sa strukom, da doktori podržavaju svaku odluku koja vodi ka smanjenju kontakata.
Rekao je da narednih dana može doći do naglog porasta broja obolelih od koronavirusa i da je privremena bolnica na Beogradskom sajmu najbolje rešenje koje Srbija mogla da donese.
„Suština je da ne može bolje od Sajma i svaka druga ideja bila bi pogrešna. Nismo izmislili 'toplu vodu', to se sprovodi i na drugim mestima”, rekao je Kon i dodao da je vojna logistika napravila ovu bolnicu i stoji iza toga, prenosi Beta.
Kon je objasnio da je stručno mišljenje bilo da vlasnici mogu uveče da prošetaju pse, ali da je Vlast rešila da tu mogućnost ukine jer je bilo zloupotreba.
„Zajedno donosimo odluke, ne baš svaku, ali Vlast ima blanko podršku za svaku odluku koja će smanjiti kontakte među ljudima. Danas je 24. dan epidemije i ulazimo u dane kada je u drugim zemljama naglom brzinom rastao broj obolelih, a kasnije i smrtnih ishoda, tako da odlučujemo vrlo energično i nema prenemaganja”, rekao je Kon.
Odgovarajući na pitanja novinara, lekari iz kriznog štaba Vlade su rekli da će pacijenti s Kosova, kao i iz svih drugih krajeva, u zavisnosti od težine slučaja biti upućeni u najbliži KBC koji ima infektivno odeljenje.
U Srbiji ne može da se testira svako, postoje kriterijumi
Epidemiolog Predrag Kon izjavio je da postoje jasni kriterijumu za testiranje na koronavirus, da oni sada u Srbiji jesu prošireni, ali da i dalje neće moći da se testira svako ko poželi.
„Širimo testiranja da nađemo onoga koji širi zarazu a da to i ne zna, one koji su bili u kontaktima sa zaraženima, a ne svakoga ko hoće”, rekao je Kon i dodao da su na početku u Beogradu „skoro svi želeli da se testiraju”.
Na početku, kako je objasnio, nije bilo dovoljno testova jer su bili preskupi, ali sada ih ima dovoljno.
Na pitanje o stanju u Evropi, Kon je rekao da je u Italiji glavno da se zaraza ne prebaci na jug te zemlje.
„Imamo sreće što smo videli šta se kod njih dešava i što nas je naša vlast čula”, rekao je Kon, javlja Beta.
Dodao je da Velika Britanija i Švedska imaju „pristup otvaranja i stvaranja imuniteta”, te da će lekari i taj pristup pratiti, ali da je za takav plan potrebno da 70 odsto stanovnika preboli virus.
Na konferenciji za novinare o situaciji s koronavirusom u Srbiji rečeno je i da su se svi zdravstveni radnici koji su pozitivni na virus korona, a po poslednjim informacijama to je oko sedam odsto ukupnog broja zaraženih, zarazili privatnim kontaktima i da preko njih bolest nije prešla na pacijente ili ušla u zdravstvni sistem.
Kisić Tepavčević: Više od 50 osoba preležalo infekciju koronavirusom
Više od 50 inficiranih koronavirusom u Srbiji preležalo je bolest pošto su na dva testa bili negativni na prisustvo virusa, izjavila je danas Darija Kisić Tepavčević, zamenica direktora Instituta za javno zdravlje „Milan Jovanović – Batut”.
Ona je u Beogradu, na redovnoj konferenciji za novinare u vezi sa epidemijom virusa, potvrdila da je prvi pacijent u Srbiji kod koga je potvrđeno prisustvo koronavirusa otpušten iz bolnice kao i da je najmlađi pacijent koji je bio na respiratoru skinut sa veštačkog disanja.
Upitana zašto pojedine osobe na Infektivnoj klinici u Beogradu čekaju i do pet dana na rezultate testova pri čemu se navodno nalaze sa onima koji su pozitivni na koronavirus, ona je kazala da je trijaža u toj zdravstvenoj ustanovi takva da se ne dozvoljava kontakt osoba koje su pozitivne sa onima koji čekaju na rezultate testova.
„Nemamo registrovanu nijednu situaciju da je neko tako zaražen”, kazala je zamenica direktora Instituta Batut, javlja Beta.
Odgovarajući na isto pitanje, epidemiolog Predrag Kon kazao je da postoji „zagušenje” ali i dodao da su testovi jedna stvar a druga da se odradi sve kako bi se dobili rezultati.
„Jeste prenatrpano i bolje ne može, zato se čeka. Jesmo tu u problemu a izlazimo iz njega koliko smo sposobni. Testova imamo dovoljno samo je potrebno da se dobro organizujemo”, kazao je Kon.
Govoreći o odnosu Srpske pravoslavne crkve prema preporuci da se izbegavaju pričešća, Kon je rekao da je o tome „struka rekla svoje”, a da eventualane zabrane uvodi država.
„Apelujem da je ovo ozbiljna bolest i da je rizik korišenja iste kašičice pri pričešću sigurno mnogo veći nego da se to ne radi”, naglasio je Kon.
„Zabrane sa naše strane neće doći, mi dajemo samo preporuke, a zabrane dolaze od vlasti. Treba jasno razgraničiti šta su preporuke, a šta odluke, da mi donosimo odluke bili bismo vlast, a ne struka”, kazao je Kon.
Zamenica direktora Instituta „Batut” je navela da medicinska struka kontakte kod pričešća svrstava u „visokorizične”.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.