Enis Imamović (SDA Sandžaka – dr Sulejman Ugljanin): Čestiti srpski narod nam je partner
Sigurni smo u pobedu političkog programa koji smo predstavili biračima na ovim izborima – specijalni status Sandžaka i vraćanje Bošnjacima statusa naroda. SDA Sandžaka je parlamentarna stranka već tri decenije, tokom kojih smo se za sva politička rešenja borili isključivo koristeći se legalnim i legitimnim sredstvima. Osuđujemo upotrebu sile i nasilja za nametanje političkih rešenja i stavova, kaže Enis Imamović, prvi na listi „SDA Sandžaka – dr Sulejman Ugljanin”, govoreći o izbornim očekivanjima, političkim ciljevima i načinima da do njih dođu.
„Sve vreme pokušavamo da putem dijaloga unutar institucija sistema rešimo brojne nagomilane probleme s kojima se suočavaju građani Sandžaka i bošnjački narod u Srbiji. U isto vreme, svi parazitski režimi su građanima Sandžaka uskraćivali brojna prava kršeći Ustav i zakone ove zemlje. Nad Bošnjacima u Sandžaku je čak primenjivana brutalna sila preko srpskih oružanih snaga sa ciljem etničkog čišćenja”, navodi Imamović u odgovorima putem imejla.
Ko su vam saveznici na političkoj sceni Srbije? Ima li stranaka sa srpskim nacionalnim predznakom koje razumeju vaše ciljeve?
Naši saveznici su svi oni koji se bore za pravednu, evropsku, demokratsku Srbiju, u kojoj će Sandžak biti autonomija, a Bošnjaci narod. Gledaćemo po tome šta je koja stranka i koliko uradila za Sandžak. Mi u čestitom srpskom narodu vidimo partnere s kojima možemo da gradimo zajedničku budućnost. Naš najveći neprijatelj je velikosrpska ideologija, ta ideologija je neprijatelj i srpskom narodu. Velikosrpska politika je objektivna i dokazana opasnost po biološki opstanak Bošnjaka u Sandžaku. Naši partneri su svi oni koji su spremni da osude zločince i zločine koji su u ime srpskog naroda sprovodili genocid i druge zločine nad bošnjačkim narodom. Vidimo partnere i u onima koji se bezrezervno zalažu i za evropske, a posebno za NATO integracije, jer članstvo u NATO-u je jedini garant trajnog mira i saradnje u regionu.
Čini se da snagu vaših argumenata u prilog nekim od ovih ciljeva slabi postojanje drugih bošnjačkih stranaka i lidera s kojima SDA ne nalazi zajednički jezik?
Stiče se utisak da je jedina svrha postojanja tih stranaka da umanjuju svaki legitimni i legalni zahtev koji dolazi od SDA Sandžaka ili da te zahteve u javnosti proglašavaju „antidržavnim” i „antisrpskim”. Srpski režim nije nimalo naivan, zato on mnoge politike u Sandžaku plasira upravo preko svojih izvršilaca iz redova bošnjačkog naroda. Već punih 30 godina s drugim strankama radimo na pronalasku minimuma zajedničkih tačaka, međutim, vlasti u Beogradu mogu mnogo više ponuditi pojedincima kroz položaje, funkcije, privilegije i novac. Ima i onih kojima se preti ili su nečim ucenjeni.
Obraćali ste se i EU za pomoć, tražili od Brisela da obrati pažnju na položaj Bošnjaka u Srbiji?
Bošnjaci su autohton evropski narod koji nema svoju nacionalnu državu koja bi na bilateralnom nivou sa Srbijom rešavala njihova pitanja. Zbog toga je obezbeđivanje ravnopravnog položaja bošnjačkog naroda u procesu evropskih integracija dužnost i obaveza Evropske unije. Vlada Srbije je prilikom izrade akcionog plana za manjine na najgrublji način izbacila sve zahteve legitimnih predstavnika Bošnjaka. Mi tražimo hitnu reviziju tog akcionog plana jer je on u postojećoj formi za nas potpuno nelegitiman, nelegalan i mi ga ne priznajemo.
Primetna je vaša bliskost s pojedinim liderima Albanaca s KiM i iz Albanije, a u nekim sandžačkim medijima su vas čak optuživali za pokušaj albanizacije bošnjačkog naroda?
Negovanje dobrih susedskih odnosa je deo bošnjačke kulture i tradicije. Mi smo deo istog nacionalnog korpusa s Bošnjacima u BiH i ostalim državama na Balkanu, a Albanci su naš bratski narod, autohton na prostoru Sandžaka. Mnogi Bošnjaci imaju krvne veze s Albancima i ja ne vidim ništa sporno u tome da s njima održavamo čvrste veze. Napise u kojekakvim „sandžačkim medijima” koji se uređuju u mračnim beogradskim podrumima ne bih komentarisao.
Da li biste participirali u vlasti posle ovih izbora i pod kojim uslovima?
Dva osnovna uslova su specijalni status Sandžaka i vraćanje Bošnjacima statusa naroda. Na našu podršku mogu da računaju svi koji se budu zalagali za principe iskrenog suočavanja s prošlošću, za priznavanje i osudu genocida u Srebrenici, rešavanje otmica u Sjeverinu i Štrpcima, te priznavanje statusa civilnih žrtava rata tim Bošnjacima i njihovim porodicama.
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.