Desetkovani malinjaci u zapadnoj Srbiji
Na početku berbe u zapadnoj Srbiji, glavnom malinarskom kraju, veliki broj malinjaka stradao je u poplavama ali se tačne razmere štete još ne znaju.
Predsednik opštine Arilje Miloš Nedeljković rekao je juče za Tanjug da je poplavljeno oko 650 hektara useva, najviše maline, koje su stigle za berbu, zbog čega je „narod u problemu” i apelovao na državu da pomogne oko sanacije štete.
Uz, inače, očekivani slabiji rod ovog voća to će biti novi udarac za proizvođače ali će sigurno uticati i na pad priliva novca koji naša zemlja ostvaruje od izvoza maline.
Nezvanične prognoze su da ćemo, zbog sveukupne situacije s proizvodnjom maline a posebno posle poslednjih ekstremnih padavina, ove godine u najboljem slučaju moći da računamo na proizvodnju od 50.000 do 55.000 tona.
Stručnjaci napominju da je u Srbiji najveća realna domaća proizvodnja ovog voća bila 93.000 tona, što je zabeleženo 2003. godine.
– Prilično je alarmantna situacija. Berba je već počela u Mačvi. U Arilju i zapadnoj Srbiji je tek na početku, samo su manje količine već obrane. Ali, ovo je sad veliki problem. Ipak, još je rano pričati o ukupnim gubicima. Ravničarski delovi većeg dela zapadne Srbije i Podrinja su dosta stradali i to će sigurno smanjiti ukupne prinose – rekao je za „Politiku” dr Aleksandar Leposavić, jedan od najvećih domaćih stručnjaka za jagodasto voće. Proizvođači sada strahuju od sušenja i propadanja sadnica, kao i od bolesti koji se mogu pojaviti u malinjacima, takozvane „sive truleži”. Leposavić je zbog toga upozorio malinare da posebno vode računa o zaštiti koju će primenjivati u narednim danima.
- Apelujem na proizvođače da obrate pažnju kad je reč o primeni sredstava koja se koriste za oporavak maline. Prema dosadašnjem iskustvu, naši tradicionalni kupci, posle ovakvih situacija, rigoroznije kontrolišu izvozne pošiljke – rekao je on.
Kada je reč o ponuđenoj otkupnoj ceni, situacija je različita u Srbiji.
Kako saznajemo, vodeće hladnjače, najveći otkupljivači za sortu „vilamet” nude od 204 do 210 dinara, a za „miker” i do 230. Oko Brusa, gde su malinjaci u nešto lošijem stanju, hladnjače su izašle s nižom početnom cenom od 170 dinara. Iako je to bolje nego u prošloj sezoni, ove cene su ipak nešto niže od 250 dinara koju je jedna hladnjača u Pančevu, na početku berbe u Mačvi, ponudila proizvođačima.
Nešto lošije prognoze o razmerama štete izneo je predsednik Asocijacije malinara Dobrivoje Radović. On je za Tanjug rekao da je usled obilnih padavina u dolinama pored Moravice na zapadu zemlje uništen ceo rod maline, kao i drugog voća, ali i krompira, kukuruza i ostalog povrća. On je istakao da su u celoj dolini, od Požege do Ivanjice, svi zasadi uništeni,
– Sve što je zasađeno u dolinama pored Moravice je odneto. Ceo rod maline u Arilju, Požegi, Guči, Lučanima, Kosjeriću, Bajinoj Bašti i drugim mestima je posle ovoliko vode završena priča – istakao je Radović za tu agenciju i dodao da je stanje u ovom kraju gore nego u vreme poplava 1965. godine.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.